Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

Güç aktarımın küresel devlerinden Optibelt, 150 yaşında

Published

on

1872 yılında Almanya’nın Höxter kentinde üretim yolculuğuna başlayan Optibelt, günümüzde 6 ülkede bulunan 8 üretim merkezi, 30 ülkede yer alan 33 satış merkezi ve 19 ülkedeki 24 lojistik merkeziyle güç aktarım sektörünün öncüleri arasında yer alıyor. Kuruluşunun 150. yılını kutlayan firmanın geniş ürün yelpazesinde 25.000 adetten fazla kayış, kasnak ve kaplin bulunuyor. Türkiye pazarında 35 yıldır yakından tanınan markanın ülkemizdeki organizasyonu olan Optibelt Türkiye ise, 12 endüstriyel bayisi ile beyaz eşyadan seramiğe, madencilikten demir-çeliğe, çimentodan kağıt ve tekstile kadar hemen hemen her sektörün çözüm ortağı oluyor.

Kuruluşunun 150. yılını kutlayan firmanın faaliyetleri, hedefleri ve yeni ürünleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz Optibelt Türkiye Genel Müdürü Murat Güracar, ayrıntıları dergimize değerlendiriyor.

Kuruluşunun 150. yılını kutlayan Optibelt’i tanıyabilir miyiz? 

Optibelt 1872 yılında Almanya’nın Höxter şehrinde kauçuk sektöründe faaliyet göstermeye başlamış. Optibelt’in güç aktarma sektörüne girişi ise 1948 yılında V-Kayışı üretimi ile olmuş. Bunu poliüretan zaman kayışları ve sonra da kauçuk zaman kayışları takip etmiş. 

Günümüzde ise Optibelt, halihazırda 8 üretim tesisi, 2.300 çalışanı ve 30 ülkede yer alan kendi satış organizasyonları ile faaliyet gösteren 5. kuşak bir aile şirketi olarak çalışmalarına devam ediyor. Ürün yelpazemizde kayış haricinde kasnak ve kaplin de yer almakta ve 25.000 adetten fazla ürün ile sanayinin her alanında faaliyet göstermekteyiz. Yüzde 90 endüstriyel alanda, yüzde 10 da otomotiv alanında faaliyet gösteren Optibelt Grubu, 2021 yılını globalde 300 milyon Euro ciro ile kapattı. 

Ülkemizde de globale paralel bir şekilde ağırlıklı olarak endüstriyel alanda faaliyet gösteriyoruz. Türk sanayisine hem direkt olarak hem de bayilerimiz kanalıyla satış gerçekleştiriyoruz. Şu an 12 adet endüstriyel bayimiz var ve Türkiye’de ciromuzun yarısından fazlasını bayilerimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz. Beyaz eşya, seramik, madencilik, demir-çelik, çimento, kağıt ve tekstil başta olmak üzere hemen hemen her sektörde faaliyet gösteriyoruz.

Pazara sunduğunuz ürün ve çözümlerden bahsederek, Optibelt’i öne çıkaran özelliklerden söz edebilir misiniz?

Yüksek kaliteli ürünler sunuyoruz. Güç aktarım sisteminde çözülmesi gereken bir sorun olduğunda, bu sorunu çözebilecek en yetkin şirket olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim işimiz müşterilerimizin tasarım aşamasında başlıyor. Optimum ürün seçimi konusunda destek veriyor, gerekli durumlarda montaj yapılmasına refakat ediyoruz. Bizi öne çıkaran ve rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğin bu olduğunu söyleyebilirim. 

Pazarın aranan markalarından biri olan Optibelt, hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor?

Marka bilinirliğimiz Türkiye’de oldukça yüksek çünkü yaklaşık 35 yıldır pazardayız.

Alman mühendisliği ve kalitesi ile ön plandayız. Bunu satış öncesi ve sonrası hizmetimiz ile de destekliyoruz. Premium markalar arasında pazardaki ilk 3-4 firmadan birisiyiz ve pazar payımızı da hizmetlerimiz sayesinde her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. Otomotivi hariç tutarsak, endüstriyel alanda kendi kulvarımızda lider olduğumuzu söyleyebilirim. 

