Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Fren teknolojisi 4.0: Tüm zorluklara meydan okuyan emniyet frenleri

Yayın Tarihi:

-

Mayr Power Transmission’ın Industry 4.0 teknolojisini fren sistemlerine entegre etme yaklaşımı en üs seviyede operasyonel ve işlevsel güvenlik sağlarken, aynı zamanda fren izleme modülleri koruyucu arıza algılama ve bakım ile üretkenliği de artırıyor.

“Akıllı fabrika” yolundaki en büyük zorluk üretimdeki bilgi akışının dijitalleştirilmesi ve toplanan verinin kullanılmasıdır. Bu sadece planlama ve üretimde akıllı prosesler oluşturmak için değil aynı zamanda koruyucu bakım sağlamak için de gereklidir. Emniyet frenleri için bu sensörler kullanılarak kapsamlı şekilde takip gerçekleştirilebilir. Burada, Industry 4.0 yine emniyet frenlerinin sensörlerle takip edilmesini zaten talep etmiş olan emniyet yönetmelikleri ve standartları ile karşı karşıya kalmaktadır. Denenmiş ve test edilmiş fren kontrol ünitesi Roba-SBCplus’a ek olarak, Mayr Power Transmission Roba-brake-checker ve Roba-torqcontrol ile takip modüllerinin akıllı neslini geliştirmiştir.

Sensörler olmadan durum takibi

Roba-brake-checker modülü gerilim yolunu ve anahtarlama durumlarını sensörler olmadan kontrol eder ve voltaj, hava boşluğu ve sıcaklıktaki emniyet açısından kritik değişiklikleri algılar. Kritik gerilime ulaşıldığında, Roba-brake-checker bir uyarı sinyali göndererek frenin belirli bir süre daha kullanılabileceğini bildirir. Bu süre boyunca, makine sahibi, çalışma prosesi ile koordinasyonlu olarak, hedeflenen bakımı gerçekleştirebilir. Buna ek olarak, modül eşzamanlı olarak frenin kontrol edildiğini varsayar ve redresörü değiştirir. Anahtarlama durumunu takip etme ve fren kontrolleri bu şekilde bir cihazda birleştirilir. Roba-brake-checker sensörler olmadan çalıştığından, anahtarlama durumunun takip edilmesi için frenin dışına mikro anahtarların veya proximity sensörlerinin takılmasına gerek yoktur, emniyet frenleri kendi temel tasarımları ile kullanılabilir. Bunun da ötesinde, ilave kablolar, anahtarların ve sensörlerin izolasyonu da gereksiz hale gelir. Bu tam bir tasarım özgürlüğü sağlar. Fren üzerindeki montaj konumlarının darbelere ve vibrasyonlara maruz kaldığı anahtarların ve sensörlerin kullanıldığı çözümlerden farklı olarak, bu modül ile takip kontrol kabini içinden gerçekleştirilir; örn. korunan bir ortamdan. Mekanik temas olmadan çalışır, güvenilirliği yüksektir ve aşınmaz.

Durum takibi yanında frenleme tork kontrolü de gerektiren uygulamalar için Mayr Power Transmission frenleme tork kontrol modülü Roba-torqcontrol’ü sağlamaktadır. Roba-brake-checker özelliklerini paylaşır ve ayrıca akım ve voltajı etkileyerek çalışma sırasındaki frenleme tork seviyesini değiştirebilir. Sonuç olarak cihazlar ve makineler eşit ve hafif biçimde yavaşlayabilir. Roba-torqcontrol modülü kontrol döngülerinin ve fren hareketlerinin akıllı biçimde geliştirilmesine izin verir – İdeal kullanımı akıllı ve birbiri ile bağlantılı cihaz uygulamaları içindir.

Daha da fazla emniyet ve güvenilirlik

Sürekli olarak takip edilen emniyet frenlerine sahip akıllı, otomasyonlu çözümler için vazgeçilmez ön gerekliliklerden biri güvenilir bir fren teknolojisi olmasıdır, frenlerin emniyetli ve güvenilir şekilde çalışması ve tüm servis ömrü boyunca gereken torku sağlaması birincil öneme sahiptir. Sonuç olarak, Mayr Power Transmission geliştirme ve üretim için EN 13849-2 standardında tanımlanmış diğer şeylerin yanında temel emniyet prensiplerini daima dikkate alır: Elektro manyetik ‘Roba-stop’ emniyet frenleri arızaya karsı emniyetli çalışma prensibine göre çalışır ve bu yüzden enerji olmayınca kapanıp, frenler. Frenleme torku itki yaylarında depolanan güç ile oluşturulur. Manyetik bobine enerji geldiğinde, manyetik alan oluşur, bu alan armatür diskini yayın gücüne karsı çeker ve balatalı rotorları serbest bırakır. Fren serbest bırakılır. Arızaya karsı emniyetli prensibinin uygulanmasına ek olarak, tüm fren bileşenleri yüksek kaliteli, bilinen ve kendini kanıtlamış malzemelerden güvenilir sekilde boyutlandırılmış ve üretilmiştir. Kullanılan vidalı itki yayları paslanmaz çelikten üretilmiştir ve kullanım ömrü için 10 milyon yük değişimi seklinde test edilmiştir.

