Connect with us

Kaplinler

Kaplin seçerken nelere dikkat etmeli?

Yayın Tarihi:

-

İlk bakışta birçok kaplin tipi karşılaştırılabilir  gözükür. Fakat detaya inildiği vakit ortaya  çıkacak belirleyici farklar kullanılan uygu lamaya göre belirleyici avantajlar sağlaya caktır. Servo teknolojilerde genellikle elastik,  lamelli veya çelik körüklü kaplinler kullanıl maktadır. Bu tip kaplinler en çok kullanılan  ve bilinen boşluksuz şaft kaplinlerdir. Fakat  her tahrik sistemi kendi özel ihtiyaçlarına  sahiptir. Bu yüzden kaplin seçimlerinde çok  farklı taleplerle karşılaşılmaktadır. Bu yüzden  kullanıcıların servo kaplin seçimlerini yapar ken tahrik sisteminin teknik detaylarını ola bildiğince etraflıca göz önüne almaları gere kir. Dahası çevresel koşulları da göz önüne  alarak uygulama pratiğinde başarılı seçimler  yapılabilir. Bilinen kaplin firmaları test için  numune vermeye hazırlıklı olmalıdırlar.

Kompakt dizaynlar ile tasarruf edin 

Test standı tahrik sistemleri gibi dinamik eksenlerin olduğu uygulamalarda, çelik lamelli  kaplinler endüstrinin tercih edilen çözümüdür.  Bu tip kaplinler kompakt ve güçlü yapısı ile  yüksek performans yoğunluğu sağlarlar.  Yüksek performans yoğunluğunu açıklamak  gerekirse; düşük ağırlık

buy-levitra-usa.com

, ufak dış çap ve düşük  atalet momenti ile yüksek tork aktarımına  olanak veren dizaynlardır. Sonuç olarak hızlı  yük ve ivmelenme değişimlerine hızlıca tepki  verip gücü aktarabilirler. Hızlandırılacak kütle  miktarının azalması nedeniyle işletme giderleri de azalır ve kaplinin taşınması ve montajı  daha kolay hale gelir. Küçük boyutlar, küçük  montaj alanının mevcut olduğu kompakt tasarımlı makinelerde de avantajlıdır. Bunun da  ötesinde, yüksek performans yoğunluğuna  sahip kompakt yapı, kaplinin üretimi sırasında  daha az hammadde ve malzeme kullanılması  anlamına gelir.

Boşluksuzluk özelliğiyle birlikte yüksek performans yoğunluğu 

Çelik lamelli kaplinlerin seçimi sırasında,  katalogda tanımlanan nominal torkların kritik  olarak sorgulanması önemlidir. Bunun için  bazı soruları cevaplandırmak gerekir. Örneğin, ürünün nominal tork değerini, değişken  yönlü torklar için de kullanabilir miyiz? Eksenel kaçıklardan, yük seçiminden veya balans  gerekliliğinden ötürü nominal torklarda bir  düşüş yaşanacak mı? Sadece teknik olarak  öncü ürünlerin, kataloglarında yayınladığı  nominal tork değerini herhangi bir kısıtlama  olmadan kullanılması uygun olabilir. Yüksek  performans yoğunluğuna sahip bu tür yay  çelikli lamelli kaplinler, boyut olarak çok daha  küçük üretilebilir. Boyutlandırma için yanlış  şaft hizalamalarını ve değişen torkları dikkate  almak zorunda olan üreticiler, genellikle aynı  nominal tork ve aynı hız için daha büyük bir  kaplin seçmek zorunda kalırlar. mayr® güç  aktarımın ROBA®-DS lamelli kaplinleri gibi  yüksek kaliteli şaft kaplinleri, aynı anda yüksek  performans yoğunluğunu mutlak boşluksuz  işlevle birleştirir. Kumla yapılmış özel lameller  ve FOM metodu ile geliştirilmiş özel lamel  bağlantı burçları gibi tasarım detayları, giriş  ve çıkış arasında mükemmel tork iletim  yoğunluğu ile boşluksuz bir tork akışı sağlar.

Yüksek teknik bilgi, test imkanları ve balanslama ekipmanları 

Yüksek kaliteli kaplinler sadece yeniyken değil her durumda boşluksuz çalışması beklenir. mayr® güç aktarım kaplinlerinde, boşluk suz işlev tüm hizmet ömrü boyunca korunur.

Advertisement

Bu, her şeyden önce yüksek hızlarda onları  aşınmaya ve erken arızalara karşı korur. Özellikle yüksek hız aralığında, münferit parçaların  yüksek düzeyde hassasiyetle ve dar eksenel  salgı/mil salgı toleranslarıyla üretilmesi ve  kaplinlerin yüksek bir balans kalitesine sahip  olması da önemlidir. Bu, kaplinlerin zorlayıcı  koşullar altında bile doğru ve güvenilir bir  şekilde çalışması gerektiğinden önemlidir.  Bunu sağlamak için, Bavyera’nın köklü aile  şirketlerinden mayr®, kapsamlı test olanaklarına sahiptir ve gerçek uygulama durumlarında geçerli olan koşullar altında kaplinleri  kapsamlı bir şekilde test eder. Bu nedenle,  şaft kaplinleri gibi seri üretim ürünler için  bile, modern bir üretim süreci ve güç aktarımı  alanında gerekli deneyim ve bilgi birikimi  vazgeçilmezdir.

