Connect with us

Kaplinler

Harekete hükmetmenin pratik ve güvenli yolu: Dişsan Hidrolik Kaplinler

Yayın Tarihi:

-

Kaplin, bir güç kaynağından aldığı torku başka bir ekipmana aktaran makine parçasıdır. Kaplinlerin bu torku aktarırken oluşacak titreşimi sönümleme, aşırı tork yüklemeleri sırasında güvenlik köprüsü oluşturma gibi görevleri de vardır.

Kaplinlerin tork ihtiyacına ve kullanım yerine göre üretilen birçok çeşidi bulunmaktadır. Dişsan Redüktör olarak 50 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile sektörün ihtiyacı doğrultusunda redüktör imalatının yanı sıra güç aktarımının tamamlayıcı bir unsuru olan elastik kaplin, dişli kaplin ve hidrolik (turbo) kaplin imalatı yapmaktayız. Size bu yazımda üretimini yaptığımız hidrolik kaplinlerden bahsedeceğim.

Hidrolik kaplinler, iki parçalı alüminyum döküm gövdede türbin kanatlarından oluşan ve içine konulan özel bir yağ ile torku ileten ekipmanlardır. Hidrolik kaplinler sıvıların dönüş esnasında oluşan santrifüj kuvveti vasıtasıyla gerekli torku iki ünite arasında aktarırlar. Elastik elemanlar ya da v-kayış kasnaklarla birlikte kullanılırlar. Bu kaplinlerin kullanıldığı yerlerde motor ile iş makinası arasında mekanik bağlantı ortadan kalkmış olur.

Hidrolik kaplinlerin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Elektrik motorunun ve bağlı bulunduğu iş makinasının zorlanmadan yumuşak ve şoksuz kalkışını sağlar.
  • Ağır yüklü makine ekipmanlarının ivmelendirilmesinde gereğinden büyük motorların kullanılmasını engeller. Böylelikle enerji tasarrufu sağlar.
  • Tersine ve aşırı yüklemelere karşı sistemi korur. Darbesiz ivmelenme sağlayarak kırılmaları önler ve işletmenin ömrünü uzatır.
  • Hidrolik kaplinde mekanik bağlantı olmadığı için sistemde oluşabilecek titreşimleri sönümlendirirler.

Kullanım örnekleri

Kullanım yerleri

Dişsan DHK model hidrolik kaplinler çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Başta çimento sektörü olmak üzere, maden, kimya, enerji ve demir çelik sektörlerinde tercih edilmektedir.  Elevatörler, uzun ve yüksek taşıma kapasiteli konveyörler, karıştırıcılar ve vinç sistemleri özellikle hidrolik kaplinlerin tercih edildiği ekipmanların başında gelmektedir. Dişsan hidrolik kaplinler üzerlerine takılan emniyet tapası ile sistemi aşırı yüklemeye ve ısınmaya karşı korumaktadır. 

Dişsan DHK model hidrolik kaplinleri, 4 kW’tan 200 kW’a kadar farklı güçlerde yedi farklı gövde büyüklüğünde sunmaktayız. DHK model hidrolik kaplinleri elastik kaplin bağlantılı ya da v-kayış kasnak bağlantılı olarak iki tipte üretmekteyiz. Fiyat-kalite performansı son derece yüksek olan hidrolik kaplinlerimizi yurtdışında 17 farklı ülkeye ihraç etmekteyiz. 

Hidrolik kaplinlerle ilgili bilgi, teknik destek ve kaplin seçimiyle ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com