Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

Hareketin başlangıcından bitişine dek: Şalter A.Ş.

Yayın Tarihi:

-

Şalter A.Ş. tam 55 yıllık bir maziye sahip. Firmanın ikinci kuşak yöneticilerden Bekir Tavukçuoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bekir Bey, Şalter’in güç aktarım sektöründe edindiği deneyimleri ve hareketin başlangıcından bitişine sundukları hizmetleri bizimle paylaştı.

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

Şalter A.Ş. firması 1965 yılında İstanbul’un Karaköy/Perşembe Pazarı Caddesi’nde kurulmuştur. 1985 yılında babam Harun Tavukçuoğlu tarafından devralınmış ve bugüne kadar ailemiz tarafından işletilmiştir. Sektörümüzün en köklü firmalarından bir tanesi olarak, İkitelli/İstanbul, Dudullu/İstanbul ve Bornova/İzmir olarak toplam 3 farklı lokasyonda, 4.500 metrekare kapalı alanda, 60 kişilik dinamik kadrosuyla, geçmişten günümüze müşterilerimize en güvenilir ve hızlı hizmeti sunmaktayız.

Geniş bir ürün grubunuz olduğunu biliyorsunuz. Hedef sektörleriniz, ürün gruplarınız ve markalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açıkçası, hareketin olduğu ve gerektiği her alan bizim için hedeftir. Hareketin başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ürün yelpazemiz hizmet sunmaktadır. Elektrik motorları, redüktörler, pompalar, fanlar, frenler ve sürücüler ana ürün gruplarımızdır. Genellikle yerli markalar ile ilerlemekteyiz. Elektrik motoru çözümlerini yerli olarak AEM, ELK, GAMAK ve MİKSAN, ithal olarak ABB markası ile sunmaktayız. Redüktörlerde ise İMAK, LİMÖZ, ÖZDEMİR, YILMAZ ve ZET Redüktör markalarını sunmaktayız. Pompalarda EBİTT, MİKSAN, NETPOMP, RAN, STANDART, SUMAK, VARAN ve YILDIZ, fanlarda ise BVN, DEMSAN, ERF, POLFAN ve TMM markalarıyla hizmet vermekteyiz. Bunlara ek olarak bu sene itibariyle distribütörlük anlaşması imzaladığımız CLEAN-GEARTECH markası ile paslanmaz redüktör ithalatımız bulunmaktadır.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir çalışma ortamı için güç aktarım ve hareket kontrol sektöründe ürün seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kullanıcının, ürün seçiminden önce sistemi tam olarak tasarlaması gerekmektedir. Sistem kurulumlarında en önemli olan şey, ihtiyacın tam olarak belirlenebilmesi. Müşterilerimize yardımcı olurken, onların nasıl bir sistem kurmak istediklerini ve sistemin ne amaçla kullanılacağını öğrenmek istiyoruz. Elde edilen verilerle, gerekli mühendislik hesaplamalarını yaparak sisteme uyumlu optimum çözümleri sunuyor ve müşterilerimizin mutlu ayrılmasını sağlıyoruz. Bu işlemleri gerçekleştirirken bilgi ve tecrübe en önemli husus. Ekibimize bu sebeple çok güveniyoruz. Köklü firma olmanın gerekliliklerini yerine getirebilmemiz için bilgimizin yüksek ve güncellenebilir olması gerekmektedir. Teknik ekibimizin bilgi seviyesini her daim yükselterek müşterilerimizin ürün seçimlerinde nokta atışı yapabilmelerini sağlıyoruz.

Pandemi süreci firmanızı ve sektörünüzü nasıl etkiledi? Bu süreçte ne tür tedbirler aldınız?

Pandemi süresince firma bünyesinde gerekli bütün önlemleri alarak sağlıklı bir hizmet vermeye çalıştık. Bugüne kadar herhangi bir vaka ile karşılaşmadan gelebilmemizin yegâne sebeplerinden bir tanesi, ülkemizde görülmeye başlandığı ilk günlerden tedbirlerimizi alarak çalışma hayatımıza devam etmiş olmamızdır. Firma imkânlarını sonuna kadar açarak çalışma arkadaşlarımıza takımlar halinde uzaktan çalışma imkânı sunduk. Birebir iletişimi olabildiğince mesafeli tuttuk ve gerekli bütün temizlik kurallarına harfiyen uyulmasını sağladık.

