Connect with us

Bilim İnsanı

Demiryollarının Babası George Stephenson

Yayın Tarihi:

-

İlk buharlı lokomotifi tasarlayan İngiliz George Stephenson, “demiryollarının babası” lakabıyla anılır.

9 Haziran 1781 tarihinde, 18. yüzyıl İngiltere’sinin kömür madenciliğiyle tanınan köyü Wylam’da doğan George Stephenson’un çalışma hayatı babasının da bir işçi olarak çalıştığı köyündeki kömür madeninde başladı. Bu madende farklı görevler üstlenen Stephenson, süreç içerisinde, kömür yüklü kantarları çekecek lokomotiflerin inşa edilmesinde başrolü oynadı. George Stephenson hiç okula gitmedi ve okuma yazmayı kendi çabalarıyla öğrendi. 

25 Temmuz 1814 tarihinde, George Stephenson  tarafından tasarlanan ve bir demiryolu üzerinde çalışan ilk buharlı lokomotif “Blucher” test edildi. Gücünü, o zamana kadar yapılmış en iyi buhar motorundan alan lokomotife, Prusyalı bir generale ithafen Blucher adı verilmişti. Stephenson’un buharlı lokomotifi 4 mil hızında ilerliyor ve 30 ton ağırlık yüklü 8 vagonu çekiyordu.

Demiryolları ve lokomotifler için çalışmayı ölümüne kadar sürdüren Stephenson, 1825 yılında, daha sonra Locomotion” olarak adlandırılan dünyanın ilk buharlı yolcu treninin yapımına da öncülük etmiştir. Locomotion, ilk seferinde 450 yolcu taşımış ve 15 mil hızına ulaşmıştır.

1829 yılında ise yine kendi tasarımı olan “Rocket” üretildi. Buharla çalışan Rocket, ilk seferinde Liverpool’dan Manchester’a yolculuk yaptı ve saatte 22 kilometre hızla 12.942 kiloluk bir yük çekti. Stephenson, sonrasında da çalışmalarını sürdürmüş ve hayatı boyunca 16 farklı motor tasarlamıştır.

Ölümünden sonar “Demiryollarının babası” olarak anılmaya başlanan George Stephenson, 12 Ağustos 1848 tarihinde hayata veda etmiştir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com