Connect with us

Yazılım

KISSsoft ile cıvatalı bağlantı hesabı

Published

on

KISSsoft içerisinde cıvatalı bağlantılar; VDI 2230’un (Yayın 2015) tüm içeriği ve endüstride kullanılan diğer ek hesaplama yöntemleri kullanılarak hesaplanabilir. Rapordaki sonuçlara ek olarak, sıkıştırma şeması, montaj ön yükleri ve cıvata geometrisi grafiklerde gösterilir.

VDI 2230’a (Sayfa 1) göre hesaplama

 • Tekli cıvatalı bağlantılar 
 • Emniyet katsayısı sonuçları
 • Sıkıştırma için diğer çeşitli diyagramlar

Tekli cıvata veya flanş bağlantıları için yükler, önceden tanımlanmış çalışma tipleriyle belirtilir. Bağlanan parçalar; plakalar, manşonlar, halka elemanlar veya prizmatik gövdeler olarak tanımlanabilir. Hesaplama, önceden tanımlanmış sıkma torku veya ön yükleme ile yapılırken eksantrik bağlama veya yükleme de mümkündür.

VDI 2230’a (Sayfa 2) göre hesaplama

 • Çoklu cıvata bağlantıları
 • FE Class II ve III’e göre hesaplama 
 • ANSYS arayüzü

Çoklu cıvata bağlantılarında, cıvatalar herhangi bir konumda tanımlanabilir ve konfigürasyona etki eden kuvvetler ve momentler girilebilir. Cıvatalar üzerindeki yük dağılımı, rijit levhaların cıvata konumlarından yaylarla birbirine bağlandığı kabulü ile hesaplanır.

Farklı cıvata çaplarını temsil etmek için bir sertlik katsayısı girebilirsiniz.

Cıvata konumlarını manuel olarak girebilir veya bir dosyadan yükleyebilirsiniz. Hesaplama sonrasında tüm cıvataların emniyet katsayıları veya belirli bir cıvatanın detaylı sonuçları bir rapor içerisinde görüntülenebilir.

FEM sonuçları entegrasyonu

Diğer şeylerin yanı sıra, Sayfa 2’ye yapılan ekleme, FEM sonuçlarını hesaplamaya dahil etmek için gereken hesaplama prosedürlerini içerir. Model sınıfları II ve III, KISSsoft’ta mevcuttur.

FE yöntemleri ve analitik hesaplama arasındaki işlemleri basitleştirmek ve otomatikleştirmek için CADFEM şirketi “Bolt Assessment Inside ANSYS (BAIA)” adlı bir arayüzü kullanıma sunmuştur. Kuvvetleri belirlemek ve arka planda KISSsoft ile hesaplamaları gerçekleştirmek için yükleri ve parçaların geometrilerini kullanır. 

“ANSYS Workbench Tool”dan bağımsız olarak diğer FEM yazılımlarından alınan sonuçlarla KISSsoft’a kuvvetleri girerek hesaplama yapmak da mümkündür.

Hesaplama seçenekleri

 • Kapsamlı ve genişletilebilir veri tabanları 
 • İstenilen hesaplama prosedürü entegrasyonu
 • Kullanma kılavuzu ve dokümantasyon

KISSsoft, cıvata geometrileri, malzemeler vb. için kendi verilerinizi ekleyerek genişletebileceğiniz kapsamlı veri tabanları içerir. Ayrıca kendi hesaplama prosedürlerinizi ekleyerek rapor şablonlarını genişletebilirsiniz. Ürün, kullanma kılavuzu ve grafikler içeren ayrıntılı belgelerle tamamlanır.

Kendi eklentileriniz

Program, standart değerler içeren tablolar sağlamanın yanı sıra, geometri ve malzeme verileri gibi kısıtlama değerlerinin çoğu için kendi tanımlarınızı girmenizi sağlayan bir dizi seçeneğe de sahiptir. Bu entegre tablolar; DIN EN ISO 4762, 4014, 4017, 1207, 8765, 8676, DIN EN 1662, 1665 ve ASME B18.2.1’e göre cıvatalar, delikler, rondelalar, somunlar vb. standartlar gibi tüm öğeleri kapsar. Ayrıca içi boş cıvatalar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm karmaşık yapıya sahip cıvatalar için kendi tanımlarınızı girebilirsiniz.

