Connect with us

Screw Jack

2C Endüstri Makineleri ile hareket teknolojisinde %100 müşteri memnuniyeti

Published

on

Hareket teknolojilerinde çok yönlü çözümleri hızlı teslimat seçenekleriyle güç aktarım sektörüne sunan 2C Endüstri Makineleri, en kaliteli endüstriyel ürünleri en uygun fiyata müşterilerine ulaştırmayı istikrarlı bir şekilde sürdürüyor.

2C Endüstri’nin hareket çözümleri:

Vidalı Kriko (Screwjack)

Mecmot marka screwjack ürünleri dairesel hareketi lineer harekete çevirerek yük kaldırma, baskı oluşturma gibi uygulamalarda güvenli ve uzun ömürlü çözümler sunar. Tamamen mekanik bir yapısı olmasından dolayı birden fazla ürünün senkron çalıştırılmasında alternatif çözümlere göre avantajlıdır. Mil hareketli ve somun hareketli 2 farklı versiyonu bulunan Mecmot Screwjack’ler, 5 kN’dan 350 kN’a kadar 8 farklı modeliyle her uygulama için ürün alternatifi sağlar.

Yön Değiştirici

Üstün özelliklere sahip Mecmot marka Yön Değiştirici, helis ayna mahruti dişli sistemiyle motordan aldığı hareketi 90 derece çevirerek iletmeyi sağlar. Isıl işlem ile sertleştirilmiş ve profilleri taşlanmış dişlileriyle küçük gövde ebatlarında yüksek tork iletim kapasitesine sahip olan bu ürün; tüm yüzeyleri işlenmiş gövdesi sayesinde kolay montaj imkanı ve 6 farklı gövde yapısı ile 10 Nm’den 2000 Nm’ye kadar tork aralığında çalışma imkanı sağlar.

Linear Aktuatör

Tamamen mekanik komponentlerden oluşan bir elektromekanik silindir işlevi gören Mecmot Lineer Aktuatör

, güçlü tasarımıyla yüksek kuvvetlerde sorunsuz çalışma imkanı sağlar. 

Trapez Mil

Alanında lider firmalardan biri olan Gradel Baudin marka Trapez Mil, birçok özelliğinin yanı sıra uzun ömür açısından optimum bir çözüm sunar.

info@2cendustri.com
www.2cendustri.com

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Screw Jack

Screw jack ve uygulama alanları

Published

on

By

[voiserPlayer]

Mekanik sistemlerde yükleri yükseltmek, indirmek veya taşımak için kullanılan basit ve etkili bir mekanizma olan vidalı krikolar, temel olarak bir vida çubuğu ve bu çubuğun üzerine yerleştirilmiş bir vida somunundan oluşur. Vidalı krikonun işlevi, vida somunu üzerindeki dönme hareketinin, vida çubuğunu yukarı veya aşağı yönlü hareket ettirmesine dayanır. Basit tasarımı ve etkili çalışma prensibi nedeniyle birçok farklı uygulama alanında kullanılan screw jack, otomotiv endüstrisinden inşaata, mobilya üretiminden tiyatro sahnelerine kadar geniş bir yelpazede kullanılır.

Vidalı krikonun çalışma prensibi

Temel çalışma prensibi, vida somununun dönme hareketinin vida çubuğunu hareket ettirmesi esasına dayanan vidalı krikonun üzerindeki dişler, vida çubuğunun diş yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Vida çubuğu çevrildikçe, vida somunu yukarı veya aşağı yönlü hareket eder. Bu hareket, somunun vida çubuğu üzerindeki her bir dönüşte belli bir mesafe hareket etmesi sonucunu doğurur. Bu basit prensip, yüksek mekanik avantajlar sunarak büyük yükleri kolayca kaldırmamıza veya indirmemize olanak tanır.

Yapısal özellikler

Screw jack’in temel yapısı, vida somunu, vida çubuğu ve genellikle bir kolu içerir. Vida somunu, vida çubuğuna sarılmış olan dişli bir yapıdır. Vida çubuğu, vida somunu üzerine takılarak veya entegre edilerek oluşturulur. Vida çubuğunun bir ucunda genellikle bir kol bulunur, bu kol çubuğun dönmesini kolaylaştırır.

