Connect with us

Kaplinler

Kaplin seçerken nelere dikkat etmeli?

Published

on

İlk bakışta birçok kaplin tipi karşılaştırılabilir  gözükür. Fakat detaya inildiği vakit ortaya  çıkacak belirleyici farklar kullanılan uygu lamaya göre belirleyici avantajlar sağlaya caktır. Servo teknolojilerde genellikle elastik,  lamelli veya çelik körüklü kaplinler kullanıl maktadır. Bu tip kaplinler en çok kullanılan  ve bilinen boşluksuz şaft kaplinlerdir. Fakat  her tahrik sistemi kendi özel ihtiyaçlarına  sahiptir. Bu yüzden kaplin seçimlerinde çok  farklı taleplerle karşılaşılmaktadır. Bu yüzden  kullanıcıların servo kaplin seçimlerini yapar ken tahrik sisteminin teknik detaylarını ola bildiğince etraflıca göz önüne almaları gere kir. Dahası çevresel koşulları da göz önüne  alarak uygulama pratiğinde başarılı seçimler  yapılabilir. Bilinen kaplin firmaları test için  numune vermeye hazırlıklı olmalıdırlar.

Kompakt dizaynlar ile tasarruf edin 

Test standı tahrik sistemleri gibi dinamik eksenlerin olduğu uygulamalarda, çelik lamelli  kaplinler endüstrinin tercih edilen çözümüdür.  Bu tip kaplinler kompakt ve güçlü yapısı ile  yüksek performans yoğunluğu sağlarlar.  Yüksek performans yoğunluğunu açıklamak  gerekirse; düşük ağırlık

buy-levitra-usa.com

, ufak dış çap ve düşük  atalet momenti ile yüksek tork aktarımına  olanak veren dizaynlardır. Sonuç olarak hızlı  yük ve ivmelenme değişimlerine hızlıca tepki  verip gücü aktarabilirler. Hızlandırılacak kütle  miktarının azalması nedeniyle işletme giderleri de azalır ve kaplinin taşınması ve montajı  daha kolay hale gelir. Küçük boyutlar, küçük  montaj alanının mevcut olduğu kompakt tasarımlı makinelerde de avantajlıdır. Bunun da  ötesinde, yüksek performans yoğunluğuna  sahip kompakt yapı, kaplinin üretimi sırasında  daha az hammadde ve malzeme kullanılması  anlamına gelir.

Boşluksuzluk özelliğiyle birlikte yüksek performans yoğunluğu 

Çelik lamelli kaplinlerin seçimi sırasında,  katalogda tanımlanan nominal torkların kritik  olarak sorgulanması önemlidir. Bunun için  bazı soruları cevaplandırmak gerekir. Örneğin, ürünün nominal tork değerini, değişken  yönlü torklar için de kullanabilir miyiz? Eksenel kaçıklardan, yük seçiminden veya balans  gerekliliğinden ötürü nominal torklarda bir  düşüş yaşanacak mı? Sadece teknik olarak  öncü ürünlerin, kataloglarında yayınladığı  nominal tork değerini herhangi bir kısıtlama  olmadan kullanılması uygun olabilir. Yüksek  performans yoğunluğuna sahip bu tür yay  çelikli lamelli kaplinler, boyut olarak çok daha  küçük üretilebilir. Boyutlandırma için yanlış  şaft hizalamalarını ve değişen torkları dikkate  almak zorunda olan üreticiler, genellikle aynı  nominal tork ve aynı hız için daha büyük bir  kaplin seçmek zorunda kalırlar. mayr® güç  aktarımın ROBA®-DS lamelli kaplinleri gibi  yüksek kaliteli şaft kaplinleri, aynı anda yüksek  performans yoğunluğunu mutlak boşluksuz  işlevle birleştirir. Kumla yapılmış özel lameller  ve FOM metodu ile geliştirilmiş özel lamel  bağlantı burçları gibi tasarım detayları, giriş  ve çıkış arasında mükemmel tork iletim  yoğunluğu ile boşluksuz bir tork akışı sağlar.

