Connect with us

Sektör Haberleri

İhracat ve imalatta “dijital dönüşüm” dönemi

Yayın Tarihi:

-

İhracatta dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında geliştirilen ve ihracatçıların küresel ticari verileri yakından takip edebilmelerini sağlayacak “Akıllı İhracat Platformu”nun Ekim 2020’de tamamlanması planlanıyor.

Ticaret Bakanlığının ihracatta dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında geliştirdiği yapay zekâ destekli “Akıllı İhracat Platformu”nun gelecek yıl tamamlanması hedefleniyor. Platform, ihracatçıların küresel ticari verileri yakından takip edebilmelerini, devlet destekleri, potansiyel ürün ve pazarlar ile alıcı ülke uygulamaları hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak.

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2020-2022 dönemine ilişkin Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında, iş ve yatırım ortamı ile yerli ve yenilikçi üretimi canlandıracak eylem ve projeler hayata geçirilecek.

Ticaret Bakanlığının sorumluluğundaki ihracatçıların küresel ticari verileri yakından takip edebilmelerini, devlet destekleri, potansiyel ürün ve pazarlar ile alıcı ülke uygulamaları hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak, kapsamlı ve güncel verileri içeren “Akıllı İhracat Platformu”nun Ekim 2020’de tamamlanması öngörülüyor.

İşletme açılış, faaliyet ve kapanış işlemlerinin daha kolay, daha az maliyetle ve daha kısa sürede yapılmasına imkân “Tek Temas Noktası” uygulamasının da Temmuz 2020’de devreye girmesi planlanıyor.

Esnaf ve sanatkarların toplu alım ve tedarik yöntemiyle girdi maliyetleri düşürülerek rekabet güçlerinin artırılması da YEP kapsamındaki eylem ve projeler arasında yer alıyor.

Yatırım desteği sağlanacak sektörler arasında makine de var

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluğunda; imalat sanayisinin dijital dönüşümüne katkı sağlamak üzere organize sanayi bölgeleri; endüstri bölgeleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinde “dijital dönüşüm merkezleri” açılacak.

Sanayi ve teknoloji bölgelerinin kuruluşunda öncelikli sektör ve gelişme alanları dikkate alınarak; mevcut ve gelecekte olabilecek ihtiyaçlara yönelik sayıları; kapasiteleri; kreş ve ulaşım imkânları; birbirleriyle iş birliği ve entegrasyonu artırılacak. Sektörel ve tematik alanlara öncelik verilecek ve bu bölgelerde desteklerin farklılaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın hayata geçirilmes8i kapsamında odak sektör olarak belirlenmiş kimya ve ilaç; motorlu kara taşıtları; deniz taşıtları; raylı sistemler; makine; yarı iletkenler; elektrik-elektronik; savunma; havacılık ve uzay sektörlerinde belirlenecek öncelikli ürünlere yönelik yatırımlara Ar-Ge; Ür-Ge ve yatırım destekleri sağlanacak. (Kaynak: aa.com.tr)

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com