Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

KISSsys: Komple Dişli Kutusu Tasarımı

Yayın Tarihi:

-

 

KISSsys: Komple Dişli Kutusu Tasarımı

 

KISSsys:

•Komple redüktörler ve aktarma organları

•Çok çeşitli alanlarda kullanım

•Kinematik analiz

 

KISSsys, kullanıcıların komple dişli kutularını ve aktarma organlarını modellenmesini sağlayan KISSsoft’ un sistem eklentisidir. KISSsys; otomobil, rüzgâr enerjisi endüstrileri, tarım makinaları imalatı, elektrikli el aletleri, endüstriyel redüktörler ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

 

KISSsoft, farklı makina elemanlarının ömrünü ve dayanımını hesaplar ve sonuçların açık bir şekilde görüntülenen KISSsys’ e aktarılmasını sağlar. Bunu başarmak için KISSsys; kinematik analiz, servis ömrü hesaplama, 3D grafikler ve kullanıcı tanımlı tablolar ve diyalogları bir araya getirir.

Bir bakışta İşlevler

•Dişli kutusu tipleri: Silindirik, konik, hipoid, sonsuz vida veya dik eksenli alın dişli

•Herhangi bir güç dallanması ve güç dağılımı ile kademeli dişli takımları (Ravigneaux, silindirik dişli diferansiyelleri, vb.)

•Basit veya eş eksenli millerle modelleme

•Dişliler, şaftlar ve rulmanlar için boyutlandırma fonksiyonları; maksimum aktarılabilir torkun hesaplanması vb.

•Farklı güç yollarına sahip transmisyon kutularının modellenmesi ve hesaplanması

•Başlangıç ayarlarını dikkate alan yük spektrumu tanımlama ve sınırsız sayıda yük spektrumu işleyebilme olasılığı

•Gövde ve şaft düzenlemelerinde çarpışma kontrolü

•Konik dişlilerin birbirlerine göre konumlarının hesaplanması

•Sonuçların ve verilerin aktarılması için, örneğin KISSsys ve FEM arasında, dışa aktarma ve içeri alma fonksiyonları (export / import)

Termal Analiz

KISSsys’de artık ISO/TR 14179 standardına göre verimi hesaplamak ve termal bir analiz yapmak mümkün: Verimlilik hesabını yaparken, kendi faktörlerinizi kullanarak ölçümleriniz temelinde de güç kayıplarını belirleyebilirsiniz. Termal kapasite değerlendirmesine, soğutucu gücünün hesap-lanması gibi birtakım seçenekler de eklenmiştir. Hesaplama herhangi bir redüktör tipi için kullanılabilir.

 

Şaft sistemlerinin modal analizi

Doğal frekanslar ve modlar, birden fazla şafta sahip olan sistemler için hesaplanabilir. Tüm diş kavramalarının, kavrama sertliği hesaba katılabilir. Birleştirilmiş titreşimler gibi, sadece burulma titreşimleri de, mümkün olan her serbestlik derecesine göre hesaplanabilir.

Mevcut titreşim hesaplama fonksiyonu, Campbell diyagram analizi ve “dengesizlik cevabı” hesabı eklenerek genişletildi. Harici bir yazılım ile titreşim hesabının yapılabilmesini sağlamak için MSC Adams’a yeni bir arayüz eklendi. Bununla birlikte, şaft, dişli ve yatak geometrisi verileri, KISSsys’den istenilen girdi formatında aktarılabilir.

2016’daki yeni özellikler

•FE analizi ile gövde sertliği hesabı

•Şaft sistemlerinin modal analizi

•Gövde sertliği

Statik sistem analizinde gövdenin deformasyonu hesaba katılır ve bu nedenle yataklar üzerindeki etkileri dikkate alınır. Rulman dış bileziklerinin yer değiştirmeleri sonucu, şaft büyük yada küçük oranda deforme olur ve bu da, özellikle esnek gövdeler ve büyük kuvvetler söz konusu olduğunda, dişli kontak analizinde belirgin bir etkiye sahiptir. Hesaplamayı yapmak için, gövdenin sertlik (stiffness) matrisi içe aktarılır. Bu sertlik matrisi artık ABAQUS ve NASTRAN FE programları tarafından kullanılan formatlarda, doğrudan KISSsys’e yüklenebilir.

 

Ayrıca komple dişli kutusu veya aktarma organları için bir mukavemet analizi yaparken hasar verilerini tüm elemanlar için kullanmak da artık mümkün. Bu, aktarma organlarındaki en zayıf elemanın hızlı ve kolay bir şekilde tanımlanmasını sağlar, böylece kullanıcı gerekli tasarım değişikliklerini hemen yapabilir.

Entegre programlama dili

KISSsys’in diğer bir gücü, kullanıcıların kendi görevlerini ve hesaplamalarını tanımlamalarını sağlayan bütünleşmiş programlama dilidir. Bunu yapmak için önceden tanımlanmış şablonları kullanabilir veya kendi işlevlerini yazabilirler.

“Dişli Kutusu Varyant Jeneratörü”

•Varyantların otomatik olarak oluşturulması

•Kademe sayısı ve dişli parametreleri

•Dayanım, ağırlık vb. için değerlendirme

“Dişli Kutusu Varyant Jeneratörü”, redüktörlerin varyantlarını otomatik olarak üretmek için etkili bir yöntem sunan KISSsys sistem eklentisidir.

Genellikle, mevcut maksimum hacim önceden belirlenir ve aynı zamanda üretim maliyetlerinin asgari düzeyde tutulması sağlanmalıdır. Buna ek olarak tasarımcı; ağırlık, toplam güç kaybı ve diğer ilgili faktörleri de dikkate almalıdır.

“GPK” dişli kutusu hesaplama paketi

•17 temel dişli ünitesi modeli

•Fiyat hesabı ve çarpışma kontrolü

•Programlama yapmadan kolay kullanım

GPK, kullanıcıya şablon olarak kullanabilecekleri 17 temel redüktör modeli sağlayan KISSsys tabanlı bir dişli kutusu hesaplama paketidir.

GPK, çok sayıda işlev içerir, örneğin: Dişli, şaft ve rulmanların çalışma verilerine göre boyutlan-dırılması. Boyutlandırmalar, fiyat hesaplama fonksiyonlarını kullanarak veya elemanlar ya da gövde arasındaki çarpışma kontrollerini kullanarak doğrudan belirlenebilir.

GPK, KISSsys sistem eklentisini içerir, ancak kinematiği ve programlamayı değiştirme seçeneği yoktur.

 

Çeviri: Mak. Müh. Fatma ÇİÇEK / ONPLUS

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com