Yüksek teknik bilgi, test imkanları ve balanslama ekipmanları 

Yüksek kaliteli kaplinler sadece yeniyken değil her durumda boşluksuz çalışması beklenir. mayr® güç aktarım kaplinlerinde, boşluk suz işlev tüm hizmet ömrü boyunca korunur.

Bu, her şeyden önce yüksek hızlarda onları  aşınmaya ve erken arızalara karşı korur. Özellikle yüksek hız aralığında, münferit parçaların  yüksek düzeyde hassasiyetle ve dar eksenel  salgı/mil salgı toleranslarıyla üretilmesi ve  kaplinlerin yüksek bir balans kalitesine sahip  olması da önemlidir. Bu, kaplinlerin zorlayıcı  koşullar altında bile doğru ve güvenilir bir  şekilde çalışması gerektiğinden önemlidir.  Bunu sağlamak için, Bavyera’nın köklü aile  şirketlerinden mayr®, kapsamlı test olanaklarına sahiptir ve gerçek uygulama durumlarında geçerli olan koşullar altında kaplinleri  kapsamlı bir şekilde test eder. Bu nedenle,  şaft kaplinleri gibi seri üretim ürünler için  bile, modern bir üretim süreci ve güç aktarımı  alanında gerekli deneyim ve bilgi birikimi  vazgeçilmezdir.

Geniş standart ürün yelpazesi 

Şaft kaplinlerini seçerken kullanıcılar, ayrıca  üreticinin geniş ve olgunlaşmış bir ürün port föyü sunduğundan emin olmalıdır. Çünkü  ürün çeşitlendirmesi, farklı uygulamalar için  yüksek derecede esneklik anlamına gelir.  mayr® güç aktarım, kapsamlı bir ürün port föyü sunabilecek ve böylece küçükten çok  büyük tork değerlerine kadar çok çeşitli tork ları ve hızları kapsayabilecek bir konumdadır.  Buna ek olarak, firma geniş seçeneğe sahip  standart kaplin göbeği modelleri ile çok  çeşitli güç aktarım sistemlerine hızlıca öneri  verebilecek yeteneğe sahiptir. Kaplinler, uygun  seçilmiş göbekler kullanılarak zorlu ortam  koşullarında bile kolay ve hızlı bir şekilde  kurulabilir ve sökülebilir. Ancak standart mo dül yelpazesini tamamlayan özel tasarım lar amaca uygun ise tavsiye edilir. Örneğin,  yüksek hızlı tahrik sistemlerinde şaftlar daha  uzun mesafeler boyunca bağlanacaksa, iki  bağlantı göbeği arasına uzunluğa göre uyar lanmış bir ara uzatma yerleştirmek sıklıkla  gereklidir. Uzatma parçasının kritik bükülme  hızı, çalışma hızı aralığı içinde olmamalıdır.  Karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP)  yapılan ara uzatmalar, uzun kaplinlerde  bile yüksek hızlara izin verir. Çeliğe kıyasla,  CFRP versiyonları çok daha yüksek bir kritik  bükülme hızına sahiptir. Ek olarak, bu CFRP  ara uzatmalar %80 kadar daha hafiftir, bu da  büyük boyutların olduğu ara şaft mesafelerinde kullanım kolaylığı açısından büyük rol  oynar. Plastik kompozitin bir başka avantajı  da yüksek korozyon direncidir. Ayrıca uygu lama için ek yalıtım direnci isteniyorsa, yani  elektrik yalıtımı isteniyorsa, fiberglas takviyeli  plastikler kullanılır.

