Connect with us

Redüktörler

Sanal gerçeklik ile STÖBER başka bir bakış açısına kavuştu

Yayın Tarihi:

-

STÖBER, 2019 yılının sonunda Nürnberg’deki SPS IPC Drives fuarında yeni nesil planet redüktörlü servo motorlarını sunmuştu. Bu redüktör neslinin özel özelliklerinden biri de her motor serisine mevcut olan herhangi bir boyutta doğrudan monte edilebilir olmasıdır. Bu çeşitlilik ile STÖBER, takım tezgahları ve paketleme makineleri kurulumları için hazır tahrik çözümleri ile otomasyon ve robotik uygulamaları sunmaktadır. Yeni nesil redüktörlerin montajının, artan çeşitli kombinasyonlarla bile verimli kalmasını sağlamak için Pforzheim’lı uzman, yeni üretim hattını planlarken “dijital” e güveniyor ve sanal gerçeklik yoluyla yeni perspektifler kazanıyor.

Redüktörlü servo motorlarının üçüncü nesli ile STÖBER, çok yönlülük ve muazzam değişkenlikleri açısından piyasadaki en kompakt, yüksek performanslı ve hassas tahrik çözümleri geliştirdi. Redüktörler sadece doğrudan entegre STÖBER motorlar ile değil aynı zamanda benzersiz bir arayüz teknolojisi ile her boyuttaki tüm üçüncü parti motorlar ile birleştirilebilmekte. Bu da her uygulama için mükemmel uyum anlamına gelmektedir.

Yeni nesil tahrik teknolojisinin geliştirilmesi sırasında STÖBER tasarım mühendisleri çok çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı: Örneğin, önceki versiyona kıyasla performansın iyileştirilmesi ve bileşenlerin aynı maliyetle fakat önemli ölçüde daha kompakt yapılması gerekiyordu. STÖBER’in öncelikle yeni üretim teknolojilerini optimize edilmiş montaj hatları ile dengeli bir şekilde kullanması gerekiyordu. STÖBER dişli montajı Takım Lideri Marc Schneider; “Bu işin maalesef en çok zaman alan görevlerden biri ve en önemlisi; özellikle iş ve montaj planlamasını iş alanlarımızın her birinde ergonominin optimizasyonunu da unutmadan yapmak.” olduğunu belirtiyor. Schneider, sözlerine; CAD veya Excel verilerimize dayanarak fiziksel prototipler oluşturmak ve tekrar tekrar değiştirmek yerine, montaj hatlarının tasarımı ve optimizasyonu için sanal gerçekliğe güvendiklerini de ilave etti.

Becerikli bir gelişim partneri olan Sanal Gerçeklik

STÖBER’in seçtiği ve Karlsruhe merkezli bir start-up olan R3DT‘nin bir VR aracıyla, tüm sistemler en son aşamasına kadar simüle edilebilir. VR gözlük sayesinde ortamlar birebir yaşanabilir. Mükemmel etkiye sahip “basit” bir ilke: Örneğin, iş istasyonlarından gelen 3 Boyutlu CAD verileri, ilgili diğer önemli rakamlarla birlikte VR yazılımına aktarılır ve işlenir. Bir düğmeye basarak sanal prototipler kullanıma hazır hale getirilebilir.

“VR gözlükleri ve daha önce tasarlanan iş istasyonları ile aynı sanal ortamı paylaşıyoruz. Ellerimizle sanal aletlere ulaşabilir, joystick veya diğer kontrol ekipmanları olmadan vidalamayı dahi kontrol edebiliriz” diye açıklıyor Schneider.

Sık yapılan testler tasarım hatalarının zamanında tespit edilmesini sağlar. Bir iş istasyonunun tasarımındaki ve hatta ergonomisindeki düzeltmeler erken planlama aşamasında doğrudan bile yapılabilir. STÖBER için gerçek prototipler oluşturulmadan önce iyileştirilmesi gereken birçok konu ortaya çıktı.

Ortaya çıkan gerçek prototipler üretime hazır olmaya çok yakın. Marc Schneider, muazzam miktarda zamandan tasarruf etmenin ve müteakip maliyetli değişikliklerden kaçınmanın yanı sıra, iş arkadaşlarını en baştan dahil etmekten mutluluk duyuyor.

“Günlük işlerimizi daha ergonomik hale getirmek için daha çok motive oluyoruz. Bir başka avantaj; VR aracının tüm ekibe erken aşamalarda yeni teknolojileri deneyimleme ve öğrenme fırsatı vermesidir. Ayrıca, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu sürekli değişen ürün karması için heyecan verici bir proje!”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com