Connect with us

Genel

Değirmen makineleri sektörünün öncülerinden: Genç Değirmen

Yayın Tarihi:

-

 

Bu ay sizler için Genç Değirmen şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi Sn. A. Kerim Selek ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Bize şirketinizi tanıtabilir misiniz?

Firmamız 25 yıllık tecrübesi ile ihtiyaç duyulan her düzeyde değirmen makineleri imalatını gerçekleştirebilme yeteneğine sahip. Un ve irmik üretim tesisleri konusunda üstlendiğimiz projeler de tasarım, imalat ve montaj projelerimiz gibi. Anahtar teslim un ve irmik fabrikaları kurabiliyoruz. Müşterilerimize bu konularda da çözümler sunabiliyoruz.

Şirketinizin genel prensipleri nelerdir?

Profesyonel kadromuzun deneyimlerinden aldığımız güç ile hedeflerimizi günden güne çoğaltarak dünya markaları arasında yer almaktayız.Bunun haklı gururuyla GENÇ DEĞİRMEN olarak sektöründe dünyaca tanınmış, adıyla güven veren, teknolojik gelişmelere ayak uyduran, müşteri memnuniyetini amaçlayan, kaliteli ürün ve hizmet sağlayan güvenilir bir çözüm ortağıyız.

 

Ülkemizdeki sektörel durum hakkında neler söylersiniz?

Ülkemiz büyümeye açık ekonomisine, teknolojik donanımı ve bilgi birikimi ile ihracatta hedefine ulaşabilecek durumdadır. Makine sektörü ihracatı her yıl artış gösteriyor. 2014 yılının dahi sektör hacmi milyar dolar seviyesine yükseldi 2015 yılında da bu seviyenin artışı devam edecektir.  Bu yükselişten sektörlerdeki makine üreticileri de payını alacaktır.

 

Özellikle Konya, değirmen makine üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Her türlü tedarikçi bulunduğu için üreticiler arasında rekabet çok büyük oluyor. Bu durum sektörün her daim yükseliş kaydederek ülkemizin ihracatı için, ileriye dönük hedefleri için yolunda emin adımlarla ilerlemesini sağlıyor.

Yakın gelecekte yeni bir ürün var mı?

Kasım 2014‘de üzerinde çalışmalara başladığımız Treximat adı verdiğimiz VALS (buğday öğütme) makinesinin Ar-Ge çalışması tamamlanmak üzere olup Nisan 2015 tarihinden itibaren de satışına başlanılacaktır. Bu makine Crocodile Vals Plus ile kıyaslandığında full otomasyona adapte olan, temizliği ve bakımı en az seviyede, ergonomik tasarıma sahip bir yapıya sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı satışlarımızda ve müşteri memnuniyetinde artış yaşanacağını temenni ediyoruz.

 

Ayrıca Fourclean adı verdiğimiz kombinatör makinemizin Ar-Ge çalışmalarını tamamladık ve satışına başladık. Bu makinemiz ile müşterilerimizin dört farklı makinede yaptığı işlemi, tek bir kombine makine ile çoklu ayırma özelliğine sahip biçimde yapabiliyoruz. Satışına başladığımız makinemizin özellikleri eleme işlemi ile çöpü, aynı dizedeki büyük taşları yani tahıl ve çekirdekten daha büyük olan tüm yabancı maddeleri ve kırık taneleri,ayrıca üründen daha küçük yabancı maddeler kum, kırık çekirdek ve yabancı tohum gibi yabancı maddeleri ortadan kaldırır.

 

Ürünün türüne ve ağırlığına göre sınıflandırır. Geliştirdiğimiz makine ile üretimi devam eden Taş Ayırıcı, Çöp Sasörü, Hava Kanalı ve Radyal Tarar makinelerinin yaptığı görevleri tek makinede toplamış olacağız. Satışa sunduğumuz makinemiz hem bizim için, hem de müşteri için tasarruf sağlayacaktır. Müşteri için makine parkurundaki yerden tasarruf, birçok işlemidaha az motorla yaparak elektrikten tasarruf sağlayarak daha temiz ürün elde ediyoruz. Bizim açımızdan da makine maliyetleri büyük oranda düşüyor.

