Connect with us

Hareket Kontrolü

Kusursuz mekanik tasarım: STÖBER

Published

on

 

Stöber Türkiye Satış Müdürü Alper Turan’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Alper Bey hem köklü bir Alman firması olan Stöber’in ürün gruplarına ve yeniliklerine dair bilgiler sundu hem de piyasanın genel durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Firmanızı ve sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

STÖBER diğer çoğu Alman firması gibi bir aile şirketi. Firmamız 1934 yılında Paul ve Wilhelm Stöber tarafından küçük bir mekanik atölye olarak kurulmuştur. Kurucularımız, ideallerini hep mekanik tasarımlardaki kusursuzluklar üzerine inşa ederek ve 1943 yılında ilk olarak “değişken hızlı sürücü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz “Variable Speed Drive” ürününü pazara sürerek, o devrin şartlarında makine endüstrisine devrim niteliğinde bir ürün kazandırmışlardır. Firmamız, 1970’li yılların sonlarından günümüze kadar, elektronik ve dijital teknolojiyi STÖBER’in mevcut mekanik ürün yelpazesinin içine taşımış, kendi frekans sürücülerini, servo sürücülerini ve yazılımlarını geliştirmeye başlamıştır. Firmamız ayrıca dinamik servo motorlar ile yüksek hassasiyetli planet redüktörleri birleştirmeyi başaran dünyadaki ilk tedarikçidir. Şu anda 700’ün üzerinde çalışanı, 10 ülke temsilciliği ve 30’un üzerinde de distribütörlüğü bulunan bir firmayız. Bugün neredeyse her tip redüktörden hareket kontrolörüne (Motion Controller) kadar geniş bir yelpazeyi kendi bünyesinde imal edebilen ve donanım olduğu kadar yazılım açısından da dünya piyasalarında adından sıkça söz ettiren bir markayız.

Benim firma ile tanışmam 2011 yılında Türkiye’de bulunan distribütör firmasında çalışmaya başlamam ile oldu. 2015 yılından beri de firmanın Türkiye satış müdürlüğünü yapmaktayım.

Firmanızı ve ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran temel özellikler nelerdir?

Ürün araştırma ve geliştirme bizim vazgeçilmezimizdir. Günümüz şartlarına uygun, sağlam ve kusursuz ürün üretmek için bu şarttır ve temel felsefemizin bir parçasıdır. Ayrıca müşterilerimize toplam sistem çözümü sunabilmekteyiz. Redüktörden hareket kontrolörüne kadar kendimiz imal edebiliyoruz. Kimi firma sadece redüktör üretebiliyor, kimi firma sadece motor ve sürücü üretebiliyor, kimisi sadece yazılım yapabiliyor. Böyle olunca da makine üreticisi bir sistem tasarlayıp kurmaya çalıştığında tüm tedarikçileri ve ürünleri bir araya getirmek, tasarımlarını onlara uygun yapmak durumunda kalıyor ve günümüzde paranın bile satın alamayacağı zamanlarını boşa harcamış oluyorlar. Hareketin kaynağını üretebilen ve yönetebilen bir firmaysanız, işe makine tasarımcısı ile birlikte başlamanız gerekmekte. Onun ihtiyaçları ve hayallerine uygun çözümlere ve ürünlere sahip olmanız şart. Yani, bir tasarımcıdan tedarikçinin stoğunda bulunan ürünlere uygun makinalar tasarlamasını istemek tasarımcıya biraz haksızlık etmek olur. Tasarımlarının her aşamasında yanlarında olan, güvenilen ve ulaşılabilen -bu çok önemli- bir partner bulmak bir tasarımcı için çok önemlidir. Bizimle çalışsın ya da çalışmasın, büyük ya da küçük ölçekli, bilgili ya da bilgisiz olsun herkes bizim gözümüzde aynıdır ve değerlidir. Yaptığımız hesaplamalarımızla müşterilerimizin deneme yanılma yoluyla harcadığı paranın cebinde kalmasını sağlamış oluruz. Tüm üretim süreçlerinde desteğimiz kesintisiz olarak devam etmektedir. Uluslararası araştırma şirketi olan Frost & Sullivan, 2014 yılında bizi dünyadaki otomasyon ve makine üreticileri için, sadece pazarındaki üstün hizmetlerimizden dolayı değil aynı zamanda müşteri sayımızdaki artış, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı verilerine göre Global 2014 Frost & Sullivan ödülüne layık görmüştür. Firmamız ayrıca 2013 yılında da “Germany’s Customer Champion 2013” ödülünü almıştır.

