Connect with us

Genel

Değirmen sektörü ve İmak Redüktör

Yayın Tarihi:

-

 

Değirmen Sektörü ve İmak Redüktör

 

İnsanoğlunun ilk teknolojik aşamayı öğütme teknolojisinde gösterdiğini arkeolojik bulgulara dayanarak söylemek mümkündür. En eski tahıl öğütmevasıtaları öğütme taşı ve eyer taşıdır. Bunların günümüzdeki uzantıları, bulgur ve aşurelik buğday dövmede kullanılan dibek taşlarıdır. Bunu dairesel dönme hareketine sahip taş el değirmenleri izlemiştir. Daha sonraları Pompei Değirmeni denilen taş değirmenleri kullanılmaya başlanmıştır.

 

Anlaşılacağı gibi insanlık tarihiyle paralel olarak tahıl işleme makineleri de teknoloji ile birlikte gelişmiştir. İster yel, ister su değirmenleri olsun, yüzyıllardır ahşap aktarma organları yardımıyla doğadan aldıkları enerjiyi dairesel hareket enerjisine çevirerek yetiştirilen tahılların evlerimize ulaşmasında önemli rol oynamışlardır.

Günümüze yaklaşacak olursak son yıllarda enerji verimli elektrik motorları ile tahrik edilen redüktörler yüzyıllardır topluma hizmet eden yel ve su değirmenlerini emekli etmiştir. Çok daha kompakt alanlarda yüksek teknolojili otomasyon ile birlikte yüksek kapasiteli tesisler inşa etme konusunda ülkemiz dünyada önemli bir konuma gelmiştir. Tüm dünyada bu sektör ile ilgili bir yerlere gelebilmekelbette ki kaliteli komponentleri yenilikçi mühendislik anlayışıyla işleyip yüksek kapasiteli tesisler inşa ederek mümkün olmuştur.

Bu anlamda İmak Redüktör A.Ş. 1973 yılından beri Türk sanayisinde, tüm endüstri kollarına hitapeden çok geniş bir yelpazede redüktör imalatını ve satışını yapmakta. 8 farklı model seri üretim, 7 farklı model özel üretim olmak üzere toplam 15 farklı model seçeneğiyle 30.000 Nm’lik güçlere kadar Demir-çelik, çimento, gıda,artıma ekipmanları, kimya, beton makineleri, tarım makineleri gibi birçok sektöre hitap etmektedir. Dinamik mühendis kadrosu ile sadece satış değil, aynı zamanda satış öncesi projelendirmede ve satış sonrası teknik ve bakım desteğihizmeti de vermekteler. Bu bağlamda ürünlerinde kullandıkları yüksek kalitebileşenler ve yılların verdiği deneyim ile birlikte tüm müşterilerine sorunsuz güç aktarım elemanları üretmekteler.

Değirmen makineleri ve gıda endüstrisi söz konusu olduğunda imalat sürekliliğinin önemi daha da öne çıkmaktadır. Ülkemiz değirmen makineleri imalatçılarının Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarları başta olmaküzere tüm dünyada yakaladığı ivmede kaliteli yerli tedarik zincirinin payı azımsanamaz. Otomasyona bağlı yüksek üretim kapasitesinin arkasında Avrupa malıürünlere rakip yerli mekanik güç aktarım ürünleri bulunmaktadır. Elbette kaliteli ürünlerin rakiplerine oranla daha ekonomik tedarik edilebilmeleri rekabet gücünü de arttırmaktadır.

 

İmak Redüktör A.Ş.değirmen makineleri sektörüne,  sektöre özel sunduğu çözümler ile uzun yıllardır hizmet etmekte. Değişen piyasa şartlarını göz önüne alarak mevcut müşteri portföyündeki firmalar ile yakaladığı diyalog sayesinde yeni çözümler üretmeye de devam etmektedirler.

Değirmen sektöründe ensık kullanılan redüktör grubu olan helisel dişlili mono blok gövde yapısınasahip İRAM serisi redüktörler  Ø120 mmmil çapına sahip ve 21000 Nm momente kadar 10 gövde büyüklüğünde üretilmekte ve helezon, elevatör gibi taşıyıcı sistemleri tahrik etmektedir.

Gövde ve dişli yapısı itibari ile son derece sessiz ve titreşimsiz çalışan seri aynı zamanda montajve bakım kolaylığı ile ön plana çıkmaktadır. Ölçüsel anlamda ise tüm dünyada kabul gören Alman standartları ile ölçülendirilmiş, ayak ölçüleri, mil çaplarıve mil ekseni yükseklikleri standarttır.

Diğer bir sektör ürünüolan şaft montajlı tork kollu İRO serisi redüktörler ise elevatörler baştaolmak üzere konveyör, helezon gibi taşıma sistemlerinde kullanılmaktadır. 5farklı gövde büyüklüğünde imal edilen redüktör grubu Ø100 mm kovan çapına kadar7500 Nm moment taşıyabilmektedir.

Tork kolu ile montajimkanı sunan redüktör en zorlu şartlarda çalışmaya uygun dayanıklı yapısı ile özellikle titreşimin yoğun olduğu ortamlarda proses sürekliliğini kesintiye uğratmayacak şekilde çalışabilir. Kompakt yapısı sayesinde çok daha ağır ve büyük hacimli redüktörlerin kullanıldığı yerlerde kullanılabilen ürün grubuyuvarlak yapısı sayesinde yüksek modüllü güçlü dişlilerin kullanımına olanak sağlıyor. Orta doğu ve Afrika gibi hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde kendini kanıtlayan redüktörler oldukça avantajlı fiyatları ile de müşterinin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

 

Bahsi geçen ürünlerinyanı sıra İmak Redüktör ürün gamı Konik dişlili, sonsuz vidalı, paralel millive ağır hizmet tipi redüktörler, motorlu ya da motorsuz olarak termistör,enkoder, harici fan, mekanik kilit gibi opsiyonlar ile sanayinin hizmetindedir.

 

İmak Redüktörün özellikle üzerinde durduğu bir diğer konu ise Değirmen Makineleri sektörününaktif ve potansiyel pazarlarında yedek parça ve sarf malzeme tedarikidir.Özellikle Fas, İspanya, İran ve Mısır’da bulunan stokları, sektörün sıklıkla kullandığı ürünleri ve yedek parçaları barındırmaktadır. Rusya ve Ukrayna ile yapılan bayilik anlaşmaları ile birlikte de kuzey ülkelerine hızlı ürüntedariki yapabilmekte, en üst düzey müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.

 İmak Redüktör

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

İ.MAK Redüktör, Uluslararası satış ve pazarlama direktörü. Tutkulu ve meraklı kimliği ile Salim Haffar, uluslararası özgeçmişi olan bir profesyoneldir. Fransız yönetici, Türk kalitesini ve vizyonunu dünyaya tanıtmak amacındadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com