Ayrıca, KISSsoft cıvata rapor şablonunda kendi hesaplama algoritmalarınızı tanımlayabilirsiniz. Bu, paralel hesaplamaları gereksiz kılarak doğrudan KISSsoft’ta firmanıza özel doğrulamalar veya ek hesaplamalar yapmanızı sağlar.

Emniyet katsayıları

VDI 2230 spesifikasyonlarına uygun olarak, cıvata ve sıkıştırılan parçalar için emniyet katsayıları hesaplanır. Bunlar; akma dayanımı, basınç ve yorulma kırılmasına karşı emniyet katsayılarının yanı sıra kayma ve kesmeye karşı emniyet katsayılarını da içerir. Gerekirse, iç veya dış dişin sıyırma direnci de hesaplanabilir.

Yüksek ve düşük sıcaklık için cıvata hesabı

Cıvatalar genellikle ortam sıcaklığında monte edilir. Bununla birlikte çalışma sıcaklığının, cıvatanın gerilmesi üzerinde ve dolayısıyla bağlantının güvenliği üzerinde de önemli bir etkisi vardır. 

KISSsoft’taki cıvata hesaplama işlemi, VDI 2230’da geçen hesaplama yönergesi kullanılarak -200oC ila +1000oC arasındaki çalışma sıcaklıklarında cıvatalı bağlantıların hesaplanmasına izin verecek şekilde genişletildi. Cıvatalar ve sıkıştırılan parçalar için farklı sıcaklık değerleri girilebilir.

Termal genleşme nedeniyle ön yükteki değişiklik, H. Wigand, Schraubenverbindungen, 4. Baskı, 1988’e göre hesaplanır. Diğer tüm hesaplamalar ise VDI 2230’daki denklemlere dayanır.

Test lisansı için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Yazılım

Hexagon, yeni yazılım paketiyle katmanlı üretimi endüstriyelleştirmek için üretim bölümlerini güçlendiriyor

Published

on

By

[voiserPlayer]

Hexagon’un Üretim Zekası Bölümü, üreticilerin endüstriyel ölçekte Katmanlı Üretimi (AM) benimsemelerini desteklemek için operasyonlarına ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve istikrar getirmek üzere tasarlanan yeni bir yazılım paketini duyurdu.

Sensör, yazılım ve otonom teknolojileri bir araya getiren dijital gerçeklik çözümlerinde dünya lideri bir marka olan Hexagon, katmanlı üretim için yeni bir yazılım paketi sunuyor. Teknolojileriyle üretim ve insanlarla ilgili ekosistemleri giderek daha bağlantılı ve otonom hale gelecek şekilde şekillendirerek, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir gelecek sağlayan Hexagon, yeni paketiyle üretim alanlarını katmanlı üretimi sanayileştirmeye teşvik ediyor. Hexagon’un katmanlı üretim ve makine atölyesi üretimindeki derin deneyimine dayanan yazılım paketi, ‘HxGN Katmanlı Üretim Paketi’ olarak adlandırılıyor. Sınıfının en iyisi 4 Hexagon yazılım aracını tek bir yerde bir araya getiren paket, makine atölyelerinde ve 3D baskı hizmet ofislerinde operasyonel mükemmelliği artırıyor:

 • Hexagon’un üretim için CAD çözümü DESIGNER, üreticilerin verimli bir şekilde parça tasarlamasına, tersine mühendislik yapmasına ve CAD’den bağımsız model hazırlamasına olanak sağlıyor.
 • Yüksek verimli destek yapıları ve AM STUDIO, sınıfının en iyisi dilimleme ve tarama ile her türlü metal Powder Bed Fusion (PBF) AM yazıcı için yapı hazırlığına izin veriyor.

• Üreticilerin, maliyetleri hızlı bir şekilde tahmin etmelerine, üretim sorunlarını belirlemelerine ve Simufact Additive’de iş akışlarını, baskı stratejilerini ve yapı yönelimini optimize etmelerine yardımcı olarak, üretim sürecinin ürün yaşam döngüsünün erken aşamalarında geliştirilmesini sağlıyor.

• Hexagon’un yapay zeka kullanan ve dijital ikiz teknolojisiyle desteklenen ESPRIT EDGE ile metal AM parçaların işlem sonrası CNC işlemesinin son derece optimize, hassas ve verimli olmasını sağlıyor.

