Connect with us

Kasnaklar

Kasnak ve Burç Montajı

Yayın Tarihi:

-

Kayış ve kasnak sistemlerinin kullanılmadığı sektör neredeyse yoktur. Ancak fabrikalardaki ya da makina imalatçılarındaki satınalma maliyetleri, diğer güç aktarım elemanlarına göre daha uygun olduğu için gerekli özen gösterilmemektedir. Yanlış ürün seçimi veya yanlış montaj sebebiyle makinaların maliyetleri / işletmelerin bakım maliyetleri artmaktadır.

Kayışların tamamlayıcısı olan montaj / demontaj kolaylığı sağlayan burçlu kasnakların doğru bir şekilde montajı ile süreçlerin iyileştirilmesi mümkündür.

Burçlu kasnak montajı aşağıdaki şekilde yapılmalıdır:

  1. Kasnak ve burçlar temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
  2. Burç vidaları hafif yağlanmalı ve yarıya kadar hafif sıkılmalıdır.
  3. Mil temizlenmeli ve yağdan arındırılmalıdır. Burçlu kasnak doğru bir biçimde pozisyonlanmalıdır.
  4. Eğer kama kullanılıyorsa önce mildeki yuvaya kama yerleştirilmeli ve doğru toleransta olduğundan emin olunmalıdır.
  5. DIN 911’e uygun anahtar ile doğru tork değeri ile vidalar eşit olarak sıkılmalıdır.
  6. Balansı alınmış bir kasnak yüzeyi, sabitleştirilmiş bir komparatör yardımıyla salgısı kontrol edilerek gerekli ayarlama ve kontrol sağlanmalıdır.
  7. Kısa bir süre (yarım saat, 1 saat) kullanım sonrasında, vidaların sıkıştırma tork değerlerini kontrol edilmeli ve gerekiyorsa tekrar sıkılmalıdır.
  8. Yabancı maddelerin girmesini önlemek için delikler gres yağ ile doldurulmalıdır.

Montaj hatalarını incelemek gerekirse, burçlu kasnaklarda karşılaştığımız hatalı montajlar, montaj sırasında burçların Şekil 2’deki gibi kırılması şeklindedir. Bu durumlar genellikle tarafımıza şikâyet şeklinde gelmektedir. Kullanıcılar tarafından burç dökümünde bir hata olduğu ön plana çıkartılmaktadır. 

Ancak detaylarını teknik olarak kullanıcılar ile paylaştığımızda ise bilinmeyen bir farkındalık ortaya çıkmaktadır.

Yazının devamını okumam için lütfen buraya tıklayınız.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina ve Endüstri Mühendisi. Üniversite sonrasında bir yıl International Language Academy of Canada-Vancouver'da dil eğitimini tamamlamıştır. Üniversite yıllarında Sampa Otomotiv'de uzun dönem Ar&Ge stajerliği ile çalışma hayatına başlayıp dil eğitimi sonrasında profesyonel iş hayatına Caterpillar/FG Wilson'da devam etmiştir. Üç yılı aşkın süredir Optibelt Türkiye'de Trakya ve Güney Marmara Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com