Connect with us

Yazılım

KISSsoft ile cıvatalı bağlantı hesabı

Yayın Tarihi:

-

KISSsoft içerisinde cıvatalı bağlantılar; VDI 2230’un (Yayın 2015) tüm içeriği ve endüstride kullanılan diğer ek hesaplama yöntemleri kullanılarak hesaplanabilir. Rapordaki sonuçlara ek olarak, sıkıştırma şeması, montaj ön yükleri ve cıvata geometrisi grafiklerde gösterilir.

VDI 2230’a (Sayfa 1) göre hesaplama

  • Tekli cıvatalı bağlantılar 
  • Emniyet katsayısı sonuçları
  • Sıkıştırma için diğer çeşitli diyagramlar

Tekli cıvata veya flanş bağlantıları için yükler, önceden tanımlanmış çalışma tipleriyle belirtilir. Bağlanan parçalar; plakalar, manşonlar, halka elemanlar veya prizmatik gövdeler olarak tanımlanabilir. Hesaplama, önceden tanımlanmış sıkma torku veya ön yükleme ile yapılırken eksantrik bağlama veya yükleme de mümkündür.

VDI 2230’a (Sayfa 2) göre hesaplama

  • Çoklu cıvata bağlantıları
  • FE Class II ve III’e göre hesaplama 
  • ANSYS arayüzü

Çoklu cıvata bağlantılarında, cıvatalar herhangi bir konumda tanımlanabilir ve konfigürasyona etki eden kuvvetler ve momentler girilebilir. Cıvatalar üzerindeki yük dağılımı, rijit levhaların cıvata konumlarından yaylarla birbirine bağlandığı kabulü ile hesaplanır.

Farklı cıvata çaplarını temsil etmek için bir sertlik katsayısı girebilirsiniz.

Cıvata konumlarını manuel olarak girebilir veya bir dosyadan yükleyebilirsiniz. Hesaplama sonrasında tüm cıvataların emniyet katsayıları veya belirli bir cıvatanın detaylı sonuçları bir rapor içerisinde görüntülenebilir.

FEM sonuçları entegrasyonu

Diğer şeylerin yanı sıra, Sayfa 2’ye yapılan ekleme, FEM sonuçlarını hesaplamaya dahil etmek için gereken hesaplama prosedürlerini içerir. Model sınıfları II ve III, KISSsoft’ta mevcuttur.

FE yöntemleri ve analitik hesaplama arasındaki işlemleri basitleştirmek ve otomatikleştirmek için CADFEM şirketi “Bolt Assessment Inside ANSYS (BAIA)” adlı bir arayüzü kullanıma sunmuştur. Kuvvetleri belirlemek ve arka planda KISSsoft ile hesaplamaları gerçekleştirmek için yükleri ve parçaların geometrilerini kullanır. 

“ANSYS Workbench Tool”dan bağımsız olarak diğer FEM yazılımlarından alınan sonuçlarla KISSsoft’a kuvvetleri girerek hesaplama yapmak da mümkündür.

Hesaplama seçenekleri

  • Kapsamlı ve genişletilebilir veri tabanları 
  • İstenilen hesaplama prosedürü entegrasyonu
  • Kullanma kılavuzu ve dokümantasyon

KISSsoft, cıvata geometrileri, malzemeler vb. için kendi verilerinizi ekleyerek genişletebileceğiniz kapsamlı veri tabanları içerir. Ayrıca kendi hesaplama prosedürlerinizi ekleyerek rapor şablonlarını genişletebilirsiniz. Ürün, kullanma kılavuzu ve grafikler içeren ayrıntılı belgelerle tamamlanır.

Kendi eklentileriniz

Program, standart değerler içeren tablolar sağlamanın yanı sıra, geometri ve malzeme verileri gibi kısıtlama değerlerinin çoğu için kendi tanımlarınızı girmenizi sağlayan bir dizi seçeneğe de sahiptir. Bu entegre tablolar; DIN EN ISO 4762, 4014, 4017, 1207, 8765, 8676, DIN EN 1662, 1665 ve ASME B18.2.1’e göre cıvatalar, delikler, rondelalar, somunlar vb. standartlar gibi tüm öğeleri kapsar. Ayrıca içi boş cıvatalar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm karmaşık yapıya sahip cıvatalar için kendi tanımlarınızı girebilirsiniz.

Ayrıca, KISSsoft cıvata rapor şablonunda kendi hesaplama algoritmalarınızı tanımlayabilirsiniz. Bu, paralel hesaplamaları gereksiz kılarak doğrudan KISSsoft’ta firmanıza özel doğrulamalar veya ek hesaplamalar yapmanızı sağlar.

Emniyet katsayıları

VDI 2230 spesifikasyonlarına uygun olarak, cıvata ve sıkıştırılan parçalar için emniyet katsayıları hesaplanır. Bunlar; akma dayanımı, basınç ve yorulma kırılmasına karşı emniyet katsayılarının yanı sıra kayma ve kesmeye karşı emniyet katsayılarını da içerir. Gerekirse, iç veya dış dişin sıyırma direnci de hesaplanabilir.

Yüksek ve düşük sıcaklık için cıvata hesabı

Cıvatalar genellikle ortam sıcaklığında monte edilir. Bununla birlikte çalışma sıcaklığının, cıvatanın gerilmesi üzerinde ve dolayısıyla bağlantının güvenliği üzerinde de önemli bir etkisi vardır. 

KISSsoft’taki cıvata hesaplama işlemi, VDI 2230’da geçen hesaplama yönergesi kullanılarak -200oC ila +1000oC arasındaki çalışma sıcaklıklarında cıvatalı bağlantıların hesaplanmasına izin verecek şekilde genişletildi. Cıvatalar ve sıkıştırılan parçalar için farklı sıcaklık değerleri girilebilir.

Termal genleşme nedeniyle ön yükteki değişiklik, H. Wigand, Schraubenverbindungen, 4. Baskı, 1988’e göre hesaplanır. Diğer tüm hesaplamalar ise VDI 2230’daki denklemlere dayanır.

Test lisansı için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com