Günümüzde katmanlı üretimin endüstriyel ölçekte yürütülmesi, çapraz uyumlu olmayan bir dizi karmaşık araç tarafından engelleniyor; bu da üreticilerin süreçleri küresel olarak ölçeklendirmesini ve tekrarlamasını zorlaştırıyor. Ayrıca, prototipleme odaklı olan, genellikle karmaşık ve pahalı olan piyasadaki mevcut çözümler, üretim uygulamaları için benimsenmeyi sınırlıyor.

Bu sorunu çözen HxGN Katmanlı Üretim Paketi, makine ve CAD’den bağımsız, üretim odaklı, yüksek performanslı bir 3D baskı yazılımı çözümü olarak, birden fazla satıcıdan ayrı araçlar tedarik etmek zorunda kalmadan veya belirli makinelere bağlı yazılımları kullanmaya zorlanmadan, üretim sahalarına çeviklik ve istikrar getiriyor. Hexagon’un yeni paketi, mevcut CAD yazılımı, metal PBF yazıcıları ve son işlem için CNC makineleriyle kullanılabiliyor, üretim süreçlerini hızlandırıyor ve maliyetleri düşürüyor.

Bu paket aynı zamanda üreticilerin iş akışlarını iş birliği yaparak otomatikleştirmesine ve Hexagon’un üreticilerin inovasyonu hızlandırmasına ve fikirleri her zamankinden daha hızlı hayata geçirmesine yardımcı olmak için tasarlanan açık dijital gerçeklik platformu Nexus’u kullanarak, en iyi uygulamaları paylaşmasına olanak tanıyor.

Yeni yazılım paketiyle ilgili konuşan Hexagon Üretim Yazılımı Genel Müdürü Chuck Mathews, “Katmanlı üretim, endüstriyel benimsemenin sınırında, ölçeklendirilmeye ve çeşitli sektörlerdeki kritik uygulamalar için yüksek kaliteli parçalar üretmek üzere kullanılmaya hazır bir teknolojidir. Bu yeni paket, AM sürecine verimlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sağlayan kolaylaştırılmış iş akışları aracılığıyla üreticilerin katmanlı teknolojilerin kullanımını artırmaları için yetenekler ve araçlar sağlar. Hexagon’un Katmanlı Üretim Paketi sayesinde üreticiler artık AM ile zamanında, bütçeye uygun ve daha büyük ölçekte üretim yapabilirler” açıklamasında bulunuyor.

Hexagon Üretim Zekası Bölümü Ürün ve Teknoloji Sorumlusu Parth Joshi, “Katmanlı üretimi ölçeklendirme talebi var; ancak üreticilerin herhangi bir parça üretmeden önce yoğun zaman alan süreçleri otomatikleştirebilmeleri ve üretimi neredeyse optimize edebilmeleri gerekiyor. Bu yeni paket Hexagon’un kapsamlı katmanlı üretim portföyünü mükemmel bir şekilde tamamlıyor ve tıptan havacılığa ve daha ötesine kadar pek çok sektörde katmanlı üretimde operasyonel mükemmelliği güçlendirmeye devam ediyor. Gelecekte diğer AM teknolojileri için de destek ekleyeceğiz” diyor.

Continue Reading

Yazılım

3B dişli modelleri

Published

on

By

Son zamanlarda dişliler gibi karmaşık parçaların, 5 eksenli CNC tezgahlarda üretimi, ileri üretim süreci olarak artmaktadır. 

Ancak bu tarz bir üretim, tam ve kesin bir 3B data gerektirir. KISSsoft, daha sonraki işlemlerde CAD veya CAM yazılımlarında kullanılabilecek doğru 3B modeller üretir.

Silindirik dişliler

Program, tüm olası yanak modifikasyonları dahil olmak üzere, düz ve helisel yanaklı silindirik dişlilerin yanı sıra pinyon ve kremayer dişlileri de üretebilir. 

Bombelik (crowning), profil bombelik, helis açısı modifikasyonu ve farklı tiplerde diş başı diş / dibi rahatlatma gibi tipik modifikasyon türlerine ek olarak, serbestçe tanımlanabilen topolojik modifikasyonlar da uygulanabilir.

Her yanağın optimum düzeyde çalışabilmesi için farklı modifikasyon türleri sağ ve sol yanaklara ayrı ayrı tanımlanabilir. 

