Connect with us

Elektrik Motorları

Honda, araç gövdesi hattı için Mitsubishi Electric “CC-Link IE Alan Ağı”nı tercih etti

Yayın Tarihi:

-

 

Honda Motor’un Japonya Saitama’da yer alan, 2013 yılında açtığı ana fabrikası Yorii’de Mitsubishi Electric’in fabrika otomasyon kontrol cihazları ve araç gövdesi montaj hattı için “CC-Link IE Alan Ağı” çözümü tercih edildi. Üretim yönetimi bilgileri ve güvenlik sinyalleri dahil olmak üzere fabrika otomasyon cihazlarından kontrol sinyalleri için birleşik ağ dahilinde iletişime imkan tanıyan Ethernet temelli ‘CC-Link IE Alan Ağı’nı tercih eden Honda, bu sayede Yorii Fabrikası’nın üretim ve operasyon yönetiminin etkinliğini ve verimliliğini artırdı.

 

Honda Motor’un üst düzey üretim teknolojisi ve yüksek verimlilikte sistemler yaratmak üzere geliştirdiği yeniliklerle araç üretimi sektöründe dikkat çeken Yorii Fabrikası, “ana fabrika” rolünü üstlenmektedir. “Ana fabrika” sıfatı ile Yorii’ye üretim teknolojisini ve know-how’ını aşamalı olarak Honda’nın yerel ve uluslararası merkezleriyle paylaşması görevi verilirken, bu sayede genel küresel rekabet kabiliyetinin arttırılması hedefleniyor. Yorii Fabrikası bünyesinde, yüksek üretim hattı etkinliğini artırmak için Mitsubishi Electric’in “CC-Link IE Alan Ağı” fabrika otomasyon çözümü kullanılmaktadır. Fabrikaya sade ve güçlü bir ağ kurmanın hedeflendiği bu seçimde, fabrika otomasyon cihazlarının geliştirilmiş görselleştirmesi de ön planda tutuluyor.

 

 

Güvenlik fonksiyonlarında esnek çözümler

Honda’nın Yori Fabrikası’nda, araç gövdesi montaj hattı için kontrol hattı kurulurken, genel ağ mimarisi önce fabrikanın tamamını tek bir ağda birleştiren bir düz konstrüksiyon üzerinde düşünüldü. Ancak tek bir hatanın fabrikanın tüm  ağını durdurabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak çoklu ağ kullanmanın daha uygun olduğuna karar verildi ve diğer fabrikalara know-how aktarımı için hem sağlam hem de basit bir konstrüksiyona ihtiyaç duyuldu. Sistem mimarisinin planlama aşamasında ekip ağ için iki temel fonksiyonu da saptayan Honda, bunlardan birini fabrika otomasyon kontrol cihazlarının merkezi görselleştirilmesi, diğer temel fonksiyonu ise güvenlik sinyallerinin iletilmesi olarak belirledi. Bu doğrultuda fabrika otomasyon kontrol cihazı kurulumu, izlemesi, hata tespiti ve diğer faaliyetlerin ağ aracılığıyla merkezileştirilebileceği bir sistem kurmayı amaçlayan Honda, esnek hat değişimlerini mümkün kılan bir yapıya kavuşmak için güvenlik sinyallerini de ağa dahil etmeye karar vererek ciddi bir zaman kaybının önüne geçti.

 

Yorii Fabrikası’nın ihtiyaç duyduğu bu sistemin gerçekleştirilmesi için Honda Mitsubishi Electric’in “CC-Link IE Alan Ağı” çözümüne odaklandı. “CC-Link IE Alan Ağı” sayesinde tek bir Ethernet kablosu, PLC’ler ve kontrol cihazları için kontrol bilgilerinin yanı sıra bağlı fabrika otomasyon cihazlarından bakım ve güvenlik bilgilerinin de iletilmesini mümkün kıldı.

 

 

“Optimal bir sistem oluşturduk”

Yorii Fabrikası’nda Mitsubishi Electric’i tercih etmelerinin nedenlerinden bahseden Honda Motor Co. Ltd. Saitama Works, Yorii Fabrikası, Yorii Yönetim Bloğu Bakım Şefi Taku Yokomukai, “Öngörülen üretim rakamlarını gerçekleştirmek için araç gövdesi montaj hattının sürekli olarak yüzde 100 faaliyet oranında tutulması gerekiyordu ve bu durum fabrika otomasyon kontrol cihazları açısından güvenilirliği ve garantili performansı zorunlu kılıyordu. Bu nedenle Yorii Fabrikası’nın araç gövdesi montaj hattı için fabrika otomasyon kontrol cihazları seçerken, Japonya Sayama’daki fabrikamızda yıllar içerisinde kendini kanıtlayan ve her daim takdir ettiğim Mitsubishi Electric ürünlerini tercih ettik. “CC-Link IE Alan Ağı”, Mitsubishi Electric’in kontrol cihazlarıyla son derece uyumlu olduğu için bu ikisini birleştirerek optimal bir sistem oluşturduk” şeklinde konuştu.

 

 

Operasyon yönetimi verimi arttı

Temmuz 2013’te faaliyete başlayan ve Eylül 2013’te tam kapasite üretime geçen Honda Yorii Fabrikası’nda Mitsubishi Electric’in “CC-Link IE Alan Ağı” çözümü ile başlangıçta amaçlanan görselleştirme etkisi fark edilir derecede arttı. Ekipmanlarda ya da fabrika otomasyon kontrol cihazlarında sorun olduğunda bile “CC-Link IE Alan Ağı”nın teşhis fonksiyonları sayesinde sorunun kaynağı daha hızlı belirleniyor. Mitsubishi Electric’in sistem konstrüksiyonu ve desteğiyle ilgili müdahale etkinliğinden son derece memnun olan Honda, araç gövdesi montaj hattında 50’ye yakın Mitsubishi Electric PLC’si kullanıyor. “Hat statüsünü ya da belirli bir sinyal alınmadığında meydana gelen her türlü sorunu merkezi olarak görebiliyoruz” diyen Taku Yokomukai, “Bu sayede operasyon yönetimi çok daha verimli hale geldi ve arıza giderme süresi de kısaldı” yorumunda bulundu.

 

Hat genişletme işleminin kolayca yapılabildiği “CC-Link IE Alan Ağı” üzerinde, iş yükünü kayda değer bir şekilde azaltmak için interlok Mitsubishi Electric’in güvenlik PLC’sine eklenebiliyor. Bu özellikleri kurum açısından son derece değerli bulan Honda, Ocak 2014’te faaliyete geçen yeni Meksika fabrikasında da Mitsubishi Electric’in benzer bir sistemini hayata geçirdi.

 

 

 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com