Connect with us

Genel

Tahrik sistemlerinin tatlı yüzü

Yayın Tarihi:

-

 

Tahrik sistemlerinin tatlı yüzü

 

Kakao çekirdeğinden çikolata elde edilinceye kadar bir dizi proses bulunmaktadır. Bu proses adımları süresince, farklı malzemeler ve bunların karışımları saatler ve günler boyunca, neredeyse sürekli hareket halinde kalırlar.Avusturya’nın güney doğusunda bulunan Zotter Schokoladen çikolata fabrikasındeki tahrik ünitelerinin, sağlam ve güvenilir olmaları büyük önem taşımaktadır: Çünkü en üst kalitede nihai ürün eldesi için üretim akışının düzgün olması esastır. Bu bağlamda Zotter Schokolade yıllardır, konveyörlerinde, karıştırıcılarında ve pompa sistemlerinde NORD DRIVESYSTEMS motorlu redüktörlerini tercih etmekte ve kullanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zotter, organik kalitede “fair-trade” malzemeler kullanmaktadır

 

Zotter Çikolata firması sahibi Josef Zotter prensipli bir kişi olup, “sürdürülebilir üretim” kendisinin birincil direktifidir. Avusturyanın güneyindeki Riegersburg şehrinde yer alan fabrika tamamiyle yenilenebilir enerjinden faydalanmakta ve bunun çoğunluğunuda kendi atıklarını yakmak suretiyle elde etmekmektedir. Gerek tüketicilere, gereksede çiftçilere adil yaklaşma Zotter firmasının temel prensibidir; bu nedenle, Zotter Schokolade Avurpa’nın, sadece organik kalitedeki “fair trade” malzemelerini kullanan tek çikolata üreticisidir ve kendi tedarikçilerinden de benzer adanmışlığı beklemektedir.

 

Çikolata üreticisinin kullandığı makinelerin standartları, ekipman ve teknoloji ortaklarının müşteri hizmetleriyle ilgili sıkı şartları ve yüksek beklentileri bulunmaktadır.

 

İsviçreli proses mühendisliği uzmanı Bühler firması, fabrikanın tasarımından ve üretim prosesinden sorumlu oldu. Tesiste kullanılan NORD DRIVESYSTEMS motorlu redüktörleri tüm proses adımlarında, istenilen imalat kalitesinde ürün alınmasını sağlıyor.

Zotter firması Kakao işleme hattının yöneticisi Thomas Linshalm: “NORD ve diğer tedarikçilerimize güvenimiz tam. Üst kalitede ürün elde edebilmek için sürekliliği sağlayan makineler ve ekipmanlar kullanmak gerekiyor. Yine de bir problemle karşılaşıldığında, bir telefon mesafesinde ve sorununuza çok hızlı reaksiyon gösteren tedarikçiler ile çalıştığımızı bilmek,ayrı bir güven hissi veriyor. NORD’un bu hizmet anlayışı ve müşteriye karşı tutumu büyük övgü hak ediyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thomas Linshalm, Zotterfirması Kakao işleme hattının yöneticisi

 

Kavrulmuş ve Öğütülmüş Siyah Altın

Fabrikalarının operasyonunun her zaman sorunsuz şekilde yürüyeceğine olan güvenleri neticesinde, Zotter’in beyin takımı tüm enerjilerini inovasyon çalışmalarına kanalize etmektedir. Firma her yıl, çok çeşitli içerikler,malzemeler kullanarak elde ettiği düzinelerce yeni tadı müşterilerininbeğenisine sunmaktadır. Bu tatlar arasında ananastan limona, hindistan cevizinden peynire ve hatta bunlardan daha iddialıları bulunmaktadır. Bunun yanında,Zotter’in bar ve şekerlemeler olmak üzere 365 değişik ürünü piyasada bulunmaktadır.Her ne kadar egzotik tatlar, yeni buluşlar olsa da, klasik çikolata geniş ürünyelpazesinin temel ürünü olarak kalmaktadır. Zotter, çikolatasını kendi tariflerine göre üretiyor, bu küçük bir üretici için oldukça sıra dışıdır.

Fabrikaya teslim edilen kakao çekirdekleri temizlenir ve daha sonra100°C üzerindeki sıcaklıklarda birkaç dakika kavrulur ve devamında buharbasıncında sterilize edilmektedir. 0,75 kW gücündeki tahrik üniteleri yıkama,kavurma ve sterilizasyon istasyonları arasındaki taşımayı sağlamaktadır. Dahasonraki adımda bulunan kırıcı, ön kavrulmuş kahve çekirdeklerinin kabuklarını soymaktadır. Takiben, NORD tahrik ünitesince çalışan bir öğütücü, kahve çekirdeklerini macun kıvamına getirmekte ve daha sonra karıştırıcıya pompalamaktadır. Buadımda, 4 kW güç değerinde motorlu redüktörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Karıştırıcıiçerisindeki macun kıvamındaki kakao’ya şeker ve bazı reçeteler için süt tozu eklenmektedir. Bütün bunların üzerine 1,1 kW gücündeki pompalar vasıtasıyla yantaraftaki tanklardan ekstra kakao yağı ilave edilmektedir.

