Connect with us

Genel

ERDEMİR Grubu, Dünya klasında şirket olma yolunda finansal gücünü sürdürüyor

Yayın Tarihi:

-

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan ERDEMİR Grubu, 2014 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Aktif büyüklüğü 15 milyar TL (7 milyar USD) olan ERDEMİR Grubu yılın ilk altı ayında toplam 4 milyon ton nihai mamul satış miktarı gerçekleştirirken, yassı çelik satış miktarını geçen yılın aynı dönemine göre %6 artırarak, 3,4 milyon tona yükseltti. Bu dönemde ERDEMİR Grubu’nun net karı, önceki yılın aynı dönemine göre %19 artarak, 777 milyon TL (359 milyon USD) oldu.

_DSC7874_2_428x280

Ocak-Haziran dönemi finansal sonuçları ile ilgili değerlendirme yapan ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, ERDEMİR Grubu’nun sağladığı istihdam, modern teknolojiye sahip tesisleri ve yarattığı katma değer ile sadece ülkemiz demir çelik sektörünün değil bölgemizin en büyük kuruluşları arasında yer aldığını, en yüksek değeri yaratma misyonuyla her geçen yıl biraz daha büyüyerek dünya klasında şirket olma yolunda ilerlemeye devam ettiklerini dile getirdi. Yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçların geçen yılın verilerinin üzerinde olduğunu, bu pozitif sonuçlarda en temel faktörün birinci çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de düşük seyreden ham madde fiyatlarıyla birlikte güçlü iş hacmi olduğunu dile getiren Pandır: “Türkiye’de ürettiğimiz çeliği dünyadaki diğer ülkelerin sanayisine de kazandırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle farklı ülkelerde satış ofisleri açmayı sürdürüyoruz. 2014 yılının ilk altı aylık döneminde Peru’dan Tayland’a, Senegal’den Kanada’ya kadar pek çok ülkeye toplam 491 bin ton ihracat gerçekleştirdik” dedi.

2020 vizyonu; dünya klasında şirket olmak

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “2020 vizyonumuzu dünya klasında şirket olmak olarak belirledik. Bu vizyon çerçevesinde inovasyon kültürünü benimseyen paydaşlarına ve topluma katma değer yaratan bir marka olmak istiyoruz. Hedefimiz 5 yıllık bir stratejik plan oluşturmak ve hızlıca hayata geçirmek. Bunu yaptığımızda dünya klasında şirket olma yolunda önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyorum” dedi. ERDEMİR Grubu’nun küresel oyuncu olma yolunda Ar-Ge ve üretim kalitesine yatırım yapacaklarını belirten Pandır, yeni teknolojilere uygun yüksek katma değerli ürünler yapmaya odaklanacaklarını dile getirdi. ERDEMİR Grubu’nun 2013 yılı ham çelik üretim sıralamasına göre AB-28 Ülkeleri arasında 3. sırada yer aldığını belirten Ali Pandır, “önümüzdeki dönemde de, aynı yaklaşımla, bu büyük gemiyi bir sürat motorunun çevikliğiyle yöneteceğiz” dedi.

ERDEMİR Grubu 2014 ilk 6 aylık Finansal Sonuçları:

  • 2014 yılı ilk yarıyıl sıvı çelik üretimi, 4,1 milyon ton olarak gerçekleşti.
  • 2014 yılı ilk yarıyıl nihai mamul üretimi 3,9 milyon ton olarak gerçekleşti.
  • Ocak-Haziran dönemi nihai mamul satış miktarı ise 4 milyon ton oldu. Satışların %86 yassı, %14 ise uzun ürün olarak gerçekleşti.
  • Toplam satış gelirleri 5,6 milyar TL (2,6 milyar USD) olarak gerçekleşirken, Grubun 2014 yılı yarıyıl net dönem karı ise %19 büyümeyle 777 milyon TL (359 milyon USD) oldu.

IMG_8959 copy_420x280

Dünya’da ve Ülkemizde ERDEMİR Grubu :

  • ERDEMİR Grubu, Dünya Çelik Birliği’nin (worldsteel) 2013 yılı ham çelik üretim raporlarına göre; dünyanın en büyük 40. Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise 3. büyük çelik üreticisi.
  • Dünyanın saygın çelik araştırma şirketlerinden biri olan World Steel Dynamics (WSD)’in gerçekleştirdiği “Dünya’nın En İyi Çelik Üreticileri” listesine Türkiye’den girmeyi başaran tek üretici olan ERDEMİR Grubu, 34 çelik üreticisi arasında 15. sırada yer alıyor.
  • Türkiye’de ise her yıl Capital Dergisi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında ERDEMİR Grubu her yıl çelik sektörünün en beğenilen şirketi seçiliyor.
  • Borsanın lokomotif hisselerinden biri olan ERDEMİR hisseleri, İMKB (BIST)’nin kuruluşundan bu yana (1986) işlem görmekte ve BIST 30 endeksinde yer almaktadır.
  • ERDEMİR Grubu dünyadaki halka açık çelik şirketlerinin en karlıları arasında yer alıyor.
  • ISO 500 sıralamasında ERDEMİR Grubu şirketlerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. 8. İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. 9. sıradadır.
  • ERDEMİR Grubu’nun Ereğli ve İskenderun tesislerindeki limanları Karadeniz ve Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarıdır.
  • Türkiye’de tüketilen yassı çeliğin yaklaşık %45’ini ERDEMİR Grubu üretiyor.
 • ERDEMİR Grubu’nun aktif büyüklüğü 15 milyar TL (7 milyar USD).

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com