Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Fren teknolojisi 4.0: Tüm zorluklara meydan okuyan emniyet frenleri

Published

on

Mayr Power Transmission’ın Industry 4.0 teknolojisini fren sistemlerine entegre etme yaklaşımı en üs seviyede operasyonel ve işlevsel güvenlik sağlarken, aynı zamanda fren izleme modülleri koruyucu arıza algılama ve bakım ile üretkenliği de artırıyor.

“Akıllı fabrika” yolundaki en büyük zorluk üretimdeki bilgi akışının dijitalleştirilmesi ve toplanan verinin kullanılmasıdır. Bu sadece planlama ve üretimde akıllı prosesler oluşturmak için değil aynı zamanda koruyucu bakım sağlamak için de gereklidir. Emniyet frenleri için bu sensörler kullanılarak kapsamlı şekilde takip gerçekleştirilebilir. Burada, Industry 4.0 yine emniyet frenlerinin sensörlerle takip edilmesini zaten talep etmiş olan emniyet yönetmelikleri ve standartları ile karşı karşıya kalmaktadır. Denenmiş ve test edilmiş fren kontrol ünitesi Roba-SBCplus’a ek olarak, Mayr Power Transmission Roba-brake-checker ve Roba-torqcontrol ile takip modüllerinin akıllı neslini geliştirmiştir.

Sensörler olmadan durum takibi

Roba-brake-checker modülü gerilim yolunu ve anahtarlama durumlarını sensörler olmadan kontrol eder ve voltaj, hava boşluğu ve sıcaklıktaki emniyet açısından kritik değişiklikleri algılar. Kritik gerilime ulaşıldığında, Roba-brake-checker bir uyarı sinyali göndererek frenin belirli bir süre daha kullanılabileceğini bildirir. Bu süre boyunca, makine sahibi, çalışma prosesi ile koordinasyonlu olarak, hedeflenen bakımı gerçekleştirebilir. Buna ek olarak, modül eşzamanlı olarak frenin kontrol edildiğini varsayar ve redresörü değiştirir. Anahtarlama durumunu takip etme ve fren kontrolleri bu şekilde bir cihazda birleştirilir. Roba-brake-checker sensörler olmadan çalıştığından, anahtarlama durumunun takip edilmesi için frenin dışına mikro anahtarların veya proximity sensörlerinin takılmasına gerek yoktur, emniyet frenleri kendi temel tasarımları ile kullanılabilir. Bunun da ötesinde, ilave kablolar, anahtarların ve sensörlerin izolasyonu da gereksiz hale gelir. Bu tam bir tasarım özgürlüğü sağlar. Fren üzerindeki montaj konumlarının darbelere ve vibrasyonlara maruz kaldığı anahtarların ve sensörlerin kullanıldığı çözümlerden farklı olarak, bu modül ile takip kontrol kabini içinden gerçekleştirilir; örn. korunan bir ortamdan. Mekanik temas olmadan çalışır, güvenilirliği yüksektir ve aşınmaz.

Durum takibi yanında frenleme tork kontrolü de gerektiren uygulamalar için Mayr Power Transmission frenleme tork kontrol modülü Roba-torqcontrol’ü sağlamaktadır. Roba-brake-checker özelliklerini paylaşır ve ayrıca akım ve voltajı etkileyerek çalışma sırasındaki frenleme tork seviyesini değiştirebilir. Sonuç olarak cihazlar ve makineler eşit ve hafif biçimde yavaşlayabilir. Roba-torqcontrol modülü kontrol döngülerinin ve fren hareketlerinin akıllı biçimde geliştirilmesine izin verir – İdeal kullanımı akıllı ve birbiri ile bağlantılı cihaz uygulamaları içindir.

Daha da fazla emniyet ve güvenilirlik

Sürekli olarak takip edilen emniyet frenlerine sahip akıllı, otomasyonlu çözümler için vazgeçilmez ön gerekliliklerden biri güvenilir bir fren teknolojisi olmasıdır, frenlerin emniyetli ve güvenilir şekilde çalışması ve tüm servis ömrü boyunca gereken torku sağlaması birincil öneme sahiptir. Sonuç olarak, Mayr Power Transmission geliştirme ve üretim için EN 13849-2 standardında tanımlanmış diğer şeylerin yanında temel emniyet prensiplerini daima dikkate alır: Elektro manyetik ‘Roba-stop’ emniyet frenleri arızaya karsı emniyetli çalışma prensibine göre çalışır ve bu yüzden enerji olmayınca kapanıp, frenler. Frenleme torku itki yaylarında depolanan güç ile oluşturulur. Manyetik bobine enerji geldiğinde, manyetik alan oluşur, bu alan armatür diskini yayın gücüne karsı çeker ve balatalı rotorları serbest bırakır. Fren serbest bırakılır. Arızaya karsı emniyetli prensibinin uygulanmasına ek olarak, tüm fren bileşenleri yüksek kaliteli, bilinen ve kendini kanıtlamış malzemelerden güvenilir sekilde boyutlandırılmış ve üretilmiştir. Kullanılan vidalı itki yayları paslanmaz çelikten üretilmiştir ve kullanım ömrü için 10 milyon yük değişimi seklinde test edilmiştir.