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (19)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ham karışım hadde makinesinde tekrar kavrulmaktadır.

 

Katı Hale Geçen Sıvı …

Kakao kütlesi diğer malzemeler ilekarıştırılarak boca edilebilir bir hale gelmektedir. İnce bir doku elde etmek amacıyla, karışım dönen bir makinede kavrulmaktadır. Daha sonra 4 kW gücündeki sonsuz vidalı helisel motorlu redüktör sıkıştırmayı sağlamak için kullanılmaktadır. NORDBLOC.1 tip motorlu redüktör sayesinde bu tahrik ünitesi inovatif bir yapı oluşturmaktadır. Bu yapıda, dişliler rulman delikleri boyunca dizilen ve monte edilmekte olup, eksenden eksene olan mesafe ise klasik helisel dişlilerinki gibi kalmaktadır. Miller de piyasadaki diğer monoblok redüktörlerinkinden daha büyüktür. Redüktörlerde kullanılmakta olan daha büyük rulmanlar neticesinde minimize edilmiş olan radyal ve aksiyal kuvvetler sebebiyle tahrik ünitesi daha güçlü ve dayanıklıdır. Daha geniş rulman yatakları sayesinde, müşterilerimizden gelen speisifkasyonların, örneğin özelmil çapı, boyu vb. ihtiyaçlar, esnek bir şekilde uygulabilmesine imkan sağlamaktadır.

 

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kakao macunu helisel motorlu redüktörce tahrikedilen vidalı konveyör vasıtası ile sıkıştırılmaktadır

 

… ve Katı SıvıyaDönüşünce

Katı haldeki ara mamüller konveyörler vasıtası ile 5 adet

 

merdaneden geçmekte ve adım adım incelmektedir. Bu adımın neticesinde de karışım çikolata üretiminin son adımına ulaşmaktadır. Bühler’in özel endüstri know-how’ı sayesinde geliştirilen tek milli konçlama ünitesi, karışımdaki su miktarını azaltarak prüzsüz, ipeksi dokunun kazanılmasını sağlar. Sofistik ısı işlemleri neticesinde acı tat veren içerikler karışımdan buharlaştırılmakta ve geriye arzu edilen aromalar kalmaktadır. Bu uygulamada, NORD tahrik üniteleri taşıma, karıştırma vepompalama işlemlerinde kullanılmaktadırlar. Önden milli bir motorlu redüktör konç makinesinin malzeme ile doldurulmasını sağlamaktadır. Ürün tarifine göre, sıvıhaldeki çikolata kütlesi yüksek sıcaklıklarda istenilen doku ve aromatik yapıelde edilinceye kadar karıştırılmaktadır. Karıştırma süresi 48 saate kadar ulaşabilmektedir. Karıştırıcı kolları, yerden tasarruf sağlayan direkt tahrik ünitesince hareket ettirilmektedir. Bu kısımda 55 kW motor gücü değerine sahip parallel milli motorlu redüktör harketi sağlamaktadır. Daha sonra konçlanmış karışım helisel milli bir motorlu redüktör ile tahrik edilen pompa sistemi ile boşaltılmaktadır.

 

 

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konçlama makinesi yükleme

 

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (10)

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

Konçlama makinesini tahrik eden paralel millimotorlu redüktör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değişik malzemeler ve yarı mamüller bir tanktan diğerine pompalar vasıtası ile iletilmektedir. Konçlama makinesi boşaltım kısmıüstteki resimde gözükmektedir.

 

Sonuç Olarak…

Çikolata üretiminde kullanılan, öğütücü, karıştırıcı ve birçok konveyör,pompa hatlarında güvenebilir tahrik sistemlerine ihtiyac duyulur. ZotterSchokolade fabrikasındaki farklı tipte NORD DRIVESYSTEMS motorlu redüktörleri mekanik güç iletimini üstlenmektedir.

 

Zotter’de üretim prosesinin yöneticisi olan Thomas Linshalm: “Her ne kadar fabrikamız bünyesinde yer alan çok sayıdaki motorlu redüktörlerimiz sorunsuz olarak çalışsa da, gerek duyulan anda yedek parçaya kolayca ulaşabilmenin bizim için önemi büyük.”

NORD – Zotter Schokoladen Manufaktur (16)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riegersburg’daki Zotter Çikolata fabrikası GüneyAvusturya’nın günlük turlarının gözde mekanı haline gelmiştir

 

NORD DRIVESYSTEMS

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com