Satış sonrası hizmetlerinizden bahsedebilir misiniz? 

Biraz evvel de bahsettiğim üzere, bizim işimiz aslında satış öncesi tasarım aşamasında başlıyor. Yeni bir güç aktarma sisteminin tasarımında gerekli hesaplamaları yapıyor ve müşterimize en uygun ürünün seçiminde yardımcı oluyoruz. Satış sonrası noktasında da gerginlik, hizalama gibi montaj desteği veriyoruz. Zira kayışı ve kasnağı doğru seçmek kadar, doğru bir şekilde montaj yapmak da büyük önem arz ediyor. En kaliteli ürünü de kullansanız, doğru montaj yapmaz ve sonrasında periyodik olarak gerginlik kontrolü yapmazsanız, sistemin ömrü çok kısa olacaktır. 

Firma olarak 2021 yılı performansınız hakkında değerlendirme yapar mısınız?

2021 yılını yine çift haneli bir büyüme ile hedefimizin de üzerinde bir ciro ile kapattık. 2021 yılında özellikle bayi yapılanmamızda yaptığımız çalışmalarla ciddi bir büyüme gerçekleştirdik. Bayilerimizle birlikte planlamalar yapıyor, birlikte hedef tespit ediyor ve hareket ediyoruz. Bayilerimize ticari desteğin yanı sıra çok ciddi teknik destek veriyoruz. Bu da daha hızlı büyümemize katkı sağlıyor. Bu modele bundan sonra da artarak devam edeceğiz.

 

Zorlu geçen 2021 yılına rağmen hedeflerini aşan Optibelt Türkiye’nin 2022 yılı ve gelecek dönem hedeflerinden söz edebilir misiniz? Yeni proje, yatırım çalışmaları ya da piyasaya sunacağınız yeni bir ürün var mı? 

2022 yılı aslında zor başladı. Hatta 2021 yılının ortalarından başlayarak devam eden zorlu bir sürecin içindeyiz. Pandemi sonrası piyasalarda yaşanan tedarik sıkıntısını biz de ne yazık ki yaşamaya başladık. Teslim sürelerimiz uzamaya başladı. 2022 yılı bu nedenle tedarike çok efor sarf ettiğimiz ve edeceğimiz bir yıl oluyor. Bu olumsuzluğa rağmen, bu yıl da çift haneli bir büyüme bekliyoruz ve geride bıraktığımız 5 aya baktığımızda bunu gerçekleştireceğimizi görüyoruz. 

Bu yıl piyasaya sunmaya başladığımız 3 yeni ürünümüz oldu. HP ve HL olarak adlandırdığımız yüksek performans kauçuk zaman kayışlarımız vardı. Bunların yerine geçecek sırasıyla %25 ve %40 daha yüksek performans sağlayan High Power ve High Load Serisi kayışlarımız, bu yılın ilk çeyreğinde stoklarımıza girdi. Bu ürünler sayesinde müşterilerimiz, daha uzun ömür, daha yüksek performans ve daha az maliyet yaratabilecekler. Ürünlerin satışına başladık. 

İlaveten Delta Chain Carbon Serisi poliüretan zaman kayışlarımızda bu yıl 14M profilin üretimi başladı. Geçen ay bunların da ithalatına ve satışına başladık. Daha önce sadece 8M profilimiz vardı. Ürün gamımızı böyle tamamlıyoruz. 

Büyüme hedefleriniz nedir?

Yeni ürünlerimizle büyümenin dışında bir de geçen yılın ortalarından itibaren elastomer kauçuk tabaka ürünlere odaklandık. Bugüne kadar Türkiye’de bu alanda çok az faaliyet gösteriyorduk. Düz elastomer rulo ürünlerimiz hem sanayi hem de otomotiv sektöründe, sızdırmazlık ve valf amaçlı kullanılan ürünler. Bu ürünlerin satışına başladık. Ayrıca içinde kurşun barındıran elastomer rulolarımız da var. Bu ürünler de X-Ray cihazlarında ve sağlık sektöründe önlük malzemesi olarak kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin de satışına odaklanmaya başladık. Bu ürünler de büyümemize katkı sağlayacak. 