Sektörümüz ise farklı reaksiyonlar gösterdi. İnişlerin ve çıkışların yaşandığı bir dönem oldu. Firma sahibimiz Harun Tavukçuoğlu’nun bizlere her daim söylediği “Her kriz kendi fırsatlarını doğurur” sözü ile hareket ederek, bu dönemden de büyüme ivmemizi arttırarak geçmekteyiz. Geniş ürün yelpazemiz ve yüksek stok seviyemiz sayesinde mevcut ve yeni müşterilerimize kesintisiz bir hizmet sunmuş olduk.

Yeni normal dönemiyle ilgili öngörüleriniz ve sektöre mesajınız nedir?

Her ne kadar geçen günler itibariyle vaka sayıları düşse de dünya çapında bir belirsizlik hâkim. Geleceğe dair umutlu bakan firmalardan biri olarak bugünün karanlık havasına aldırış etmemekteyiz. Maske ve sosyal mesafe gibi yeni alışkanlıklar kazanmış olsak da yakın bir süreçte tamamıyla eski düzene geri döneceğimizi düşünüyorum. Bu geri dönüşle birlikte firmalar biraz daha faaliyetlerini arttıracak, sektörümüz de hızlanmış olacak. Bu taleplere cevap verebilmek adına şimdiden hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Türkiye piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörümüzde tecrübe, bilgi, stok, fiyat ve lojistik, rekabet açısından en önemli paydalardır. Biz de bu paydaların hepsine sahip olduğumuza inanıyor ve rekabet gücümüzün yüksek olduğunu biliyoruz. Türkiye piyasasında ise yerleşmesi gereken bir bilgi var. Biz yurtiçinde birbirimizle değil, yurtdışında yabancı firmalarla rekabet etmeliyiz. Fiyat ve teknik olarak çoğu ülkeden daha iyi pozisyondayız. Ancak bu pozisyonumuzu ülkece yeteri kadar kullanamadığımızı düşünmekteyim. Firma olarak yurtiçi rekabetini belli seviyede tutarak yurtdışında daha agresif bir tutum içerisinde olmayı hedefliyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

İkitelli/İstanbul’da bulunan yerimizi iki katı oranında büyütmek için çalışmalara başladık. Böylelikle hareket alanımızı genişletip, daha geniş ürün yelpazesi ve stok seviyesiyle müşterilerimize hizmet verebileceğiz. Aynı zamanda ekibimizi büyütmeyi planlıyoruz. Doğru kişilerle anlaşarak hızımızı ve takibimizi arttırmak kısa vadede hedefimiz. Orta ve uzun vade olarak yeni girişimlerimiz ve yatırımlarımız olacak. Planlama ve altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Şu anlık bunlardan burada bahsetmem pek mümkün değil.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemiz genç, dinamik ve potansiyeline ulaşmaya çalışan bir ülkedir. Bu potansiyelimize ulaşabilmek için yorulmadan çalışıp, üretmemiz ve geliştirmemiz gerekmektedir. Her daim daha çok üreterek, üretime yardımcı olarak ve geliştirerek güzel yarınlara koşabiliriz.

Ülkece üretmekten ve geliştirmekten asla yılmamak ümidiyle…

Bekir Tavukçuoğlu kimdir?

Ben Bekir Tavukçuoğlu. 32 yaşındayım ve ikinci kuşak yöneticiyim. Firmamızın Genel Müdürüyüm. Endüstri mühendisiyim, evliyim ve bir çocuğum var. Üniversite sonrasında Amerika’da 1 sene eğitim aldım. Vatani görevimi tamamladıktan sonra fiili olarak firmamızda göreve başladım. Geçtiğimiz sene içerisinde MBA yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak teorik bilgilerimi pekiştirdim.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com