Connect with us

Etkinlikler

Endüstri 4.0’ı mekatronik mühendisleri hayata geçirecek

Yayın Tarihi:

-

Mekatronik Mühendisleri Derneği

Mekatronik Mühendisleri Derneği tarafından düzenlenen “Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendisliğinin Önemi” konulu panel; Mekatronik Mühendisliği ve Endüstri 4.0 kavramları üzerine konuşulması adına sektörlerinde tecrübeli konuşmacılar, katılımcılarla bir araya getirildi.

“Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendisliğinin Önemi” konulu panel

“Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendisliğinin Önemi” konulu panel

15-18 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, 146 ülkeden 75 bin yerel ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapan, 6 fuarın tek çatı altında toplandığı WIN Avrasya Otomasyon Fuarı’nda düzenlenen panel, RNZ Grup Başkanı ve Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim ZEPER’in moderatörlüğünde, Mekatronik Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yasin ADIGÜZEL, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haydar LİVATYALI, Karabük Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif BAYIR, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat ERGENÇ ve Trovarit Türkiye Genel Müdürü Muharrem GEZER’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

18 Mart 2018’de düzenlenen panel, günün anlam ve önemine binaen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayarak, Nedim ZEPER’in yönlendirmesi ile devam etti. Panelde ilk olarak Ömer Yasin ADIGÜZEL konuşmasını yaptı. 2016 yılında kurulan derneğin günümüze kadar olan faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan alınan resmi verileri katılımcılara sunarak, alandaki artışa dikkat çeken ADIGÜZEL, dernek olarak kavramın doğru anlaşılması ve gereken önemi görmesi adına çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalarının artarak devam edeceğini dile getirdi. ADIGÜZEL’in konuşmasının ardından Prof. Dr. Haydar LİVATYALI Endüstri 4.0’ın ortaya çıkma hikâyesini ve mekatronik mühendisliği kavramının ne ifade ettiğini katılımcılara aktardı. Prof. Dr. LİVATYALI, IoT (nesnelerin interneti), robotik, yapay zekâ, otomasyon sistemleri akıllı teknolojiler vb. pek çok konuyu barındıran Endüstri 4.0 ve bu konularla ilgili bir disiplin olan mekatroniğin Endüstri 4.0’ın önemli bir parçası olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Prof. Dr. LİVATYALI’nın ardından TROVARİT Türkiye Genel Müdürü Muharrem Gezer konuşmasını yaparak, firmaların Endüstri 4.0’a geçerek elde edecekleri kazanımları aktardı. Endüstri 4.0 sürecine geçildiğinde ele edilecek kârlılık oranlarını aktaran GEZER, ilk yatırım maliyetlerinin kısa sürede kendini amorti ettiğini ve kâra geçirdiğini ifade etti. İlerleyen süreçte firmaların süreklilik sağlayabilmesi için mecburi olarak teknolojiyi ve Endüstri 4.0’ı yakalaması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Karabük Üniversitesi olarak Japonya’da düzenlenen uluslararası SUMO Robot yarışlarında birincilik dahil pek çok derece alarak ülkemiz adına başarılara imza atan ekibin danışmanı Prof. Dr. Raif BAYIR  konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. BAYIR, alanın ülkemizde yeni olmasından kaynaklı olarak yaşanan mekatronik alanında uzman akademisyen eksikliğinden dolayı öğrencilerin mekatronik disiplinini tam anlamıyla alamadığına dikkat çekti. Endüstri 4.0’da mekatronik mühendislerinin önemli bir yerinin olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. BAYIR, Endüstri 4.0 kavramının hayata geçmesi için eğitiminde süreç ile paralel olarak gitmesi gerektiğini ve öğrencilerin gelecek sanayi devrimine hazırlanması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. BAYIR, yeni sanayi devrimi ile robotların daha çok hayatımıza gireceğini, geleceğin fabrikalarında insanın kas gücü ile gerçekleştirdiği işlerin robotlar tarafından sağlanacağını dile getirerek, bu durumun işsizlik getirmeyeceğini, kas gücüne yönelik ihtiyaçların azalacağını akıl gücü gerektiren farklı alanların önem kazanacağını düşündüğünü ifade etti. Sonrasında Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği lisansının ardından Makine yüksek lisansı ve ardından Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği alanında doktorasını yaparak, disiplinler arası bir alan olan mekatroniğin farklı disiplinlerinde uzmanlığı olan Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Ergenç konuşmasını gerçekleştirdi. ERGENÇ, Endüstri 4.0 ve mekatronik mühendisliğinin ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayarak, Endüstri 4.0’ı hayata geçirecek kişilerin mekatronik mühendisleri olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Sektörün ve katılımcılarımızın büyük ilgisini çeken panel, konuşmaların ardından soru cevap ile devam etti. Panel sonunda “Gelecek Mekatronik Mühendisleri ile Gelecek” sözüne vurgu yapılarak, Endüstri 4.0’ın uygulanması ve geliştirilmesinde mekatronik mühendisliğinin önemli yeri olduğu dile getirildi. Ayrıca odanın kurulması konusunda ihtiyaç belirtilerek bu konuda görüşmelerin devam ettiği gündeme getirildi, katılımcılara bilgi verildi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com