Connect with us

Rulmanlar

Balık işleme tesisi İçin 96,000 € tasarruf

Yayın Tarihi:

-

 

Rulman arızası nedeniyle sürekli üretim sürecinin zaman zaman kesintiye uğraması rahatsız edici olabilir, ancak arızalar sıklaştığında üretim kaybı maliyeti artmaya başlar. Balık ürünleri üreten büyük bir üretici için, ısı eşanjörü ünitesinden gelen tekrarlayan rulman arızalarının dikkate alınması gerekliyordu. Bunun sonucunda da NSK’nin rulman teknolojisi kurularak büyük miktarda yıllık tasarruf elde edildi.

 

Yüzey Sıyırmalı Isı Eşanjörü (SSHE) sistemleri sürekli sürecin bir parçası olarak çalışacak şekilde tasarlanmış. Bu süreçte ısı değiştiricinin kirlenmesi ve buna bağlı olarak ısı transfer verimliliğinin azalması beklenebilir. İçteki sıyırıcıların iki görevi vardır: Biriken malzemeyi uzaklaştırırken aynı zamanda ürünü de karıştırmak.

NSK, güvenilirliği ve verimliliği arttırmak amacıyla, deneyimli uygulama mühendisleri tarafından rulman arızasının incelenmesi hizmetini sunar. Değer Katma Programı AIP, üretim ve bakım yöneticilerinin rulman arızasının arkasındaki nedenleri ve durumun iyileştirilmesi için hangi adımların atılabileceğini anlamasını amaçlar.

Bu özel durumda, balık ürünleri üreticisinin beş adet ısı eşanjörü ünitesi vardı ve her yıl on iki rulman arızası yaşanıyordu. Her defasında ısı eşanjörlerinin onarım ve bakım maliyetlerinin yanında, beş saatlik üretim kaybı oluşuyordu. Bu durum, üretim müdürünün dikkatini NSK’ya odaklamasına neden olmuş.

NSK mühendisleri sorunu inceledi ve arızalı rulman analizi yaparak hem suyun hem de sert parçacıkların rulmanda kirliliğe ve buna bağlı olarak da arızaya neden olduğunu belirledi. NSK, uygulamanın yapısını ve sürecin ihtiyaçları göz önüne alarak, Molded-Oil™ sabit bilyalı rulmanlarının kullanılarak bir deneme yapılmasını önerdi.

Molded-Oil™ teknolojisi NSK tarafından, bakımsız çalışmaya olanak sağlayarak rulmanların performansını güvenilirlik açısından ciddi oranda arttırmak amacıyla geliştirildi.  Molded-Oil™ rulmanları NSK’nın içinde kendi yağı bulunan malzemesi “Molded-Oil™” ile yağlamayı gerçekleştirir. Molded-Oil™, yağa uygunluğu olan polyefin reçine ve yağdan oluşur. Bu malzemeden yavaşça yayılan yağ rulmana yeterli yağlamayı uzun süre boyunca sağlar.

Diğer rulman üreticileri tarafından benzer tasarımlar uygulanmasına rağmen NSK hacim olarak %50’den fazla yağ içeriğine sahip bir yağlayıcı bulunduruyor ve bu oran rakiplerin sunuklarının oldukça üzerindedir. Deneme süresinde, üç yıldan uzun süre çalışan rulmanın değiştirilmesini gerektiren hiçbir işaret görülmedi. Deneme rulmanının performansı, üretim yöneticisinin beş ısı eşanjörünün tümüne de NSK çözümünün kurulmasını istemesi için yeterli kanıttan fazlasını ortaya koydu.

NSK Molded-Oil™ rulmanlarını kullanma kararının sonucunda elde edilen yıllık tasarruf oldukça yüksek oldu. Büyük üretim kayıplarından uzak durularak, şirketin toplam tasarrufu 96.000 €’ya ulaştı. NSK Molded-Oil™ teknolojisini, iç çapları 110 mm’ye kadar çıkan standart sabit bilyalı rulmanlarında, oynak makaralı rulmanlarında ve konik makaralı rulmanlarında sunuyor.

Paslandırıcı ortamların var olduğu uygulamalar veya yıkama tesislerinde maruz kalınan etkiler nedeniyle rulmanlar paslanmaz çelikten üretilebilir. NSK’nın Değer Katma Programı AIP, verimliliği arttırmak ve rulman arızasına bağlı arızaların ortaya çıkma sıklığını azaltmak amacıyla tasarlandı. Söylenen, “bu uygulamadaki gibi müşteriler, bu kapsamlı programı uygulayarak karlılıklarını ve rekabet yetilerini arttırabiliyorlar”.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com