Gelişmiş balata teknolojisi

Güvenilir frenlerin üretimindeki önemli bir faktör yüksek kalitede balataların kullanılmasıdır. Mayr’ın yüksek nitelikli mühendisleri ve teknisyenleri aşırı kompleks parametreleri baz alan yeni balata teknolojisi geliştirdiler. Sürtünme balatası %100 homojen değildir, harici etkilere ve ortam Sartlarına farklı şekillerde tepki veren bir çok bileşenden oluşur. Mayr mühendisleri frenlerin daha iyi tork tutarlılığına ve daha yüksek performans yoğunluğuna ulaşmasını sağlayan yeni bir balata teknolojisi geliştirmeyi basardılar. Hava nemi veya sıcaklık gibi ortam şartlarından kaynaklanan etkiler başarıyla azaltıldı, dış etkilere karsı korunan kapalı fren tasarımının kullanılması bunu daha da geliştirdi. Daha yüksek frenleme torkları yeni balatalar ile elde edilebilir, bu sayede daha küçük, daha hafif fren boyutları ile daha yüksek frenleme torkları elde edilebilir. Bu makineler ve onların bileşenleri için genel trendleri dikkate alır, örneğin motorlar yapısal olarak giderek daha kompakt hala gelmesine rağmen performans yoğunluğu artmaktadır.

Şirket dikkatli kalite kontrollerini gözlemler: Bu tasarım süreci ve kapsamlı nihai inceleme sırasındaki kalite güvence önlemlerini içerir. Teslimat öncesinde, tüm frenler test stantlarında kapsamlı şekilde test edilir ve ilgili fonksiyon değerleri belgelenir. Ölçülen değerlerin karşılık gelen ürün seri numaraları ile birlikte saklandığı elektronik veri tabanı ürünlerin %100 takip edilebilir olmasını sağlar.

Fren güvenilirliğinin kontrol edilmesi

Özellikle fonksiyonel güvenlikle ilgili standartlara göre kişisel koruma sağlaması gereken uygulamalar için, Mayr frenleri güvenilir fren kontrolü Roba-SBCplus ile mükemmel şekilde tamamlanır. Mayr Power Transmission, Pilz şirketi ile birlikte bir veya iki Robastop emniyet frenini kontrol edebilen bu modülü geliştirmiştir. Roba-SBCplus modülü freni kapatırken manyetik bobindeki akımı güvenilir şekilde keser. Bu amaçla, modül aşınmayan elektronik yarı iletkenlerle çalışır ve sonuç olarak pratikte sınırsız anahtarlama frekansı ve anahtarlama güvenilirliği elde edilir. Buna ek olarak, güvenilir entegre olasılık kontrolü serbest bırakma takip sinyallerinin değerlendirilmesi ile yapılır. Bu sebepten dolayı anahtarlama durumlarının değerlendirilmesi ve dönüş sinyali güvenilir arıza teşhisini mümkün kılar. Sonuç olarak, artan aşınma gibi anahtarlama lama sürelerini etkileyen yavaş ilerleyen arızalar bile zamanında belirlenebilir. Güvenilir fren kontrolü Roba-SBCplus prototipi TÜV Süd (Southern German Technical Inspectorate) tarafından test edilmiştir ve Maksimum Performans Seviyesi ‘PLe’ ve Emniyet Bütünlük Seviyesi (SIL) 3’e kadar kullanılabilir.