Kısa teslimat süreleri, düşük fiyatlar 

mayr® güç aktarımı, standart modül yelpazesini çok sayıda yeni göbek tasarımı ve ara  kovanlarla tamamlar. Böylece şirket, servo  teknolojisindeki tüm tahrik sistemleri için  kolay ve hızlı bir şekilde çözümler sunabilecek bir konumdadır. Akıllı modüler sistem  ayrıca standart bileşenler için yüksek kullanılabilirlik ve kısa teslimat süreleri sağlar. Ayrıca,  güç aktarım uzmanı mayr®, sürekli artan  zorluklara yeni, modern üretim yöntemleri  ve optimize edilmiş kullanım ile tepki vererek  kendini gelecek için hazırlar. Müşteriler için  bu, çok çeşitli kaplinler, kısa teslimat süreleri  ve uygun fiyatlar anlamına gelir.

Tek tedarikçiden eksiksiz çözümler 

Diğer bir husus ise, birçok uygulamada şaft  kaplinleri ve tork sınırlayıcı kombinasyonlarının  kullanılmasıdır. İkincisi, makineleri pahalı aşırı  yük hasarına karşı korur. Burada mayr® güç  aktarım, tek bir kaynaktan amaca uygun  eksiksiz çözümler sunabilmektedir. Bu,  seçim sürecinde dikkate alınırsa, kullanıcılar ek  tedarikçilerden ve dolayısıyla çaba ve mali yetlerden tasarruf edebilir ve tek yerden  tedarikin avantajlarından faydalanabilir.

Hızlı ve küresel tedarik ağı 

Şaft kaplinleri makinalarda bazen basit aksesuarlar olarak tanımlansa bile gerçekte tüm  güç aktarım sisteminin önemli bir parçasıdır.  Eğer ürünlerle alakalı teknik bir soru günde me geldiğinde mayr® güç aktarımın uzmanları dünyanın hemen her yerinde müşterilerin  yardımcı olacaktır. Yetkili danışmanlık, hızlı,  kontrollü ve güvenilir yedek parça temini ve  küresel bir servis ağı, şirketin sunduğu teklif  yelpazesini tamamlar.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Kaplin ve U-Bağlantıları

2023’te ikinci fabrikasını açan Ünsal Makina, yeni yıla büyük hedeflerle başlıyor

Published

on

By

Avrupa standartlarındaki kasnak üretimiyle güç aktarım sektörünün dünyaya açılan Türk markaları arasında yer alan Ünsal Makina, yıllar içerisinde üretime yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. 1972 yılından bu yana yükselen büyüme grafiğini son 3 yılda oldukça hızlandıran firma, 2020 yılında 12 ülkeyle çalışırken, bugün üretiminin yüzde 60’ı ile 32 ülkeye ihracat yapıyor. Bunun yanı sıra, son 3 yıldaki büyümesini istihdama da yansıtan Ünsal Makina, 2020 yılında 85 tam zamanlı çalışan ve 4 mühendisle çalışırken, 2024 yılında 140 tam zamanlı personel ve 17 mühendis kadrosuyla hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıla kadar CNC hattı, deposu ve genel merkezinin yer aldığı 10.000 metrekarelik bir yüzeyi kapsayan fabrikasında üretim yapan Ünsal Makina, üretim hattına yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı 20.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. İçerisinde dökümhanenin bulunduğu yeni fabrika, Ünsal Makina’nın yeni otomatik hatlarını da barındırıyor. Otomatik hattının da devreye girmesiyle 2024 hedeflerinde büyük değişimler yaşamayı hedefleyenÜnsal Makina, yıllık döküm kapasitesi bakımından ele alındığında 2020’de 2 bin ton kapasite ile çalışırken, yeni yatırımlarıyla birlikte 2024’te 11.000 ton döküm elde etmeyi planlıyor. Reklamasyon hattının uygulanmasıyla otomatik kalıplama yatırımını birleştirecek olan firma, ürün fiyatlarında rekabetçi bir düşüş yapmayı hedefliyor.

