Connect with us

Otomotiv

Bir otomobilde kaç adet rulman bulunur?

Yayın Tarihi:

-

Doğal olarak bu sayı aracın modeline bağlı olarak farklılık göstermektedir. Biz yine de bir otomobilde bulunan minimum rulman sayısını kabaca belirlemek istedik ve 36 rakamına ulaştık.

Peki bu 36 adet rulman otomobilde nerede yer almakta?

  • Direksiyon milinde 10 rulman: 8 iğneli rulman (her bir üniversal mafsalda 4 adet)
  • 6 şanzıman rulmanı: 2 adet ana milde, 2 adet sekonder milde ve 2 adet de diferansiyelde
  • Motor yardımcı sistemlerinde 6 rulman: 2 adet marş motorunda, 2 adet alternatörde, 2 adet güç direksiyon motorunda
  • 4 adet teker rulmanı
  • 3 adet motor zamanlama sistemi rulmanı: 2 gergi makarasından her biri için 1’er rulman, su pompasında 1 rulman
  • 2 adet amortisör rulmanı (MacPherson)
  • 2 adet koltuk ayar rulmanı (yükseklik ayarı için makaralı rulman)
  • 1 adet debriyaj rulmanı
  • 1 adet motor volan rulmanı
  • 1 adet şanzıman mili rulmanı (ara yatak)

Bu sayı, bazı yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıyla hızla artmaktadır: Örneğin, klima kompresörü için 2 rulman daha eklemek gerekir. Miller sözkonusu olduğunda, tüm şanzıman sisteminde 6 adet rulman bulunmaktadır (boylamasına mil üzerinde 2 ana rulman, arka diferansiyelde 4 rulman). Motorda ise, kam milinin sonunda düzenli olarak 2 rulman yer alır (distribütör ucu).

Belirli işlevlerin karmaşıklığı, rulman sayısının artmasına yol açar. Yeni otomatik çift kavramalı şanzımanlar (DCT) için ilave 3 rulman gerekmektedir: 2 adet şanzımanın ikinci ana milinde ve 1 adet de çift debriyajda. En son teknolojiye sahip bazı motorlarda ise valf başına bir rulman bulunmaktadır, örneğin silindir başına 4 adet olmak üzere 12 silindirli motorda toplam 48 rulman!

Liste bu kadarla sınırlı değil: Rulmanlar bazen Citroën’in sabit merkezli direksiyon simidi gibi şaşırtıcı yerlerde de bulunabilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com