Fren teknolojisi 4.0

Mayr Power Transmission tarafından üretilen fren teknolojisi 4.0 ürünlerin akıllı şekilde seçilmesi ile başlayan bir konsepttir. Bir kullanıcının amacına yönelik olarak en iyi veya en uygun freni bulabilmesi için, kapsamlı ürün seçimine ve bunlara uygun çözümlere ihtiyacı vardır. Fren teknolojisi 4.0 yaklaşımı, teknolojik açıdan lider sürtünme sisteminin emniyet prensipleri ile birlikte kullanıldığında, son derece yüksek performans yoğunluğunda güvenilir frenleme sağlayacağı anlamına gelir. Yenilikçi takip çözümleri bu sisteme sağlam biçimde entegre edilmiştir ve sonuç olarak Mayr’ın frenleri ve ilgili takip modülleri her tür zorluğun üstesinden gelebilmiştir. Mümkün olan en yüksek çalışma güvenilirliğini sağlarlar ve giderek artan kompaktlıkta, daha yüksek performanslı makinelerde koruyucu bakımı etkinleştirirler.

Mayr Power Transmission Hakkında

Bir aile şirketi olan Mayr Power Transmission; 1897 yılında kurulmuştur. Emniyet frenleri, tork sınırlandırıcıları ve şaft kaplinleri konusunda lider üreticidir. Bu ürünler esas olarak dolum tesisleri, takım tezgâhları; paketleme ve baskı makineleri gibi elektrikli makinelerin yanında asansörler; rüzgâr santralleri ve sahne teknolojilerinde kullanılmaktadır. Mauerstetten Almanya’da bulunan Allgäu-merkezinde yaklaşık 600 kişi çalışmaktadır. Mayr Power Transmission dünya genelinde 1000’den fazla çalışana sahiptir. Şirket küresel olarak Polonya ve Çin’de üretim tesislerine; ABD, Fransa, Büyük Britanya, İtalya, Singapur ve İsviçre’de satış iştiraklerine ve 36 farklı ülkede satış temsilcilerine sahiptir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Frenler ve Kavramalar

Robotik ve otomasyonda standartları belirleyen güvenilir frenler

Published

on

By

[voiserPlayer]
Robot frenlerine yönelik geliştirdiği yeni standart modüler sistemiyle sadece daha fazla esneklik ve yönlendirme sunmakla kalmayan, aynı zamanda cazip fiyatlı çözümlerin temelini oluşturan mayr®; akıllı, iletişim kurabilen fren ve kaplinlerin proses izleme için nasıl akıllıca kullanılabileceğini, bu sayede maliyetleri düşük tutarken tahrik hattını endüstri 4.0 için nasıl hızlandırabileceğini SPS 2023’te sergiledi.

Güvenlik tavizlere izin vermez: Bu, özellikle karmaşık ve beklenmedik hareketler yapabilen hafif robotlar söz konusu olduğunda, bazen aralarında çok az mesafe olan veya hiç olmadan insanlarla iş birliği yapabilen robotlar için geçerli bir kriter olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, robot kollarının acil bir durumda veya emniyetli bir şekilde durdurulduğunda mümkün olduğunca çabuk durmaları ve güç kapatıldıktan sonra veya bir elektrik kesintisi durumunda kontrolsüz bir şekilde aşağı inmemeleri gerekiyor. Ürettiği ince ve hafif robot frenlerle gerekli güvenliği sağlayan mayr®, ROBA-servostop® Serisi ile servo motorlar için sadece endüstride değil, örneğin tıp teknolojisi alanında da robotik sektörünün yüksek taleplerine özel olarak uyarlanmış emniyet frenleri sunuyor. Konuyla ilgili konuşan Mauerstetten’deki mayr® Ürün Müdürü Bernd Kees, “Yeni standart modüler sistem sadece çeşitli kurulum durumları için yüksek derecede esneklik yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılara frenlere kolay ve karmaşık olmayan bir erişim ve bireysel çözümlere cazip bir fiyat seviyesinde hızlı bir genel bakış sağlıyor. Ayrıca, frenleme torklarının tanımı, anahtarlama süreleri, kütle ataleti, acil

durdurma durumunda sürtünme işi, çeşitli uygulama koşulları altında izin verilen acil durdurma sayısı ve hatta geometrik bağlantı hakkında bilgi gibi boyutlandırma ve seçim için gerekli verilere erişim sağlıyoruz. Bu da mükemmel bir rehberlik sağlıyor” ifadelerini kullanıyor.