Piyasaya sunduğunuz ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün yelpazemizden bahsedecek olursak;

-Redüktörler: Planet redüktörler, helis konik dişli redüktörler.

-Çift hızlı redüktörler

-Ağır hizmet tipi redüktör entegreli motorlar,

-Redüktörlü Servo Motorlar

-Ortası delik servo motorlar,

-Vidalı mil sürebilen Servo Motorlarımız

-Kremayer dişli sistemleri,

-Servo ve Asenkron Motor sürücüleri,

-Hareket Kontrolörü (Motion Controller)

olarak sayabiliriz.

 Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Ağırlıklı olarak çözüm ürettiğimiz sektörleri; metal ve ağaç işleme, CNC, tekstil, matbaa, termoform ve gıda makinaları imalatı olarak sayabiliriz.

 Fark yaratan ürünlerinizden de biraz bahsedebilir misiniz?

O kadar çok ürün var ki… Size en son çıkarttığımız iki üründen bahsetmek isterim.

LeanMotor, yeni bir motor klasmanı. Hani bazı uygulamalar asenkron motorlar için dinamizmden uzaktır ve beklenenden yetersizdir, servo motorlar içinse çok lüks, tamamen elektronik ve pahalıdır ya, ikisinin arası bir ürüne ihtiyaç duyarsınız. İşte yeni tasarladığımız, yeni motor klasmanı olarak lanse ettiğimiz LeanMotor tam size uygun bir çözüm. Encoder, motor sargısı ve fanın olmadığı bu ürün, IE5 (%96) verimliliği ile ve asenkron motorun neredeyse yarısı ölçülerinde ve ağırlığındadır. Tasarımcıya ve kullanıcısına inanılmaz imkânlar sunar.

SI6, dünyanın en ince iki eksen süren sürücüsüdür. Eni sadece 45 mm’dir. 6 eksenli bir makineyi güç modülü dahil 18 cm içinde sürebilirsiniz. İnanılmaz bir yer tasarrufu sağlar. 37 bit çözünürlükte ve EtherCAT haberleşmelidir.

Peki, piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, değişen ve sürekli yeni aktörlerin pazara girdiği dinamik bir pazar. Pek çok ürün grubunda ürünlerimiz olduğu için doğal olarak kâğıt üzerinde de pek çok rakibimiz var. Fakat gerçek rekabet aslında, eşit ürünler üzerinde eşit ya da en azından en yakın kalitede olup da fiyatını buna göre belirleyebilenler arasında. Özellikle kalite beklentisi en yüksek düzeyde, hedefleri ve ihracatlarının yönü Avrupa ve Amerika olan Türk ve dünya makine imalatçıları bizi tercih etmektedirler. Bu segmentte tercih edilebilir firma sayısı zaten çok az. Yine nicelik olarak bakacak olursak rekabetin en yoğun yaşandığı kısım Afrika ve Ortadoğu pazarına girmek isteyen makine imalatçıları arasında. Tedarikçi olarak çok fazla kafa karıştıran marka ve kafası çok karışmış imalatçı var burada. Çok önemli bulduğum bir konuyu sizin aracılığınız ile makine imalatçılarıyla paylaşmak isterim. Önce firmalar şu soruyu kendilerine sorsunlar: Benim amacım ne? Makine satarak para kazanmak mı yoksa servisten para kazanmak mı? Benim naçizane tavsiyem; kaliteli ve Avrupalının tercih edebileceği bir ürün yaratana kadar lütfen beklesinler. Ayrıca piyasamız özellikle artan döviz kurları sebebiyle sıkıntılı günler yaşıyor. Fiyatlama yapabilmek her geçen gün daha da zorlaşmakta. Daha fazla katma değeri yüksek ürün ihraç ederek bu sıkıntının aşılabileceği kanaatindeyim.

 Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Hedefi, üst düzey kalitede makine imal etmek olan firmalar lütfen ürünlerimizi incelemeden ürün seçimi yapmasınlar. Günün birinde görüşmek dileğiyle.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Continue Reading

Hareket Kontrolü

EUROTRANS, ilk Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi’ni Hannover Messe’de düzenledi

Published

on

By

Avrupa Güç Aktarımı Komitesi (EUROTRANS) ve Avrupa Akışkan Gücü Komitesi (CETOP) tarafından Hannover Messe’de düzenlenen ilk Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi, 17-21 Nisan 2023 tarihleri arasında Almanya’da hayata geçirilen Hannover Drive Academy’de gerçekleşti.

