Connect with us

Makina İmalatı

İlk çeyrekte makine ihracatı 4,3 milyar dolar

Yayın Tarihi:

-

Mart ayında 1,6 milyar dolar ihracata imza atan makine sektörü, yılın ilk çeyreği sonunda toplam ihracatını 4,3 milyar dolara taşıdı. Makine ihracatının yarıdan fazlasının gerçekleştirildiği AB ülkelerindeki ekonomik belirsizliklerin dış ticaretmiz üzerindeki olumsuz etkilerini telafi etmek üzere yurt dışı temaslarını yoğunlaştırdıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, ABD ve İngiltere’de yüzde 18’e yaklaşan ihracat artış oranına, ileri sanayi ülkelerinin tamamında ulaşmayı amaçladıklarını belirtti.

Makine sektörü, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Almanya’nın sanayi üretiminde belirginleşen yavaşlamaya rağmen yılın ilk çeyreğinde toplam ihracatını yüzde 4,4 arttırdı. Yurtdışına satılan makine miktarında sağlanan yüzde 17’lik artışın ihracat bedeline arzu edildiği oranda yansımadığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi:

“Dünya ticaretinin yönünü tayin edecek iki büyük belirsizliğin etkileri hızla derinleşiyor. ABD-Çin ve AB-Büyük Britanya arasında yürütülen ticaret savaşlarının sona erdirilmesi ve anlaşmalı Brexit konularındaki müzakerelerin uzaması; dünya ekonomisinde beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya neden oluyor. Küresel ekonomiye dair büyüme tahmininin yüzde 2,6’ya kadar çekilmesi; yatırım malları üzerindeki baskıyı artırdı. Yurt içinde sanayi üretimi; kapasite kullanım oranları ve güven endekslerinde yaşanan gerilemelerin yataya dönmekte olduğunu gözlemliyoruz. Seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ülke gündeminin yeniden ekonomiye döneceğine inanıyoruz.”

“Makine fiyatları geriliyor”

Euronun dolar karşısında ciddi değer kaybının ve Almanya’ya yapılan ihracatın yüzde 11 düşmesinin makine ihracatında hedeflenen artışı sınırladığına dikkat çeken Karavelioğlu şunları ifade etti:

“Dünyadaki makine imalatçıları giderek daralan küresel pazarda; tekno-ekonomik kapasitelerini doldurabilmek için fiyat düşürmek zorunda kalıyorlar. Uluslararası rekabette güçlü aktörlerden biri haline gelen Türk makine imalatçıları da bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar.”

Karavelioğlu; ihraç edilen makinelerdeki tonaj artışının iş ve inşaat makinelerinde yüzde 43; tarım makinelerinde yüzde 38; motor ve jeneratörlerde yüzde 32 olduğunu ancak toplam ihracat geliri artışının ihracat yüzde 4,4’de kaldığını belirterek şunları söyledi:

“Yılın ilk çeyreğinde ihraç ettiğimiz makinelerin tonajı yüzde 17 kadar artarak 750 bin tona ulaştı. Katma değeri yüksek ürünlerde rekabetçi fiyat yapmanın bazı kolaylıkları olmakla birlikte; ortalama kilogram fiyatın son beş çeyrekte kademeli olarak 6,3 dolardan 5,6 dolara kadar gerilemesinin bir önemli nedeni de iç pazardaki daralma oldu. Miktar etkisiyle de olsa ihracat artışını devam ettirmek; sektörümüzün faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için kısa vadede tek yol görünüyor. Bu dönemde bütün dikkatimiz; büyümekte olan pazarlardan daha fazla pay almakta olacak.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com