Connect with us

Bilim İnsanı

Bir bilim devrimcisinin portresi: Isaac Newton

Yayın Tarihi:

-

Isaac Newton, Yerçekimi Kuvvet Kanunu ve Eylemsizlik Prensibi gibi çalışmalarıyla günümüzde en çok tanınan bilim insanları arasında yer almaktadır.

Isaac Newton, 4 Ocak 1643’te Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. 12 yaşında Grantham’da King’s School’a kaydolmuş ve 1661 yılında buradan mezun olmuştur. Lisans eğitimini Trinity Koleji’nde tamamlamış ve 1665 yılında diplomasını almıştır. Lisans üstü eğitimine devam ederken Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgını baş göstermiş ve Newton eğitimini yarım bırakarak annesinin çiftliğine sığınmıştır. İki yıl boyunca vebadan korunmak için bu çiftlikte yaşayan Newton, bu sürede pek çok önemli buluşa imza atmıştır.

1667 yılına gelindiğinde Trinity kolejinde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlayan Newton; beyaz ışıkta renkli bileşen ayırma, cisimlerin uzaklıklarının karesi ile ters oran taşıdıklarını ve integral ve diferansiyel hesaplar üzerinde çalışarak bunları ortaya çıkarmıştır. Çekingen olması nedeni ile birçok buluşunun yayımlanması oldukça gecikmiştir. Örneğin integral hesabını bulduktan tam 38 yıl sonra yayınlamıştır. 1669 yılına gelindiğinde Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörlüğü yapmaya başlamıştır. 1671 yılında aynalı teleskobu geliştirmiştir. 

Fizik ve matematik alanında pek çok buluşa imza atan Isaac Newton 1672 yılında Royal Society üyeliğine seçilmiştir. 1703 yılında ise Royal Society’in başkanlık görevini üstlenmiştir. Matematikte, (a+b)ª formülünün üstel bir seri olarak açılımını verme üzerine genel iki terim içeren teoremini bulmuştur. Mekanik alanında da bilimsel çalışmalara büyük katkı sunan Newton, Kepler yasaları ile ele alınan kütle yerçekimi yasasını ve merkezkaç kuvveti yasasını ortaya koymuştur. Newton hareket yasları olarak adlandırılan eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşittir ifadesi içeren yasa ile etki ve tepkinin eşitliği de fiziğin en önemli yasaları olarak kabul görmüştür. Isaac Newton, bilimsel çalışmalarında bazı hesapların içerisinden çıkamamış ve kimi varsayımlardan hareket etmiştir. İlerleyen yıllarda bu varsayımların bazı yanlışlıklar içerdiği belirlenmiştir ancak bilime yaptığı katkılar göz önüne alındığında bunların çok fazla üzerinde durulmamıştır.

Isaac Newton 31 Mart 1727 günü hayata gözlerini yummuş ve Londra’nın batısındaki  Westminster Manastırı’na gömülmüştür.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com