Ayrıca ön işleme için protuburance takımı ve gerekli taşlama pasosu kullanılarak hesaplanan bir 3B model çıktısı da alınabilir.

Konik dişli

Düz, helis ve spiral konik dişliler (ISO 23509’d tanımlı farklı diş derinliği konfigürasyonlarına göre) KISSsoft’ta modellenebilir. Spiral dişler için Klingelnberg (cyclo-palloid®) ve Gleason (“face hobbing” ve “face milling”) tarafından belirlenen kesme yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Sağ ve sol yanaklar için asimetrik olarak bombelik, profil bombelik, kavrama açısı ve helis açısı modifikasyonlarının yanı sıra burulma ve topolojik modifikasyon da uygulanabilir.

Tüm bu modifikasyonlar doğrudan 3B modele uygulanır. Ön işleme adımları da ayrıca 3B model olarak alınabilir. Eksen sapmalarını modifiye etme seçeneği, yüzey modeli kullanılarak tasarım sürecinin ilk aşamasında ve yüksüz koşulda VHJ kontrolünün yapılmasını mümkün kılar.

Kontak izi sağlaması için yüzey model

Yüzey modeli, her kavrama noktasında yüksüz temas izinin doğrulanmasını kolaylaştırır. Gerçek montaj koşullarını simüle etmek için; eksen sapması hatası, eksen eğim hatası ve merkez mesafesi gibi önceden tanımlanmış parametreleri de değiştirebilirsiniz.

Sonsuz vidalar

Silindirik sonsuz vida ve sarmal dişli çarkı

ISO/TR 10828:2015’e göre sonsuz dişli profili

Sonsuz dişli çarkı kesici modifikasyonları

Program, silindirik sonsuz vida ile sarmal sonsuz dişli çarkının 3B modellerini üretir. Sonsuz vida profili, A, I, N, K ve C diş profili türleri için ISO/TR 10828’e göre hesaplanır.

Sonsuz dişli çarkının kesici takım ve üretim süreci modifikasyonu, temas izini optimize etmek ve dolayısıyla çalışma performansını iyileştirmek için büyük boyutlu bir sonsuz dişli kesici takımının girilmesini ve kesici takımın basınç açısının ve şaft açısının değiştirilmesini mümkün kılar.

Çapraz helis dişli ve kremayer

KISSsoft ile çapraz helis dişli ve kremayer sistemi hesaplamak da mümkün.

Özellikle otomotiv sektöründe bu tür mekanizmalar, direksiyon sistemleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Sürtünme katsayısının girilmesi ve kayma hızlarının yanı sıra kuvvetlerin de hesaplanmasıyla, verimlilik artık hesaplanabilir ve optimize edilebilir durumda.

Dik eksenli alın dişlisi

Dik eksenli alın dişlileri ve pinyonlar da 3B modeller olarak çıktı alınabilir. Pinyonlar için kullanılan 3B modeller, silindirik dişliler için olanlarla aynı işlevselliğe sahiptir.

Eğimli konik dişliler

Konik dişliler olarak da adlandırılan eğimli konik dişliler, önceden tanımlanmış bir açıyla eğilmiş kremayer benzeri bir takım kullanılarak üretilir. 3B modelde kontak izini optimize etmenize yardımcı olmak için helis açısı modifikasyonu veya negatif bombelik gibi yanak modifikasyonları mevcuttur. 

Diş kontağı daha sonra grafiksel kontak analizi yöntemi kullanılarak doğrulanabilir ve 3B modeller, FEM analizi ve 5 eksenli frezeleme gibi sonraki işlemler için alınabilir.

Ölçüm noktaları raporu

Klingelnberg ve Gleason ölçüm makineleri için hazırlanan ölçüm noktaları raporları, dişlerin yanak ve diş dibi alanlarının topolojisini ölçmenize yardımcı olacaktır. Silindirik dişliler, çapraz helis dişliler, konik dişliler, eğimli konik dişliler, alın dişlileri ve sonsuz vidalar için ölçüm noktaları almak mümkündür. Ayrıca evolvent spline’lar için de bu imkân vardır.

3B çıktı seçenekleri

KISSsoft’taki 3B modeller hem STEP hem de Parasolid formatlarında alınabilir. Ayrıca 3B modeller, CAM için tek bir diş formu halinde de hazırlanabilir.

Test lisansı için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz. 

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et