Avrupa standartlarındaki üretimiyle kalite konusunda oldukça büyük bir pazara hitap edenÜnsal Makina, müşterilerinin taleplerine göre materyal sertifikası, kimyasal analiz, balans raporları, boya raporları gibi birçok sertifika sağlıyor. Bunun yanında eğitimi her zaman ön planda tutan marka, SPC / MSA ve FMEA gibi eğitimlerle çalışanlarının gelişimine de katkıda bulunuyor.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için “Her Zaman Güncel Kal” felsefesini vizyonu olarak merkezine alan Ünsal Makina, büyüme tutkusuyla ilerlediği yolda sürekli ve sonu olmayan bir şekilde yürümeyi planlıyor.

Continue Reading

Kaplinler

mayr®, güvenilir kavramaları EAS®-HSE’yi yüksek gereksinimlere göre genişletiyor

Published

on

By

Modern test stantlarında hız ve dinamik talepleri sürekli artıyor. Yüksek hızlarda meydana gelen çarpışmalar ciddi hasarlara neden olabilirken; bu yüksek hızlı uygulamalar, yüksek gereksinimlere göre uyarlanmış aşırı yük koruması gerektiriyor. mayr® güç aktarım, bu alandaki zengin deneyimleriyle diğer avantajların yanı sıra 25.000 Rpm’ye kadar hızlara çıkabilen EAS®-HSE yüksek hızlı kavramaları için yeni boyutları ürün yelpazesine ekleyerek, kapsamlı standart ürün portföyünü müşterilerinin ihtiyaçlarına göre genişletiyor.

Motorlar, şanzımanlar veya pompalar için dinamometreler, modern üretimin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bileşen ve fonksiyon testi stantlarıyla, güç aktarma hattı ve bileşenleri üzerindeki tüm gerilim ve gerinim aralığı gerçekçi bir şekilde simüle edilebilir. Bunu yapmak için tahrikten ölçüm flanşına ve mile kadar yüksek hassasiyetli sistemler kullanılır. Ayrıca, test parçalarını ve ölçüm birimlerini aşırı yükten kaynaklanan hasarlardan koruyan tork limitleyici, test standının bu niteliklerine uygun olmalıdır. Ölçüm sistemini etkileyen kesin olmayan bir kavrama, test alanındaki değerlendirmeyi zorlaştırır ve ölçüm sonucunu yanıltılmaya sebep olur. Ayrıca yüksek hızlı uygulamalarda insanların ve makinelerin güvenliği önemli bir faktördür. Tork limitleyici doğru zamanda güvenilir bir şekilde çalışmalıdır; aksi takdirde yüksek hızlardaki çarpışmalar ciddi hasara neden olabilir. mayr’ın yüksek hızlı uygulamalar için güvenilir kavramalarından bahseden mayr® güç aktarım Ürün Müdürü Ralf Epple, “Yalnızca doğru kavrama ile koruma mantıklıdır. Tüm uygulamalar için tek bir kavrama yoktur. Portföyümüzde müşterilerimizin seçebileceği çok geniş bir standart ürün yelpazesine sahip olmamızın nedeni budur. Bunlar, uzun yıllara dayanan deneyimin sonucudur” dedi.

Üniversiteler ve araştırma enstitüleriyle iş birliği

Kısa bir süre önce şirket, kendini kanıtlamış olan EAS®-HSE yüksek hızlı tork limitleyici ürününü yeni boyutlarla genişletti. Konuyla ilgili konuşan Ralf Epple, “Artık 30 Nm ila 15.000 Nm arası torklara ve küçük yapı boyutları için 25.000 Rpm ve büyük yapı boyutları için 8.000 Rpm hızlara sahip yüksek hızlı uygulamalar için tork limitleyiciler sunuyoruz. E-mobiliteye rağmen endüstriyel test stantlarında maksimum 25.000 Rpm’den 30.000 Rpm’e kadar bir hız fark ettik; ancak üniversiteler ve diğer araştırma enstitüleri ile iş birliği yaptığımız araştırma geliştirme alanında veya motor sporlarında 30.000 Rpm’nin çok üzerinde hızlara sahip projeler var. Bu projelerden edindiğimiz tecrübeleri, standart yelpazemizi kalıcı olarak daha da geliştirmek için kullanıyoruz. Tabii burada daha düşük hız değerlerine de dikkat ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Düşük kütle, yüksek rijitlik