Eklemek istedikleriniz…

Pandemi sonrasında ülke olarak bizi fırsatların beklediğini düşünüyorum. Avrupa ülkeleri pandemi döneminde Uzak Doğu ülkelerinden ithalat yapmakta çok zorlandılar. Üretimde yaşanan aksaklıklar ve navlun fiyatlarının sürekli artması Avrupa ülkelerinin gözlerini bize daha çok çevirmesine vesile olmaya başladı. İhracat yapan firmalarımızı bu nedenle büyük bir fırsat bekliyor. Bunun için katma değeri yüksek, daha çok teknoloji barındıran makinelerin ihracatına odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu fırsattan yararlanabiliriz. 

Bize zaman ayırdığınız ve sayfalarınızda yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu arada 100. sayınız hayırlı olsun. 200. sayınızda da birlikte olmak dileğiyle.

Murat Güracar kimdir?
1971 doğumluyum ve makine yüksek mühendisiyim. 25 yıldan daha uzun bir süredir güç aktarım sektöründe çalışmaktayım. Son 15 yıldır da kurumsal ve uluslararası şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalışmaya devam ediyorum. Optibelt Türkiye’nin 2014 yılındaki kuruluşundan bu yana Genel Müdür olarak görevimi sürdürüyorum.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Genel

Weber Maschinenbau, Neugart redüktörleri ile gıda üretiminde öne çıkıyor

Published

on

By

Çözüm söz konusu olduğunda öncülerden biri olan Hessen Breidenbach merkezli şirketler grubu Weber Maschinenbau GmbH, hijyenik makine mühendisliği alanında Neugart‘ta eşit bir iş ortağı buldu. Weber’in sanayide sucuk, et, peynir ve benzerlerini aynen süpermarket raflarında bulunduğu şekilde ve kesinlikle hijyenik olarak işlemek için geliştirdiği bu makinede, başarıya giden yolda yapbozun en önemli parçalarından biri Neugart tarafından yerleştirildi. Yeni nesil gıda işleme makinelerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Weber Maschinenbau Geliştirme Mühendisi Andreas Harder, “Tip 906 Slicer ile öncü bir başarıya imza attık. Bu, açık bir tasarımda tutarlı bir şekilde uygulanan türünün dünyadaki ilk makinesi” dedi.

Dilimleyicilere aslında neden ihtiyacımız var?

Sucuk, jambon, et ve peynir ürünlerini esnek ve hassas bir şekilde işleyen güçlü endüstriyel kesme makineleri olan dilimleyiciler, bunu oldukça hızlı yaparlar. Dakikada 2.000’e kadar kesim yapabilen bu tür makinelerde, modele bağlı olarak 1600 milimetre uzunluğa kadar ürünlerin yanı sıra, sonsuz ürünler de yüklenip işlenebilir.

Açık tasarımlı yüksek teknoloji dilimleyiciler

Weber Stratejik Satın Alma Bölümü’nden Philipp Held, “Bu konsept, sadece yanımızda son derece esnek ve güvenilir iş ortakları ve tedarikçilerimiz olduğu için mümkün oldu” diye konuştu. Uygulamalar için doğru tasarımı Neugart sağladı: En katı uluslararası hijyen gereksinimlerini karşılayan ve 3-A RPSCQC’ye göre sertifikalandırılmış, hijyenik tasarıma sahip dünyanın ilk planet redüktörü olan HLAE, gıda endüstrisi bileşenlerine yönelik sürekli artan talepleri karşılar ve böylece yeni standartlar belirler. Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Tasarım Grubu’nun (EHEDG) bir üyesi olan Neugart, bu gelişmeyi ileri taşımaya devam ediyor.

Başarının anahtarı:

1 – Ekonomik redüktör çözümleri

Neugart planet redüktörleri modüler prensibe dayalı olarak çeşitli şekillerde tasarlanabilir. Sonuç olarak kullanıcılar, kaliteden ödün vermeden ekonomik bir satın alma fiyatından yararlanır.

