Connect with us

Rulmanlar

Hibrit bisikletlerde / motosikletlerde NSK rulman teknolojisine güveniliyor

Yayın Tarihi:

-

Almanya, Münih merkezli yenilikçi bir şirket olan evinci Mobility GmbH, iki tekerlekli ulaşım araçlarında tüm dünyadaki hayranlarının dikkatini çeken yeni konsepti “Pike I” için NSK’nın tahrik ve şasi rulmanlarını kullanıyor.

eVinci kurucusu ve CEO’su Klaus Rohde, Pike I’ın global bir ilk olduğunu ve bisikletin taşıma kolaylığı ile dinamiklerini motosikletin gücü ile birleştirdiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu araç, engebeli arazilerde de tıpkı şehir trafiğinde olduğu gibi iyi performans gösteriyor.”

Ancak, sadece bisiklet konsepti değil, tahrik sistemi de yeni. Merkezi bileşen, evinci’nin ana şirketi LSP tarafından geliştirilen patentli tahrik tasarımı. PM (Sabit mıknatıslı) elektrikli motor, sorunsuz hızlanma sağlamak amacıyla tam yük altında vitesleri otomatik olarak değiştiren bir CVT (sürekli değişken transmisyon) kullanarak güç aktarımı yapıyor. Tahrik, yüksek verimi korurken aynı zamanda aracın sadece 4 saniyede 0’dan 40 km/saat hıza çıkmasına olanak sağlıyor.

Pike I’in geliştirilmesinde temel görevlerden biri, tahrik ve şasi aksları için uygun rulmanların seçimiydi (Örneğin; çatallar, alt kapı yatakları ve tekerlek poyraları). Rohde, Pike I’in arazide kullanılmasının amaçlanması nedeniyle ıslak hava koşullarına dayanması ve açık yerlerinin çok iyi yalıtılması gerektiğini belirtiyor.

eVinci Pike I’in tahriğinde pek çok noktada NSK’nın 6000 serisi sabit bilyalı rulmanları bulunuyor
evinci tasarım aşamasında NSK tarafından desteklenmiş ve tahriğin pek çok noktada yüksek kaliteli 6000 serisi sabit bilyalı rulmanlar ile desteklenmesi tavsiye ediliyor. Bu popüler NSK rulmanları, radyal ve eksenel yüklere dayanması için yüksek saflıktaki çelikten üretilmiştir. Özel uygulamaya bağlı olarak, 6000 serisi rulmanlar keçe ile veya sadece bir kapakla donatılmıştır. Keçenin gerekli olduğu bu uygulamalar için NSK’nın kanıtlanmış DDU teknolojisi, üstün yalıtım özellikleri ile düşük sürtünme seviyelerini birleştiren çok etkili, patentli bir labirent keçe sunuyor.

NSK’nın DDU teknolojisi üstün yalıtım özellikleri ile düşük sürtünmeyi birleştiren etkili, patentli bir labirent keçe sunuyor
Dahili rulman noktaları için açık NSK sabit bilyalı rulmanları kullanılıyor. Pike I’e toplamda, beş farklı rulman tipi ve boyutu yerleştiriliyor. evinci’ye göre, sorunsuz çalışma ve kompakt tasarım (ağırlığın az olmasını da sağlıyor) tahrik bileşeni seçimini yönlendiren önemli bileşenlerdir. NSK ile işbirliklerinin çok iyi yürüdüğünü belirten Rohde sözlerine şöyle devam etti: “Tedarikçilerin sadece yüksek kaliteli bileşenlerini kullanıyoruz çünkü finiş, güvenilirlik ve dayanıklılık açısından katı gerekliliklerimiz var.” Seri imalat artık başladı ve satış ağı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen ilk distribütörler Pike I’e karşı yoğun ilgiye şahit oldu. Yakın gelecek için bu yenilikçi hibrit araçta ilave değerlendirmeler yapılması planlanıyor.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com