Connect with us

Lineer Hareket Araçları

KUSE X-Life, Daha yüksek yük kapasitesi, Daha uzun nominal ömür…

Yayın Tarihi:

-

Yük Kapasiteleri %44’e kadar Artarken Nominal ömür de Üç Kat Uzadı

 

X-Life kalitesinde üretilen altı sıralı lineer bilyalı rulman ve Ray düzenekleri bugün artık, ölçme makineleri gibi ancak çok küçük titreşimlere izin verebilen ve çok yüksek hassasiyet isteyen uygulamalarda kullanılabilmektedir.

 

KUSE X-life: Lineer Bilyalı Rulman ve Ray Düzeneklerinde Yeni Performans Sınıfı

Schaeffler’in yeni geliştirdiği altı sıralı lineer bilyalı rulman ve ray düzeneği (KUSE) kullanan INA lineer teknolojisi, kendini kanıtlamış ürünlerde dahi ürün geliştirme konusunda çok önemli ilerlemelerin mümkün olduğunu gösterdi. KUSE X-life düzenekleri, yüksek hassasiyet sundukları ve son derece sessiz çalıştıkları için ölçme makinelerinde bile kullanılabiliyor.

 

Lineer bilyalı rulman ve ray düzeneklerinde giriş besleme bölgeleri olarak adlandırılan yük tam anlamıyla uygulanıncaya kadar yuvarlanma elemanlarının yük taşıyan unsura yönlendirildiği bölgeler, ömrü sınırlı bileşenler için kritik faktörlerdir. Bunlar, yuvarlanma elemanına yükün aniden değil de kademeli olarak uygulanmasını sağlar. INA Linear Technology, araba (rulman) çalışma bölgesindeki tasarımlarını iyileştirmek suretiyle, altı sıralı KUSE bilyalı rulman ve ray düzeneklerindeki yük kapasitelerini, bugün artık büyüklüğüne ve tasarıma bağlı olarak yüzde 44’e kadar artırmayı başardı. Bunun sonucu olarak, ürünlerin nominal ömürleri, klasik tasarımlara göre üç kata kadar uzatıldı. Performanstaki ciddi artış sayesinde, yeniden tasarlanan KUSE serisinde Schaeffler X-life kalite işareti kullanılmaya başlandı.

 

Yüzde 83’e kadar Daha Düşük Titreşim Genliği

X-life kalitesinde üretilen altı sıralı lineer bilyalı rulman ve ray düzenekleri yüksek düzeyde rijit olup, çok düşük titreşim genliğine sahip. Bu nedenle, ölçme makineleri gibi ancak çok küçük titreşimlere izin verebilen ve çok yüksek hassasiyet isteyen uygulamalarda kullanılabiliyorlar. Genellikle resürkile olan yuvarlanma elemanları, arabanın yük bölgesinde, sabit sayıda tam yükte yuvarlanma elemanı bulunmasını önler. Araba, yük bölgesindeki efektif yuvarlanma elemanı sayısına bağlı olarak, strok yönündeki sapmaları değişik ölçülerde dengeler. Bu da rulmanın/arabanın yük yönündeki dengeleme hareketinde bir miktar dalgalanmaya neden olur.  Bu tür harekete, strok dalgalanması denir. Tek bir bilyada, (tepeden tepeye) 1 mikrometreye kadar dalga genlikleri görülmesi normaldir. Yeni KUSE X-life kılavuz sistemlerinde, giriş besleme bölgesinin çevre çizgisi, özellikle büyük yükler altında strok dalgalanmasını büyük ölçüde azaltacak biçimde optimize edilmiştir. Örneğin 1,35 ton yük altında dalgalanma genliği 0,1 mikrometrenin altındadır. Bu, yüzde 83’lük bir azalmadır.

45° ve 60° temas açılı altı sıralı bilyalar, KUSE X-life lineer bilyalı rulman ve ray düzeneklerinin çok yüksek rijitlik ve yük taşıma kapasitesi sunmasını sağlarlar.

KUSE X-life, En Yüksek Rijitlik ve Yük Taşıma Kapasitesine Sahip
KUSE X-life Lineer Bilyalı Rulman ve Ray Düzenekleri, bugün pazarda mevcut bilyalı rulmanlar ele alındığında, en yüksek sabitliği ve yük taşıma kapasitesini sunan tek raylı kılavuz sistemleri arasında yer alır. Normalde dört sıra bilya yerine altı sıra bilya kullanılır: Dört sıra bilya, 45°’lik temas açısıyla basma yönünde yüklere destekleme yaparken, iki sıra bilya da çekme yönünde yükleri destekler. Bu iki sıra bilya, yük taşıma kapasitelerinin artırılması için 60°’lik temas açısına sahiptir. Yatay yöndeki yükler ise üç sıra bilyayla aktarılır. 45° ve 60° temas açılı X ve O düzeninde bir kombinasyon içeren bu özel düzenek, KUSE X-life tasarımlarını, karma yük yönleri için mükemmel bir çözüm yapar. Dört sıralı lineer bilyalı rulman ve ray düzenekleriyle karşılaştırıldığında rijitlik ortalamada yüzde 15 artırılabilir.
KUSE X-life Altı Sıralı Lineer Bilyalı Rulman ve Ray Düzenekleri, çok düşük strok dalgalanmasıyla birlikte değerlendirildiğinde, özellikle elektronik üretiminde, kalıp üretiminde, mikroskopi alanında ve optikte kullanılan yüksek hassasiyetli uygulamaların yanı sıra, büyük yük taşıma kapasitesi ve çalışma performansı gerektiren uygulamalar için de uygundur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com