2Dünya genelinde kullanımda

Muhtemelen dünyada Neugart redüktörlerinin çalışmadığı hiçbir ülke yoktur. Deneyimli satış mühendislerinden oluşan tüm dünyaya yayılmış ağı ile Neugart, nerede olursanız olun her zaman yanınızdadır.

3 – Ekstrem koşullar altında bile kararlılık

Neugart’ın planet redüktörleri birçok şeye dayanabilir. Optimize edilmiş contalar ve uygulamaya özel yağlayıcılar sayesinde Neugart tahrikleri -40°C’de de çalışır, IP69K gibi en yüksek koruma sınıflarıyla da korunur.

4 – Sertifikalı hijyen

3-A Sanitary Standards Inc. tarafından belirlenen zorlu hijyen standardına göre 3-A RPSCQC sertifikası alan dünyadaki ilk planet redüktör üreticisi olan Neugart, müşterilerine hijyenik üretim güvencesi sağlar.

Daha da iyi olacak

Mevcut müşteriler ve gıda hijyeni alanında giderek katılaşan mevzuat tarafından yönlendirilen Weber yetkilileri, açık tasarıma sahip, temizlemesi daha da kolay ve son derece yenilikçi bir makine geliştirmek istedi. 40 yılı aşkın bir süredir sucuk, et, peynir ve diğer gıdaların işlenmesi, değerli hale getirilmesi ve kesilmesi için çığır açan sistemler üreten Weber’in tam da ihtiyacı olan şey. Dilimleyiciler, sıyırıcılar, gıda robotları, ürün tarayıcıları gibi çok çeşitli ürün portföyü olan şirket, Tip 906 ile yeni bir alana girdi. Bu, yerleşik her parçadaki kontaminasyonun her zaman tespit edilebilmesi ve doğrudan ortadan kaldırılabilmesi avantajını sunar.

Hijyenik bir tasarımda bulunabilirlik

Bu, geliştiricilerin başta karşılaştığı en büyük zorluklardan biriydi. Doğrudan ürünle temas eden makine alanları için temizlenmesi kolay çözümler yıllardır mevcut; ancak güç aktarma organındaki hijyenik bileşenler henüz emekleme aşamasında.

İstifleme, üst üste kesim, katlama, döşeme

Düzenli dilim kalınlığı, daha sonraki işlemler için hassas yerleştirme: Yeni redüktör için gereksinimler iddialıydı ancak Neugart güçlü yanlarını tam olarak bunun için kullanabildi ve iyi tasarlanmış standart ürün programına başvurdu. Tam olarak müşteri gereksinimlerine göre hızlı ve esnek bir şekilde modifiye edildi. Kullanılan tüm malzemelerin FDA spesifikasyonlarına (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) göre onaylı olması gerekiyordu. Sonuç olarak, kullanılan yağlayıcı bile kontaminasyonu önlemek için NSFH1 onayına sahip.

Teknoloji ve anlayış ile başarıya

Açık konsept için tüm bitişik arayüzleri uyarlamak gerekiyordu. Weber uzmanları, Neugart Calculation Programı’ndan (NCP) teknik destek aldı. İlgili eğitim dahil olmak üzere ücretsiz olan Tec Data Finder, Breidenbacherlılar tarafından Neugart gibi yoğun kullanılıyor.

Geleceğe bakış

Redüktör, kurulumdan dayanıklılık testlerine ve kullanıma kadar makinede sorunsuz çalışıyor. Mevcut konsept o kadar ileriye dönük ki hijyenik tasarım konseptinin ne kadar tutarlı bir şekilde uygulandığına firmanın rakipleri bile şaşırıyor. Özellikle ABD’li kullanıcılar, ilgili makamlar ve kuruluşlar, Weber’in girişiminden etkileniyor.

Continue Reading

Güç Aktarım Teknolojileri

mayr®, üretim ve montaj için akıllı güvenlik çözümleriyle Motek 2023’te

Published

on

By

mayr® Güç Aktarım, kaplinleri ve frenleri akıllı ve ağ bağlantılı hale getiriyor. Akıllı üretim ve öngörücü makine bakımı için ROBA® Brake-Checker modülü veya tork ölçen şaft kaplini ROBA® Drive-Checker gibi bileşenleriyle veri sağlayan ve böylece akıllı güvenliği mümkün kılan mayr®, proses izlemeye yönelik akıllı ve konuşan çözümlerini Motek 2023’te sunacak.