Entegre küçük frenler için sensörsüz izleme

Güvenilir izleme çözümleri insanların ve makinelerin güvenliği açısından önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Daha önce küçük hava boşlukları veya montaj nedeniyle izlenmesi mümkün olmayan servo frenler, mayr® ile değişiyor. Firma, artık sensörsüz fren izleme için akıllı bir çözüm sunuyor. Sonradan takılabilen ROBA®-brake- checker kontrol modülü, akım ve voltajın genişletilmiş analizi yoluyla armatür diskinin hareketini algılıyor ve frenin hangi durumda olduğunu biliyor. Modül, anahtarlama durumunu ve kritik bobin sıcaklığını izlemenin yanı sıra; aşınma, işlevsel rezerv ve arızalar için önleyici işlev izleme de gerçekleştiriyor. Genişletilmiş bir versiyonda kullanıcıya özel bir arayüze sahip ek bir PCB ile donatılan ROBA®-brake-checker kontrol modülü, bu arayüz üzerinden anahtarlama süresi, akım, gerilim, direnç, performans ve bağıl çekim akımı hakkında veri sağlayabiliyor. Bu, artık süreçlerin de değerlendirilebileceği, süreçteki anormalliklerin hızlı bir şekilde tespit edilebileceği ve karmaşık ilişkilerden sonuçlar çıkarılabileceği ve ayrıca uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonun mümkün olduğu anlamına geliyor.

Uygun maliyetli proses izleme için akıllı bağlantı

Torkları iletmekten ve yanlış şaft hizalamalarını dengelemekten çok daha fazlasını yapabilen mayr® Güç Aktarım’ın şaft kaplinleri, kullanıcılara ilk etapta süreçlerini ayrıntılı olarak tanıma fırsatı sunuyor. Örneğin, yeni tork ölçümlü şaft kaplini ROBA®-drive-checker; sürekli durum izleme sayesinde, prosesteki karakteristik değerleri ve anormallikleri hızlı ve güvenilir bir şekilde görünür hale getiriyor. M8 ağ bağlantısı sayesinde uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonu kolaylıkla mümkün hale getiren ürün, sadece kestirimci bakım açısından değil, aynı zamanda bakım maliyetlerini düşürmek, teknik kusurları ve arıza sürelerini azaltmak açısından da önemli avantajlar sunuyor. Endüstriyel uygulamalar için tasarlanan ROBA®-drive-checker, sadece dış müdahalelere karşı duyarsız olmakla kalmıyor, aynı zamanda IP6X sertifikasına sahip sağlam tasarımı sayesinde yüksek işlevsel güvenilirlik sunuyor.

Kolay entegrasyon

ROBA®-DS boşluksuz disk paketi kaplininin kanıtlanmış modüler sistemindeki yeni bir bileşen olan ROBA®drive-checker’da ana unsurlar çoklu ağ geçidi ve ROBA®-drive-checker manşonundan oluşuyor. ROBA®-DS çelik disk paketi kaplini için tüm bağlantı seçenekleri mevcut olduğundan, bu uygun maliyetli proses izleme sistemi mevcut birçok uygulamaya kolayca entegre edilebiliyor. Buna ek olarak, EAS® emniyetkavramalarına bağlantıyı da mümkün kılıyor.

Optik konum işaretleyicileri ve sezgisel konfigürasyon asistanı sayesinde çoklu ağ geçidinin konumlandırılması ve yapılandırılması kolay olan ürün, dönen manşonu endüktif olarak enerjiyle besliyor, radyo bağlantısını yönetiyor ve ağdaki ölçüm ve sistem verilerini sağlıyor. Kalıcı kablosuz enerji kaynağı, pil değişimine veya şarj etmeye gerek olmadığı anlamına geliyor. Çözümün avantajlarıyla ilgili konuşan mayr® Güç Aktarım Ürün Müdürü Ralf Epple, “İki ROBA®-DS disk paketi arasına takılan manşon, torku kanıtlanmış gerinim ölçer teknolojisiyle ölçer. Kullanıcı, manşondan çoklu ağ geçidine aktarılan veriler üzerinde tam egemenliği elinde tutar. Harici bulut sistemleri veya üçüncü tarafların yazılımları gereksizdir. %100mayr® power transmission tarafından geliştirilen ROBA®-drive-checker sistemi, tek bir kaynaktan komple bir paket olarak tedarik edilir” açıklamasında bulunuyor.

Continue Reading

Frenler ve Kavramalar

Mayr’den güvenilir ve hızlı dikey eksen duruşları (linearstop)

Published

on

By

[voiserPlayer]

Lineer hareketler için yeni elektromanyetik güvenlik freni ROBA®-linearstop’u sunan Mayr, güvenilir ve hızlı dikey eksen duruşlarıyla elektrikli tahriklerin güvenlik frenlerine artan ihtiyacını karşılıyor.

