Connect with us

Lineer Hareket Araçları

Lineer aktüatörlerin kullanımı yaygınlaşıyor, MecMot bu alanda da fark yaratıyor

Published

on

Kuvvet uygulayarak eğme, kaldırma, çekme veya itme işlemlerinin yapılmasını gerektiren her türlü uygulama için ideal bir çözüm sunarak, kullanıcısına birçok avantaj sağlayan lineer aktüatörlerin kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Yerli screwjack (vidalı kriko) üretimiyle kısa sürede büyük başarı sağlayan MecMot, lineer aktüatörleriyle de dikkat çekiyor. 

Elektromekanik piston yapısıyla hidrolik veya pnömatik yerine mekanik hareket çözümü sunan lineer aktüatörler, bu özellikleriyle bir hidrolik ünite veya hava ihtiyacı olmadan sadece elektrikle çalışma imkanı sağlıyor. Çalışma şekli ve tasarımının sunduğu özelliklerle kullanıcılarına birçok avantajlar sunan lineer aktüatörlerin kullanımı ise her geçen gün artıyor. Screwjack’in (vidalı kriko) profesyonel anlamda Türkiye’deki ilk üreticisi olarak, küresel ölçekte bir başarı elde eden MecMot, yerli üretim gücüyle sunduğu lineer aktüatörleriyle de yurt içi ve yurt dışı pek çok sektör tarafından tercih ediliyor. Screwjack, lineer aktüatörler ve yön değiştirici ürün gruplarıyla endüstrinin hemen hemen her alanına çözüm sunan MecMot, lineer aktüatörlerde 6 kN ile 350 kN arasında üretim yapıyor. Yerli lineer aktüatör üretimiyle savunma, havacılık, demir-çelik, mobil araçlar, yenilebilir enerji gibi birçok sektör tarafından tercih edilen MecMot, ürünlerini özellikle enerji verimliliği ve çevre konusunda duyarlı politikaları olan Avrupa ülkelerindeki makine imalatçılarına ihraç ediyor.

Teknolojik tasarımı, sadece elektrikli çalışan yapısıyla birçok ekipmanı devre dışı bırakması, otoblokaj özelliği ve daha birçok kullanıcı avantajıyla öne çıkan ürün; özellikle yüksek ortam sıcaklığı olan demir çelik-sektörü, hidrolik üniteyi ortadan kaldırıp sadece elektrikle çalışmasından dolayı karavan gibi mobil araç sektörlerine güçlü bir çözüm sunuyor.

Lineer aktüatörlerin özellikleri

  • En önemli avantajı hidrolik sistemi komple devre dışı bırakmasıdır. Böylece hidrolik güç ünitesi, valf, hortum tesisatı gibi birçok eleman devre dışı kalır.
  • Çok düşük veya yüksek ortam sıcaklıklarında sorunsuz çalışma imkanı sağlar.
  • Ürünler kolaylıkla senkron çalışabilir.
  • Pozisyonlama hassasiyeti alternatif çözümlere göre çok daha iyidir.
  • Ürün otoblokajlı olduğu için enerji kesildiğinde pozisyonunu kaybetmez.
  • Mekanik bir ürün olduğu için enerjinin olmadığı durumlarda manuel olarak hareket ettirilebilir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Lineer Hareket Araçları

THK’dan pürüzlü yüzeylerde bile düzgün hareket için gelişmiş tekerlek kılavuzu AWG

Published

on

By

THK’nın pürüzlü yüzeylerde dahi düzgün hareket için tasarladığı AWG modeli, iç tarafında iki dairesel yay oluğu bulunan U şeklinde bir çelik profilden ve üç veya daha fazla makaralı bir kaydırıcıdan oluşuyor. THK’nın benzersiz teknolojisi, daha az hassas işlenmiş montaj yüzeylerinde bile kaydırıcının sessiz, düzgün ve az aşınmalı hareketlerine olanak tanıyor. Bu, silindirlerin hemen hemen aynı eğrilik yarıçapıyla sıkı bir şekilde hareket ettiği ve kaydırıcının belirli bir derecede kendi kendine hizalanmasına izin verdiği, dairesel yay şeklindeki iki iç çalışma oluğuyla elde ediliyor.

THK, kaydırıcının ön kısmına monte edilen yeni geliştirilmiş kontak silecekleri, ağır çalışma koşullarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlıyor. Bunlar, yuvarlanma kanalları ile temasları sayesinde arabayı uzun vadede yabancı parçacıklara karşı koruyor. Ayrıca kaydırıcıdaki yeni geliştirilen yağlama kapları, optimum çevre dostu yağlama sağlıyor. Aynı zamanda kaydırıcılar, taşıyıcı üzerindeki gresörlükler kullanılarak yağlanabiliyor.

6800 N’ye kadar yük taşıma kapasitesine sahip üç boyutta mevcut olan yeni model AWG’nin ray uzunlukları maksimum 2,94 m; ancak rayların birleştirilmesiyle strok uzunluğu uzatılabiliyor. Bu özellikleriyle AWG modeli depo lojistiğinin yanı sıra, demiryolu teknolojisindeki çekmece ve kapılarda, takım tezgahlarında kullanım için ideal çözüm sunuyor.

Continue Reading

Lineer Hareket Araçları

THK’dan çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni ürün yelpazesi

Published

on

Lineer hareket kızaklarının küresel uzmanı THK, çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni bir seri geliştirdi. Sınırlı strok hareketleri için son derece düzgün çalışan yeni seri, yüksek hassasiyetli bir lineer kılavuz sunuyor.

Lineer hareket kızaklarının mucidi olan ve hayatın her alanına sunduğu çözümleri geliştirmeye devam eden THK, çapraz makaralı kılavuz VRG için yeni bir seri geliştirdi. Bu çapraz silindir kılavuzunun kendine has bir özelliği, kafesi her doğrusal hareketle senkronize olarak ortogonal şekilde düzenlenmiş hassas silindirlerle hareket ettiren entegre kremayer ve pinyon mekanizmasıdır. Bu, kafesin dolaşmasını önler, aksi takdirde titreşimler, atalet anları veya şoklar nedeniyle strok sınırlaması olan lineer kılavuzlarda meydana gelir ve operasyonda aşınmanın veya arızaların artmasına neden olur. Ayrıca, makaralar ve kafes arasındaki yakın temas, yağlayıcının sızıntısını azaltır ve ayrıca düşük aşınma ve düşük sürtünmeli çalışma elde edilir.

İki paralel çapraz masuralı kılavuz takarak, sistem dört ana yönden gelen yükleri emebilir. Sisteme yüksek düzeyde sertlik kazandırmak amacıyla montaj sırasında silindirlere bir ön yük ayarlamak için bir boşluk ayar vidası kullanılabilir.

İstikrarlı pürüzsüz çalışma özellikleri ve son derece kompakt boyutları sayesinde çapraz masuralı kılavuz VRG, minimum stroklu uygulamalar için de uygundur. Önceki tip VR ile boyutsal olarak uyumludur; ancak daha fazla yuvarlanma elemanına ve daha yüksek bir yük derecesine sahiptir. Optik ölçüm cihazları, yarı iletken üretim cihazları, optik konumlandırma sistemleri, taşıma cihazları ve X-ışını cihazlarında kullanım için idealdir.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et