Geniş standart ürün yelpazesi 

Şaft kaplinlerini seçerken kullanıcılar, ayrıca  üreticinin geniş ve olgunlaşmış bir ürün port föyü sunduğundan emin olmalıdır. Çünkü  ürün çeşitlendirmesi, farklı uygulamalar için  yüksek derecede esneklik anlamına gelir.  mayr® güç aktarım, kapsamlı bir ürün port föyü sunabilecek ve böylece küçükten çok  büyük tork değerlerine kadar çok çeşitli tork ları ve hızları kapsayabilecek bir konumdadır.  Buna ek olarak, firma geniş seçeneğe sahip  standart kaplin göbeği modelleri ile çok  çeşitli güç aktarım sistemlerine hızlıca öneri  verebilecek yeteneğe sahiptir. Kaplinler, uygun  seçilmiş göbekler kullanılarak zorlu ortam  koşullarında bile kolay ve hızlı bir şekilde  kurulabilir ve sökülebilir. Ancak standart mo dül yelpazesini tamamlayan özel tasarım lar amaca uygun ise tavsiye edilir. Örneğin,  yüksek hızlı tahrik sistemlerinde şaftlar daha  uzun mesafeler boyunca bağlanacaksa, iki  bağlantı göbeği arasına uzunluğa göre uyar lanmış bir ara uzatma yerleştirmek sıklıkla  gereklidir. Uzatma parçasının kritik bükülme  hızı, çalışma hızı aralığı içinde olmamalıdır.  Karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP)  yapılan ara uzatmalar, uzun kaplinlerde  bile yüksek hızlara izin verir. Çeliğe kıyasla,  CFRP versiyonları çok daha yüksek bir kritik  bükülme hızına sahiptir. Ek olarak, bu CFRP  ara uzatmalar %80 kadar daha hafiftir, bu da  büyük boyutların olduğu ara şaft mesafelerinde kullanım kolaylığı açısından büyük rol  oynar. Plastik kompozitin bir başka avantajı  da yüksek korozyon direncidir. Ayrıca uygu lama için ek yalıtım direnci isteniyorsa, yani  elektrik yalıtımı isteniyorsa, fiberglas takviyeli  plastikler kullanılır.

Kısa teslimat süreleri, düşük fiyatlar 

mayr® güç aktarımı, standart modül yelpazesini çok sayıda yeni göbek tasarımı ve ara  kovanlarla tamamlar. Böylece şirket, servo  teknolojisindeki tüm tahrik sistemleri için  kolay ve hızlı bir şekilde çözümler sunabilecek bir konumdadır. Akıllı modüler sistem  ayrıca standart bileşenler için yüksek kullanılabilirlik ve kısa teslimat süreleri sağlar. Ayrıca,  güç aktarım uzmanı mayr®, sürekli artan  zorluklara yeni, modern üretim yöntemleri  ve optimize edilmiş kullanım ile tepki vererek  kendini gelecek için hazırlar. Müşteriler için  bu, çok çeşitli kaplinler, kısa teslimat süreleri  ve uygun fiyatlar anlamına gelir.

Tek tedarikçiden eksiksiz çözümler 

Diğer bir husus ise, birçok uygulamada şaft  kaplinleri ve tork sınırlayıcı kombinasyonlarının  kullanılmasıdır. İkincisi, makineleri pahalı aşırı  yük hasarına karşı korur. Burada mayr® güç  aktarım, tek bir kaynaktan amaca uygun  eksiksiz çözümler sunabilmektedir. Bu,  seçim sürecinde dikkate alınırsa, kullanıcılar ek  tedarikçilerden ve dolayısıyla çaba ve mali yetlerden tasarruf edebilir ve tek yerden  tedarikin avantajlarından faydalanabilir.

Hızlı ve küresel tedarik ağı 

Şaft kaplinleri makinalarda bazen basit aksesuarlar olarak tanımlansa bile gerçekte tüm  güç aktarım sisteminin önemli bir parçasıdır.  Eğer ürünlerle alakalı teknik bir soru günde me geldiğinde mayr® güç aktarımın uzmanları dünyanın hemen her yerinde müşterilerin  yardımcı olacaktır. Yetkili danışmanlık, hızlı,  kontrollü ve güvenilir yedek parça temini ve  küresel bir servis ağı, şirketin sunduğu teklif  yelpazesini tamamlar.

Advertisement
 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com