EUROTRANS Başkanı Salim Haffar ve CETOP Başkanı Arjan Coppens’in ev sahipliğinde düzenlenen eşsiz etkinlik, güç aktarım sektörünün çatısı altında faaliyet gösteren en iyi profesyonelleri, dernekleri ve kuruluşları bir araya getirdi.

Bu eşsiz panelde; tartışmalar, münazaralar ve bağlantı oluşturma oturumlarıyla ilk olarak dijitalleşme, ekonomi ve sürdürülebilirliğe odaklanıldı.

Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi’ndeki konuşmacılar ve konular:

Fluid Power Industry – Software enables a better CO2 footprint 

Dr Steffen Haack, Bosch Rexroth, Lohr 

Future-proof production – Sustainable, flexible, productive and resilient 

Prof Thomas Bauernhansl, Fraunhofer-Institut IPA, Stuttgart 

Counterfeits – A risk for suppliers and customers: How digitalization could help The WBA CheckApp 

Ingrid Bichelmeir-Böhn, Schaeffler Technologies, Herzogenaurach

Economic situation and perspectives in uncertain times 

Prof Stephan Thomsen, Leibniz University, Hanover 

A new European regulatory framework for the green transformation – Implications for the machinery industry 

Holger Kunze, VDMA Brussels

 

Continue Reading

Hareket Kontrolü

2022’de güçlü stok ve hızlı teslimatla fark yaratan ADEN, 2023’te doludizgin

Published

on

By

Modüler montaj sayesinde stoktan daha hızlı ürün verebilmek ve daha hızlı teslimatlar yapabilmek için devreye aldığı Wattdrive Weg Group montaj hattıyla 2022 yılında güçlü stok ve hızlı teslimatta fark yaratan ADEN Endüstriyel, 2023’te sektöre birçok yenilik kazandırmayı planlıyor: Yeni bir distribütörlük, screwjack ürün grubuyla ilgili montaj hattı ve sektöre yeni bir bilgi kaynağı olan Aden Endüstriyel TV’nin gelişimi.

Watt Drive Weg Group, Motive Group, Unimec ve Zambello gibi dünya lideri markalarla yürüttüğü özel distribütörlükler ve bunun yanı sıra marka fark etmeksizin sunduğu tamir, bakım ve onarım hizmetleriyle güç aktarım sektörünün büyüyen bir markası olan ADEN Endüstriyel, 2023’e doludizgin giriyor. Wattdrive Weg Group montaj hattıyla müşterilerine önemli avantajlar sağlayan Aden Endüstriyel, teslim sürelerinde sıkıntılar yaşanan 2022 yılında, güçlü stok ve hızlı teslimatta fark yarattı. Sağladığı avantajlarla müşteri kitlesini genişleten firma, iş hacminin artmasıyla beraber ekibini de güçlendirerek, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatını da artırdı. 2022 yılında tedarikin yanı sıra, birçok son kullanıcı firmaya bakım onarım hizmetleri de sağlayan ADEN, bakım onarım konusunda yeni ürünü olan Zambello markasına ait ZMS İzleme Sistemi ile kestirimci bakıma da destek oldu.

2022 yılında artan ihracatını 2023 yılında daha üst seviyelere çıkarmayı hedefleyen ADEN Endüstriyel, distribütörlüğünü üstlendiği Wattdrive Weg Group, Unimec, Motive ve Zambello markalarının yanı sıra, yeni bir ürün grubu ile yeni bir distribütörlüğü Türkiye pazarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 2023 yılında Wattdrive montaj hattını geliştirirken, screwjack ürün grubuyla ilgili de montaj hattı için ön görüşmelere başlayan firma, yeni yılda çok daha güçlü iş birlikleri sağlamak için emin adımlarla ilerliyor. 2022 yılında devreye aldığı Aden Endüstriyel TV ile sektöre bilgi kaynağı oluşturacak çalışmalara imza atan firma, bu platformu daha da geliştirmeye devam ediyor. Hem satış hem montaj ekibini güçlendiren ADEN, 2023 yılında da yüksek ürün ve hizmet kalitesinden taviz vermeden, müşteri memnuniyeti sağlamaya devam ediyor. 

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et