Bir test standında tork, tork limitleyicide ayarlanan sınır değerini aşarsa, kavrama devreden çıkar ve giriş ile çıkışı milisaniyeler içinde ayırır. Bu nedenle, bir aşırı yük meydana geldikten sonra, ölçüm şaftının en kötü ihtimalle yeniden kalibre edilmesi gerekir; ancak tahrik hattında veya test parçasında daha maliyetli hasar oluşması, tork sınırlayıcı tarafından güvenilir bir şekilde önlenir. mayr® güç aktarım’ın EAS®-HSE yüksek hızlı tork limitleyici kavramaları, torku boşluksuz ve yüksek burulma direnci ile iletir. Kompakt ürün, yüksek performans yoğunluğuna ve düşük kütle atalet momentine sahiptir. Bu, nispeten büyük bir iç çap ile küçük bir dış çapın sonucudur. Ayrıca torkun EAS®-HSE kavramaya iletildiği entegre elemanlar özel olarak seçilmiştir. Son olarak, ideal bir tasarım için; çalıştırma durumunda tam olarak çalışan düşük titreşimli bir sistem elde etmek için delik çapı, dış çap ve bileşen boyutu uyumlu olmalıdır.

Doğru ölçüm sonuçları için

Tork limitleyicilere ek olarak, ölçüm flanşını etkileyen müdahale parametrelerini en aza indirgedikleri için eksenel kaçıklığı alan kaplinler, test stantlarında belirleyici bir aksesuardır. Bu tür girişim parametreleri veya sözde parazitik kuvvetler sıklıkla tahrik hattındaki hizalama hatalarından kaynaklanır. Bu nedenle, hemen hemen tüm uygulamalarda giriş ve çıkış tarafları arasında kaymalar meydana gelir. Mil hizalama kaplinleri bu nedenle ölçüm flanşı ile birlikte kullanılır. Denenmiş ve test edilmiş boşluksuz ve burulmaya dayanıklı ROBA®-DS Kaplin Serisi’ni temel alan mayr® güç aktarım, doğru ölçüm sonuçları için ideal koşulları oluşturan, ölçüm flanşlarına özel olarak uyarlanmış bir hizalama kaplini seçeneği sunar. Bu çelik lamelli kaplinler, torku boşluksuz ve son derece yüksek burulma direnci ile iletir ve enine ve eksenel kuvvetlerin yanı sıra burulma torklarını da dengeler. Bu nedenle, yalnızca doğru ölçüm sonuçları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tahrik hattındaki mekanik olarak en zayıf halka olan ölçüm flanşı için mümkün olan en iyi korumayı sağlar ve böylece uzun bir çalışma ömrü sağlar. Kaplinler, yüksek çalışma hassasiyeti ve düşük kütle atalet momentine ek olarak, yüksek balans kalitesi ile karakterize edilir ve uygulamaya özel olarak sağlam ve dirençlidir. Konuyla ilgili mayr® çözümleri ve çalışmalarıyla ilgili, “Bu ölçüm flanş kaplinlerine ek olarak; örneğin, alüminyum veya titanyumdan yapılmış kütle açısından optimize edilmiş diğer ölçüm flanş kaplinleri üzerinde de çalışıyoruz” diyen Ralf Epple, şu ifadeleri kullandı: “Ancak burada, örneğin ağırlık, rijitlik veya yorulma mukavemeti gibi malzeme özellikleri ile nihai müşteri uygulaması yani gerçek hızlar, yük değişiklikleri, yük döngüleri, yatak mesafeleri ve delik çapları arasında denge sağlamak her zaman gereklidir. Son olarak, elbette fiyat/performans oranı da önemlidir. Henüz uygulamaya bakmadan alüminyum veya titanyumdan yapılmış mevcut varyantları teklif etmek uygunsuz bir yaklaşım olacaktır.”

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et