Değirmen sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de makine sektörü 90’lı yıllardan günümüze kadar her yıl büyüme göstermektedir. Makine sektörü için bu çok güzel bir durum. Türkiye pazarında yabancı makine üreticilerinin payı büyük oranda düştü ve yerli makine üreticilerinin pazarda ezici bir üstünlüğü söz konusu olduğu gibi, yerli üreticilerin uygun fiyatları ve ürettikleri son teknoloji makineler pazarahakim olmalarına yardımcı oldu. Bu gelişme sektörde tatlı rekabetler oluşturmaktadır.

 

Bu rekabet hem bizler için, hem de ihracat yaptığımızülkeler için serbest piyasa oluşturmaktadır. Devletimizin de sektörümüz hakkında firmalara destek vererek üretimi desteklemiş ve Türkiye’nin ülke imajının daha iyi yerlere gelebilmesi için elinden gelen bağlantıları dış ülkelerle sağlamış bulunmaktadır.

 

Ülkemiz büyümeye açık ekonomisiyle, teknolojik donanımı ve bilgi birikimi ile ihracatta hedefine ulaşabilecek durumdadır. Makine sektörü ihracatı her yıl artış gösteriyor. Bu yükselişten sektörler de, makine üreticileri de payını alacaktır. Bu durum sektörün her daim yükseliş kaydederek ülkemizin ihracatı için ileriye dönük hedefler yolunda emin adımlarla ilerlediğinin göstergesidir.

Dünyadaki durumunasıl değerlendirirsiniz? Eksiklerimiz var mı?

Sektörün Avrupa kalitesini yakaladığını görürken fiyatlarınise Avrupa ülkelerine kıyasla çok uygun olduğunu söyleyebiliriz. İyi kalitede,uygun fiyatta ürün ve hizmet sunulduğundan dolayı bu sektördeki Türk firmalarıda dünya piyasasında söz sahibi olmaya başladı. Özellikle Konya, değirmen makine üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor.

 

2015 senesindekihedefleriniz neler?

Üretilen ekipmanların teknolojik açıdan geliştirilmeye başlandığı günümüzde otomasyonlu değirmen sistemleri ve bilgisayar kontrollü makineler ön plana çıkmaya başladı. Şu anda birkaç makine ve ekipmanda uygulanabilen bilgisayar kontrolü zamanla sistemde yer alan bütün makine ve ekipmanlarda tek tek uygulanacak ve her makineyle ilgili bilgi ve raporlar bilgisayarlardan izlenebilecek. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda devam eden ve uygulamaya konulmuş projelerimiz bulunmaktadır.

 

Ocak 2012 ‘de Crocodile plus (+) adı verdiğimiz VALS (buğdayöğütme) makinesinin Ar-Ge çalışması tamamlanmış ve satışına başlanmıştır. Diğer makinelerle kıyaslandığında Crocodile (+) VALS otomasyona adapte olabilen, en az seviyede temizlik ve bakım gerektiren ergonomik tasarıma sahip. Bu özelliklerinden dolayı satışlarımızda ve müşteri memnuniyetinde artışlar gözlenmektedir. Başarının artarak gitmesini bekliyoruz.

 

İDMA fuarı ile ilgiligörüşleriniz nelerdir?

İDMA 2013, önceki yıllara göre daha kapsamlı, daha sistemlive uluslararası bir fuar niteliğinde organize edilmişti. Gerek kendi müşterilerimiz gerekse sektörle ilgilenen diğer ziyaretçiler, firmamıza yoğun ilgi gösterdiler. Fuar ziyaretçileri, sektörle yakından ilgiliydi ve dünyanın her bölgesinden potansiyel müşteriler mevcuttu. İDMA 2015, 2013 yılına oranladaha kapsamlı uluslararası fuar olarak, sektörle yakından ilgili ve dünyanın her bölgesinden yoğun ilgili, katılımların olacağını düşünüyoruz. Biz de fuarda Ar-Ge çalışmaları yaparak yenilikler kattığımız, full otomatik buğday öğütme makinemiz olan Crocodile markalı valsimizi, kare elek ve kombinatör makinemizi sergileyeceğiz.

Genç Değirmen

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com