Connect with us

Nedir?

İnvertör nedir?

Yayın Tarihi:

-

Doğru akımı alternatif akıma çeviren cihazlar invertör ya da inverter olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak invertörleri güç veya frekans değiştirici ve düzenleyici cihazlar olarak nitelemek mümkündür.

Alternatif akımı doğru akıma çeviren bütün cihazlar temel olarak invertör kategorisine dâhildir. İnvertörler, şebeke gerilimini doğrultan, akımdaki dalgalanmayı düzenleyen ve kontrol altında tutan cihazlardır.

İnvertörler, bilgisayarlarda kullanılan görece düşük bir güç üreten güç kaynaklarından yüksek gerilim hatlarında kullanılan büyük sistemlere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin iletilmesinde yaygın olarak kullanılırlar. Bunun dışında evlerimizde kullandığımız aydınlatma ürünlerinden televizyonlara, bilgisayarlardan elektrikli ev aletlerine kadar çok geniş ve yaygın bir kullanım alanları mevcuttur.

İnvertörlerin sağladığı faydalar

İnvertörler, güç kaynağından aldıkları elektrik enerjisini istenen frekansa çeviren cihazlardır. İnvertörleri şebekeden kaynaklanabilecek kesinti, dalgalanma ya da dengesizlikleri tolere ederek sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla kullanılırlar. Enerji tasarrufu sağlaması, mekanik gerilimi azaltması, kolay montaj imkânı vermesi ve yüksek güç üretmesi gibi faktörlerle tercih sebebi olmaktadır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com