Üretim ve montajın otomatikleştirilmesi, makinelerin hızlı ve verimli bir şekilde yüklenmesi ya da boşaltılması veya iş parçalarının taşınması söz konusu olduğunda, tüm hareketler hassas ve her şeyden önce güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Güvenlik, özellikle yer çekimine maruz kalan eksenler için ön plana çıkar. Bu nedenle bu eksenlerin çeşitli konumlarında emniyet frenleri kullanılır. “İnsanları ve malzemeleri hasardan koruma” hedefini her zaman sürdüren mayr®, bunun için sadece dikey eksenlere yönelik çok çeşitli güvenilir frenler sunmakla kalmaz, aynı zamanda bunların öngörücü bakımı için de çözüm konseptleri sunar. Burada odak noktası, frenleri sensörler olmadan izlemek ve beslemekle kalmayıp aynı zamanda veri de sağlayabilen ROBA®Brake-Checker modülüdür.

Maliyet ve zaman tasarrufu

Güçlendirilebilir ROBA® Brake-Checker modülü, frenin güç kaynağına kenetlenir ve mayr® emniyet frenlerinin izlenmesini üstlenir. Akım ve voltajın genişletilmiş analizi yoluyla armatür diskinin hareketini algılar ve frenin durumunu bilir. Ayrıca modül, anahtarlama durumunu ve kritik bobin sıcaklığını izlemenin yanı sıra aşınma, işlevsel rezerv ve arızalar için önleyici işlev izleme de gerçekleştirir. Genişletilmiş bir versiyonda, ROBA® Brake-Checker modülü müşteriye özel bir arayüze (örneğin Ethernet tabanlı) sahip ek bir kart ile donatılmıştır. Bu arayüz üzerinden anahtarlama süresi, akım, gerilim, direnç, güç ve bağıl toplama akımı hakkında veri sağlayabilir. Bu, eğrilerin de değerlendirilebileceği, süreçteki anormalliklerin hızla fark edilebileceği ve böylece karşılıklı karmaşık ilişkilerden sonuçlar çıkarılabileceği ve uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonun da mümkün olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, bunlar sadece kestirimci bakım için değil, aynı zamanda bakım maliyetlerini ve teknik kusurları ve duruş sürelerini azaltmak veya dijital bir ikiz oluşturmak ve doğrulamak için de avantajlardır. 

Merhaba kaplin, bugün nasılsın?

mayr® Güç Aktarım’ın şaft kaplinleri de torkları iletmekten ve şaft hizasızlıklarını telafi etmekten daha fazlasını yapabilir. Mauerstetten’deki mayr® Ürün Müdürü Ralf Epple, “Şaft kaplinleri güç aktarım sisteminin önemli bileşenleridir. Tabiri caizse hareketin olduğu yerde dururlar ve bu nedenle akıllı izleme konseptleri için önceden belirlenmişlerdir. Hedef, bize güç aktarım sisteminin durumu hakkında bilgi veren akıllı debriyajdır. Bu belirleyici avantajlar getiriyor” diyor. Güç aktarma organlarına ayrıntılı ölçüm flanşları veya benzerlerini eklemek yerine, kaplinler entegre sensörlerle donatılmıştır. Bu da yerden ve ek bileşenlerden tasarruf sağlar. Ralf Epple, “ROBA® Drive-Checker kaplinimiz standart ROBA®-DS çelik lamina kaplini temel almaktadır ve bu nedenle mevcut birçok uygulamaya kolayca entegre edilebilir. Bu yaklaşım, doğruluğun yanı sıra maliyet etkinliğinin de önemli bir rol oynadığı süreç izleme alanında özellikle caziptir. Kendimizi, farklı bir amaç güden test ortamındaki yüksek kaliteli ölçüm teknolojisi ve ölçüm sistemlerinden kasıtlı olarak ayırıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et