Connect with us

Bilim İnsanı

Termodinamiğin ikinci yasasını kim bulmuştur?

Yayın Tarihi:

-

Sâdi Carnot ya da tam ismiyle Nicolas Léonard Sadi Carnot, termodinamiğin ikinci kanununu bulmuş Fransız fizikçi ve bilim insanıdır.

1 Haziran 1976 tarihinde doğan Sâdi Carnot, ısı makinesinin çalışma prensipleri üstünde araştırmalar yapmıştır. Fransız bilim insanının tarihe en büyük katkılarından biri termodinamiğin ikinci yasasını bulması olmuştur. Buhar makinesinin verimiyle ilgili inceleme ve hesaplamalar yaparken, ısı enerjisinin mekanik enerjiye evrilmesi koşullarını incelemiş ve bu çalışmalar sonucu termodinamiğin ikinci yasası ortaya çıkmıştır. Termodinamiğin ikinci yasası şu esasa dayanmaktadır: “Isı, soğuk bir bölgeden sıcak bir bölgeye anında akamaz; başka bir deyişle, belirli bir sıcaklık derecesindeki ısı, tamamen işe dönüşemez.”

Sâdi ismini, babasının hayranı olduğu İranlı şair Sadi’den alan Carnot, temel bilimler, yabancı diller ve müzik konularında yetkinleştiği bir eğitim hayatı görmüştür. François Jean Dominique Comte, Andre Marie Ampere, Siméon-Denis Poisson ve Louis Joseph Gay-Lussac gibi dönem Fransa’sının ünlü isimlerinden kimya, geometri ve mekanik dersleri aldı.

Sâdi Carnot, 1814’ün Mart’ında Paris kuşatmasında Vincennes çatışmasına katıldı.

Carnot’un çalışmaları 1834 yılına kadar kayda değer seviyede bir ilgi görmedi. Bu durumun, Carnot’un çalışmalarının, o yıllarda doğruluğu tartışmalı olan Kalori kuramına dayanmasından kaynaklandığı öne sürülmüştür.

Carnot’un günümüze ulaşan eserleri arasında 1823’te yazılmış buhar gücü ile mekanik iş ilişkisini irdeleyen 21 sayfadan oluşan bir makale, 1824’te yayımlanan bir kitap, kimi araştırma notları, James Watt’a ait 2 makalenin çevirisi ve çeşitli matematik ve fizik derslerine ait notları yer almaktadır. 24 Ağustos 1832 günü hayatını kaybetmiştir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com