Connect with us

Bilim İnsanı

Bir Rönesans Mühendisi: Leonardo da Vinci

Yayın Tarihi:

-

Rönesans döneminin en önemli düşünür ve sanatçılarından olan Leonardo da Vinci, resim çalışmalarının yanı sıra icat ettiği makineler ve araçlarla çağını aşan bir bilim insanıdır.

Leonardo da Vinci, bilindiği kadarıyla düzenli bir eğitim görmemiştir. Bununla birlikte anatomi ve perspektif çalışmaları yapmış, devrinin ileri gelen matematikçilerinden dersler almış, başta insan yapısı olmak üzere bazı canlı yapıları hakkında anatomi çalışmaları yapmıştır. İnsan anatomisi ile çeşitli hayvanların anatomik yapılarını karşılaştırmıştır. Bütün bu çalışmalar teknolojik icatlarına da temel oluşturmuştur. Örneğin kuşların kanat ve kas yapılarından hareketle, insanların da belli bir düzenek sayesinde uçabileceği fikrini geliştirmiş ve bunun için kimi çalışmalar yapmıştır. Benzer şekilde balıklarla ilgili gözlemlerine dayanarak insanların da denizin altında hayatta kalabileceğini düşünmüş ve ilk denizaltı projelerini geliştirmiştir.

Leonardo da Vinci’nin bilyeli rulman tasarımı da döneminin oldukça ilerisinde bir fikirdir. Günümüzde makine sistemlerinin en önemli bileşenlerinden olan bilyeli rulmanlara ilişkin yapılan ilk tasarım çalışması yapan da Vinci, bu alanda da öncü bir rol oynamıştır.

Rönesans aydınının en çarpıcı tasarımlarından birisi ise halat ve makara sistemi vasıtasıyla hareket eden “insan benzeri makine” idi. Bu çalışma da günümüzdeki robotların atası hüviyetindedir.

Günümüzde sanayide kullanılan enstrümanlardan biri olan hidrolik testere de da Vinci’nin tasarladığı ürünler arasında yer alır. 

Leonardo da Vinci’nin çalışmaları notlar biçiminde kaleme alınmıştır. Bu notların toplamı 6000 sayfadan daha fazladır. Notlar arasında sanat eskizleri, fen bilimlerine dair çalışmalar ve mekanik çizimler bulunmaktadır. Ressam kimliğiyle tanınan Leonardo da Vinci, mühendislik alanındaki çalışmalarıyla da insanlık tarihinde müstesna bir yere sahiptir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com