Gelişmiş balata teknolojisi

Güvenilir frenlerin üretimindeki önemli bir faktör yüksek kalitede balataların kullanılmasıdır. Mayr’ın yüksek nitelikli mühendisleri ve teknisyenleri aşırı kompleks parametreleri baz alan yeni balata teknolojisi geliştirdiler. Sürtünme balatası %100 homojen değildir, harici etkilere ve ortam Sartlarına farklı şekillerde tepki veren bir çok bileşenden oluşur. Mayr mühendisleri frenlerin daha iyi tork tutarlılığına ve daha yüksek performans yoğunluğuna ulaşmasını sağlayan yeni bir balata teknolojisi geliştirmeyi basardılar. Hava nemi veya sıcaklık gibi ortam şartlarından kaynaklanan etkiler başarıyla azaltıldı, dış etkilere karsı korunan kapalı fren tasarımının kullanılması bunu daha da geliştirdi. Daha yüksek frenleme torkları yeni balatalar ile elde edilebilir, bu sayede daha küçük, daha hafif fren boyutları ile daha yüksek frenleme torkları elde edilebilir. Bu makineler ve onların bileşenleri için genel trendleri dikkate alır, örneğin motorlar yapısal olarak giderek daha kompakt hala gelmesine rağmen performans yoğunluğu artmaktadır.

Şirket dikkatli kalite kontrollerini gözlemler: Bu tasarım süreci ve kapsamlı nihai inceleme sırasındaki kalite güvence önlemlerini içerir. Teslimat öncesinde, tüm frenler test stantlarında kapsamlı şekilde test edilir ve ilgili fonksiyon değerleri belgelenir. Ölçülen değerlerin karşılık gelen ürün seri numaraları ile birlikte saklandığı elektronik veri tabanı ürünlerin %100 takip edilebilir olmasını sağlar.

Fren güvenilirliğinin kontrol edilmesi

Özellikle fonksiyonel güvenlikle ilgili standartlara göre kişisel koruma sağlaması gereken uygulamalar için, Mayr frenleri güvenilir fren kontrolü Roba-SBCplus ile mükemmel şekilde tamamlanır. Mayr Power Transmission, Pilz şirketi ile birlikte bir veya iki Robastop emniyet frenini kontrol edebilen bu modülü geliştirmiştir. Roba-SBCplus modülü freni kapatırken manyetik bobindeki akımı güvenilir şekilde keser. Bu amaçla, modül aşınmayan elektronik yarı iletkenlerle çalışır ve sonuç olarak pratikte sınırsız anahtarlama frekansı ve anahtarlama güvenilirliği elde edilir. Buna ek olarak, güvenilir entegre olasılık kontrolü serbest bırakma takip sinyallerinin değerlendirilmesi ile yapılır. Bu sebepten dolayı anahtarlama durumlarının değerlendirilmesi ve dönüş sinyali güvenilir arıza teşhisini mümkün kılar. Sonuç olarak, artan aşınma gibi anahtarlama lama sürelerini etkileyen yavaş ilerleyen arızalar bile zamanında belirlenebilir. Güvenilir fren kontrolü Roba-SBCplus prototipi TÜV Süd (Southern German Technical Inspectorate) tarafından test edilmiştir ve Maksimum Performans Seviyesi ‘PLe’ ve Emniyet Bütünlük Seviyesi (SIL) 3’e kadar kullanılabilir.

Fren teknolojisi 4.0

Mayr Power Transmission tarafından üretilen fren teknolojisi 4.0 ürünlerin akıllı şekilde seçilmesi ile başlayan bir konsepttir. Bir kullanıcının amacına yönelik olarak en iyi veya en uygun freni bulabilmesi için, kapsamlı ürün seçimine ve bunlara uygun çözümlere ihtiyacı vardır. Fren teknolojisi 4.0 yaklaşımı, teknolojik açıdan lider sürtünme sisteminin emniyet prensipleri ile birlikte kullanıldığında, son derece yüksek performans yoğunluğunda güvenilir frenleme sağlayacağı anlamına gelir. Yenilikçi takip çözümleri bu sisteme sağlam biçimde entegre edilmiştir ve sonuç olarak Mayr’ın frenleri ve ilgili takip modülleri her tür zorluğun üstesinden gelebilmiştir. Mümkün olan en yüksek çalışma güvenilirliğini sağlarlar ve giderek artan kompaktlıkta, daha yüksek performanslı makinelerde koruyucu bakımı etkinleştirirler.

Mayr Power Transmission Hakkında

Bir aile şirketi olan Mayr Power Transmission; 1897 yılında kurulmuştur. Emniyet frenleri, tork sınırlandırıcıları ve şaft kaplinleri konusunda lider üreticidir. Bu ürünler esas olarak dolum tesisleri, takım tezgâhları; paketleme ve baskı makineleri gibi elektrikli makinelerin yanında asansörler; rüzgâr santralleri ve sahne teknolojilerinde kullanılmaktadır. Mauerstetten Almanya’da bulunan Allgäu-merkezinde yaklaşık 600 kişi çalışmaktadır. Mayr Power Transmission dünya genelinde 1000’den fazla çalışana sahiptir. Şirket küresel olarak Polonya ve Çin’de üretim tesislerine; ABD, Fransa, Büyük Britanya, İtalya, Singapur ve İsviçre’de satış iştiraklerine ve 36 farklı ülkede satış temsilcilerine sahiptir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com