Connect with us

Genel

“Cyclo” prensibi

Yayın Tarihi:

-

 

Cyclo terimi orijin olarak Yunanca Kyklos kelimesinden gelmektedir. Daire anlamına gelir. Cyclo (Siklo)’nun bugünkü kullanımdaki anlamı ise Sikloid diskli eksantrik gearbox dizaynıdır.

 

Cyclo terimi orijin olarak Yunanca Kyklos kelimesinden gelmektedir. Daire anlamına gelir. Cyclo (Siklo)’nun bugünkü kullanımdaki anlamı ise Sikloid diskli eksantrik gearbox dizaynıdır.Yapısında 4 temel eleman vardır.

– Eksantrik rulmanlı giriş mili

– Sikloid diskler

– Gövde ve gövde içine giren hareketli ve sabit pinler

– Sikloid disk içerisindeki hareketi ileten pinlere

bağlı çıkış  şaftı.

Sikloid Diskli redüktörlerin avantajları:

– Ani ve aşırı yüklenmelere karşı nominal momentinin 5  katına kadar anlık mukavemet.

– Sürtünme az.Tamamen yuvarlanma var.Dolayısıyla verim yüksek.

– Herhangi bir termal limit yok..

– Standard redüktörler göre daha kompakt. Özellikle yüksek çevrim oranlarında çok kompakt.

– Çalışma sırasında gürültü seviyesi oldukça düşük.

– Gress yağlama nedeniyle yağ kaçağı gibi problemler yok.

– Uzun ömürlü

– Yüksek hızlı ve dinamik uygulamalar için ideal.

Sumitomo Drive Technologies Ürün Portföyü ve uygulama alanları

Fine Cyclo Serisi  ( Zero Backlash ) – Boşluksuz Redüktörler

Fine Cyclo Serisi boşluksuz redüktörlerin boşluk seviyesi 0,5arcmin< ‘dir.Bu tür redüktörler şuan pazarda mevcut olan en az bpşluklu redüktörlerdir. Point to point ve travers uygulamalarda servo motor ile kullanımı sistemlere yüksek hassasiyet ve rigitlik sağlar. Bu redüktörler sikloid prensibinde olup, yüksek çevrim oranlarını çıkmak için girişine bir ön kademede konulabilir. İçlerinde tek kademede 3 disk vardır. Hollow Shaft olan tiplerde mevcuttur. Standard delik çapı 40mm olup, göbekten kablo ve soğutma borularının geçirilmesine imkan sağlar.  Fine Cyclo Serisi redüktörler, çok büyük kompaktlık ve hassasiyet sağladığı gibi, Çıkış flanşının yatak taşıma kapasiteside 2. Bir yataklama yapmadan kullanılabilir.

Fine Cyclo’nun bu özelliklerinden yararlanarak ; kullanıldığı tipik uygulamalar:Robotik uygulamalar, pozisyonerler, Döner tabla uygulamaları,Divizör,Takım değiştirici, Transfer tezgahları, CNC Tezgahlarda

C ve A ekseni tahriği, boru bükme makinaları, vs.

Helical Buddybox / Bevel Buddybox:

Sikloid redüktörlerin uygulama amaçlı olarak üretilmiş Helisel ve Konik dişli redüktör ile birleştirilmiş kombinasyonlarıdır. Çevrim oranı olarak standad da 2559 ‘kadar çıkılabilmektedir.Asıl çevrim oranı Sikloid disk üzerinde dedir. Sikloidin bu kompaktlık özelliği nedeniyle yüksek çevrim oranlarında  kompakt gövdelere istendiğinde bu tip redüktörler idealdir. Dik / Paralel Mil Çıkışlı ve Kovanlı Modelleri mevcuttur.

Hansen Endustriyel Redüktörler:

Hansen bir Belçika firması olup,2001 yılında Sumitomo Grubuna katılmıştır. Üretim konusu tek ve çok kademeli büyük endüstriyel redüktörler olup, Avrupa ve dünya pazarında oldukça bilinen ve tercih edilen bir markadır. 19 gövdede 1100kNm ye kadar 2,3,4 kademe olmak üzere redüktörler mevcuttur.Uygulamalar: Soğutma kule redüktörleri, Pompa ve Kompresör, Mixer, Konveyors,Vinç ve Kaldırma uygulamaları…

Firmanın Kısa Tarihçesi:

Sumitomo Grubu  400 yıl öncesine dayanan çok eski köklü bir firma. Kökleri Masatomo Sumitomo tarafından atılmış olan firma ilk ticaret hayatına Kyoto’daki bir ilaç ve kitap dükkanı ile başlamış. Daha sonraları; aile bakır madeni işletmeciliğine girecek ve bakırı rafine etme prosesini geliştirerek buradan elde ettikleri kazanç ile büyüyerek bugün dev Sumitomo Grubu kurulacaktır. Bugün Sumitomo Grubu içerisinde, gurubun motoru olan 20 çekirdek firma var. Bu firmalar makine imalatı, madencilik, çelik, cam, seramik, elektronik ve elektrik ekipmanlar, kimya, emlak, finans, sigortacılık, depolama ve taşımacılık gibi iş kollarında faaliyet göstermekte.

Sumitomo (SHI) Cyclo Drive Germany GmbH: Sumitomo Grubu içerisindeki firmalardan biri olup, konusu redüktör imalatı. 1931 yılında Münih Markt-Indersdorf’ta Lorenz Braren tarafından kurulmuştur. 1937 Yılında Sumitomo Heavy Industries Ltd. Tarafaından Sumitomo Cyclo gearbox’ların üretimini Japonyada yapmak üzere Lisansı satın aldı. Bununla birlikte Cyclo redüktörlerin ürün çeşitliliği artmış ve bu konuda dünya –Avrupa pazarında bilinir bir üretici haline gelmiştir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com