Uygulama alanları

Vidalı krikolar geniş bir yelpazede uygulama alanına sahiptir:

Otomotiv endüstrisi: Otomobil atölyelerinde, araçların kaldırılması veya indirilmesi için kullanılır. Aynı zamanda otomobil kaportasının belirli bir yüksekliğe sabitlenmesi veya konumlandırılması için de kullanılır.

İnşaat sektörü: İnşaat işlerinde, ağır yüklerin yükseltilmesi veya indirilmesi gerektiğinde tercih edilir. İskelelerde veya vinç sistemlerinde de sıklıkla kullanılır.

Mobilya üretimi: Büyük ve ağır mobilya parçalarının taşınması veya sabitlenmesi için kullanılır. Bu, mobilya üretiminde montaj süreçlerini kolaylaştırabilir.

Tiyatro ve sahne ekipmanları: Sahne ayarlamalarında ve tiyatro perdelerinin kontrolünde kullanılır. Sahne dekorasyonunun hızlı ve hassas bir şekilde yapılmasını sağlar.

Medikal uygulamalar: Hastane yataklarının yüksekliğini ayarlamak için kullanılabilir. Ayrıca tıbbi cihazların pozisyonlarını ayarlamak için de kullanışlıdır.

Tarım ve bahçecilik: Tarım makinelerinin yüksekliğinin ayarlanması veya sera perdelerinin kontrolü gibi tarım ve bahçecilik alanlarında da kullanılabilir.

Continue Reading

Screw Jack

Screwjack (vidalı kriko) nedir?

Published

on

By

Bilgisayar, tablet ve cep telefonları için yapılandırılmış olan bu arayüz, çok çeşitli çözüm ve bilgiye hızlı ve kolay erişim imkanı sağlamaktadır.

Screwjack veya vidalı krikolar, dairesel hareketi lineer harekete çevirerek yükleri kaldırmak, hareket ettirmek, hizalamak veya baskı oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Son derece basit yapılarıyla oldukça işlevsel görevler üstlenen Screwjack’ler, hareket ettirme alanında geniş bir yelpaze sunarak mekanik, elektromotor, hidromotor, servo motor ya da manuel olarak kullanma şansı sunar. 

Birkaç kilodan binlerce tona kadar her şeyi itmek, çekmek, germek, kilitlemek, açmak, eğmek, döndürmek, bükmek, kaydırmak, kaldırmak veya indirmek için kullanılan Screwjack’ler, yüksek emniyetleri ve senkronizasyonları sayesinde pek çok taşıma yönteminin başaramadığı işleri, çok çeşitli alanlarda üstlenir. 

Dönme hareketini doğrusal harekete dönüştürmek için kullanılan ürün; demir-çelik sektöründen paketleme ekipmanları ve lojistik sektörüne, gıda işleme makinelerinden medikal ve laboratuvar ekipmanlarına, inşaat sektöründen madenciliğe, havacılık ve uzay sektöründen savunma sanayisine kadar hareket gerektiren hemen hemen her sektöre çeşitli avantajlar kazandırır. 

Her geçen gün pnömatik ve hidrolik sistemlere alternatif olarak daha fazla tercih edilmeye başlayan vidalı krikolar; çevre dostu yapıları, basit kullanımları, ortadan kaldırdığı bakım gerektiren ekipmanlarla daha düşük maliyetli yapısının yanı sıra, alternatiflerine göre daha iyi enerji verimliliği ve yüksek hassasiyet seviyeleri sunar. Otomatik makinelerin temel bir bileşeni olan vidalı krikolar, iş yeri güvenlik önlemlerinin geliştirildiği alanlarda, ağır yük taşıma ve kaldırma işlemlerinin otomasyonunu da teşvik eder. 

Genellikle ağır hizmet uygulamalarında çalışan vidalı krikoların farklı türleri bulunur:

• Vidalı kriko

• Anahtarlı vidalı kriko

• Döner vidalı kriko

• Yön değiştiren vidalı kriko

• Döner vidalı kriko sistemi

Hidrolik sistemlere göre sağladığı avantajlar

• Enerji verimliliği

• Güç kaybı durumunda kendiliğinden kilitlenir yapı

• Yüksek hassasiyetle artan doğruluk derecesi

• Daha az bakım

• Daha az manuel müdahale

• Hassas kuvvet dağılımı

• Temiz makine

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et