Endüstriyel uygulamalarda elektrikli motorlar giderek daha popüler hale geliyor. Daha fazla fabrika binasında, hidrolik veya pnömatik sistemler yerini elektrikli tahriklerle değiştiriyor ve burada güvenilir güvenlik frenlerine olan ihtiyaç artıyor. Yeni elektromanyetik lineer fren ROBA®-linearstop ile mayr® Güç Aktarım, artık yüksek tutma kuvvetleri ile güvenilir bir güvenlik sistemi sunuyor. Aynı zamanda, dinamik fren yapabilen ve kısa anahtarlama süreleri ile kullanıcıları ikna eden bir sistem olarak öne çıkıyor.

Ayrı rod çubuklar veya piston çubukları ya da kılavuz raylar üzerinde etkisi olan güvenlik frenleri, lineer hareketleri korumak için sıkça kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak yüksek tutma kuvvetlerine ulaşan pnömatik veya hidrolik açılır frenler sıkça bu amaçla kullanılır. Ancak tahrik milleri günümüzde giderek daha fazla elektrikli motorlarla donatılmaktadır. Sadece elektrikli sistemler koruma amaçlı da trend haline gelmiştir. 

Konuyla ilgili konuşan mayr® Güç Aktarım’ın Mauerstetten’deki Ürün Yöneticisi Bernd Kees, “Elektrikli açılır lineer güvenlik frenleri olan tek üreticiyiz” diyor. Bu da frenlerin güvenlik prensibine göre çalıştığı anlamına geliyor. Fren kuvvetini itme yayları aracılığıyla üretiyor ve enerjisiz durumda kapanıyor. Yeni elektromanyetik ROBA®-linearstop frenlerinin serisi, 70 ila 17.000 N arasında kuvvetler sunan farklı boyutlar içeriyor.

ROBA®-linearstop, kompakt bir fren ünitesi olarak, mevcut makineler ve sistem tasarımlarına kolayca, hızlı bir şekilde ve karmaşık ayarlama işlemi gerektirmeden entegre edilebilir.

Sadece sıkma üniteleri değil

Bernd Kees, “Piyasada bulunan çoğu lineer fren, aksları sabit bir şekilde tutmak için tasarlanmış ve güvenli bir şekilde durmalarını sağlamak amacıyla kullanılmıştır” diye açıklıyor. Ancak, bakım veya üretim sürecinin başlangıcında, yükün mekanik lineer fren üzerine aktarılmasının gerçekleşmemiş olabileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca, bu süreçler sırasında asılı yükün altında kişiler bulunabilir. Eğer tahrik tamamen bu çalışma koşullarında başarısız olursa, lineer fren yükün güvenilir yavaşlatılmasından sorumlu olur. İşte bu nedenle mayr® Güç Aktarım tarafından üretilen güvenlik frenleri, bu tür dinamik frenleme durumları için tasarlanıyor. Şirket, frenleri 2006/42/EC makine talimatına göre bir güvenlik bileşeni olarak tip incelemesine tabi tutuyor.

Kısa anahtarlama süreleri ve güvenilir durum izleme

Özellikle dikey eksende, insanların ve makinelerin güvenliği için kısa durma mesafeleri önemlidir. Fren anahtarlama süreleri, frenleme mesafesi için belirleyicidir; çünkü fren kapanana kadar serbest düşüş süresi ve fren kuvvetinin etki etmeye başladığı süre boyunca, kütle ek olarak hızlanır. Yeni elektromanyetik lineer frenler bu nedenle kısa anahtarlama süreleri ile etkileyicidir. Bernd Kees, “Daha önceki ürünlerle karşılaştırıldığında, frenlerimiz 10 kat daha hızlı anahtarlama yapar” diyor. Ancak, maksimum güvenlik, projeksiyonlu anahtarlama sürelerinin hizmet ömrünün tamamı boyunca garanti edilmesi durumunda elde edilir. Bu nedenle güvenilir anahtarlama durumu izleme önemlidir. Yeni elektromanyetik ROBA®-linearstop frenlerinde kontrol modülü bu amaçla kullanılır. Daha büyük frenlerde proximity sensör ile izleme de mümkündür.

Boşluksuz güvenlik freni ROBA®-guidestop, dikey eksende hareket eden kütlelere doğrudan etki eder. Bu nedenle yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar ve insanların tehlike riskini en aza indirir.

Gelecek: Kılavuz raylar için yeni çözümler

Piston çubukları için lineer frenlerin yanı sıra, şu anda profil rayları için elektrikli güvenlik frenleri üzerinde de çalışan mayr® Güç Aktarım, boyutları 25 ila 45 arasında değişen yeni ROBA®-guidestop ray frenlerini yakın zamanda pazara sunmaya hazırlanıyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et