Connect with us

Genel

Makine görüş sistemi tasarlama

Yayın Tarihi:

-

Kontrol, oryantasyon, tespit ve montaj gibi ürün imalatındaki pek çok kilit işlem için görsel teknikler kullanılması gerekiyor. Bununla birlikte insan görüşü ve tepkisi can sıkıntısı veya yorgunluk gibi nedenlerle yavaş ve hatalara neden olabiliyor. İnsan kontrolünü makine görüşüyle değiştirmek fabrika operasyonlarının otomasyonunda büyük ilerlemeler getirebilir ancak uygulayıcıların makine görüşü seçeneklerinin uygulama gereksinimleriyle uyumunu gözetmek zorundadır.

 

a_472x115

Hiçbir şey insan görüşünü yenemez ancak bir üretim ortamında başka insana özgü zayıf noktalar verimliliği sınırlandırabilir.  Can sıkıntısı, dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve bazen de kasıt insanların kontrol gibi görüşle alakalı fabrika işlemlerindeki performansını düşürebilir.

Bu gibi işlemlerde fabrika otomasyonunda makine görüş sistemi kullanılması pek çok fayda sağlıyor.  Makine görüş sistemi tekrarlayan işlemleri daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ve insanlara oranla zaman içinde daha fazla tutarlıkla gerçekleştirebiliyor. İşçilik maliyetlerini azaltırken, üretim verimini arttırıyor ve eksik ya da yanlış montaj kaynaklı maliyetlerinin hatalarını ortadan kaldırıyor. Net sonuç ise istikrarlı bir şekilde kaliteli ürünler sunarak daha fazla verimlilik ve müşteri memnuniyetinde artış.

Diğer yandan maliyet etkin bir makine görüş sistemi uygulaması basit bir iş değildir.  Parça ve sistem programlaması seçiminin uygulamanın gereksinimlerine doğru bir şekilde yanıt vermesi gerekir.  Ayrıca seçim kararlarında ilk parça maliyetlerinden daha fazlası gözetilmelidir.  Sistem geliştirme, kurulum ve fabrika sistemine entegrasyon için gerekli zaman, operatör eğitimi (yeniden eğitim) maliyetleri, proje yönetimi, bakım ve yazılım yükseltme ve değişiklikleri gibi faktörler, sistemin toplam sahip olma maliyetini oluşturur ve belli bir sistem tasarımına yatırım yapmadan önce değerlendirilmelidir.

Makine Görüş Sistemi Yapımı

Makine görüş sistemleri bir sahne veya nesneyi görüntüleme veya kontrol etme ihtiyacı çerçevesinde en hızlı pratik hızda sürekli olarak çalışır. Tüm sistemler aşağıdaki adımlarda çalışır:

• Kameranın nesneyi veya sahneyi görebilmesi için nesneyi veya kamerayı yerleştirin.

• Kamera ile bir görüntü yakalayın.

• Görüntüyü işleyin.

• Görüntü işleme sonuçlarına göre gerekeni yapın.

• Sonuçları operatörlere ve diğer fabrika sistemlerine iletin.

Bu ortak çalışma sayesinde, bir montaj hattındaki nesnelerin kontrol edilmesi gibi belli bir uygulamanın incelenmesi geliştiricilerin uygulamaları için uygun makine görüş sistemi yapma yöntemini göstermeye yardımcı olacaktır.

Bir kontrol sisteminin en önemli unsurları şunlardır:

• Nesneyi kontrol için konumlandıran bir teslim aracı. Kamera, optikler, aydınlatma ve görüntü işleyiciden oluşan ve geçti/kaldı yanıtını belirlemek üzere nesneyi görüntüleyen ve işleme alan görüş sistemi.

• Gerekli işlemi gerçekleştirmek ve sonuçları operatörlere veya diğer sistemlere iletmek için yanıt sistemi.

• Nesnenin sistemlerin işlevlerini gerçekleştirilebilmesi için düzgün bir şekilde konumlandırılıp konumlandırılmadığını tespit ederek görüş ve yanıt sistemlerini harekete geçirmeye yarayan sensörler.

Bir kontrol sistemi geliştirmede ilk adım parçaların görüntüleme için kameranın önüne nasıl yerleştirileceğidir. Bu örnekte, teslim aracı nesneleri sabit bir hızda görüş sisteminden geçiren bir taşıma bandıdır. Diğer olası teslim araçları arasında parça besleyiciler, robotik kollar yer alır veya nesneler hat dışı kontroller için insan gücüyle yerleştirilebilir.

Teslim sistemi seçildikten sonra, geliştiriciler görüş sistemini görüntüyü yakalamak, yanıt sistemini işlemi gerçekleştirmek ve harekete geçirmek için en uygun yöntemi belirleyebilirler. Teslim aracı bir taşıma bandıysa, uygun sensör bir nesne önlerinden geçtiğinde sinyal üreten fotoelektronik sensörler olabilir. Diğer teslim araçlarında, yakınlık değiştiricileri ya da PLC’ler gibi sistemler kullanılabilir.  İnsan operatör ile manuel çalıştırma da bir seçenektir. Görüntü yakalama, işleme ve sonuçların değerlendirilmesi görüş sistemi işlemleridir.  Sistem, nesnenin kabul edilebilir kalite toleransları dahilinde kontrol edilmesinden ve yanıt sistemini hangi işlemlerin gerçekleştirilebileceği konusunda yönlendirmekten sorumludur.  Görüntü işleme ve değerlendirme süreci farklı bir görüş kontrolü ile gerçekleştirilebilir veya bu fonksiyonlar akıllı bir kameraya entegre edilebilir.

Değerlendirilecek parametreler ve nesne karakteristikleri kamerayı, görüş sisteminde gereken optik ve aydınlatmayı ve görüntü işleme yazılımını önemli ölçüde etkiler.   Görselde bazı tipik uygulamaların nasıl ele alındığını gösteriliyor.  Bir tanıtım numarasının (a) okunması için yakından görüntüleme, N Aydınlatma ve optik karakter tanıma yazılımı gerekir.  Paketlenmiş su havalandırıcılarını (b) kontrol etmek için tam set görüş ve renk görüntüleme paketi gerekir.  Deterjan şişesindeki (c) doldurma seviyesini kontrol etmek için arka aydınlatma ve sıvı yüzeyi konumunu saptama becerisi gerekir.

Uygun bir görüş sistemi seçilip karar kriterleri belirlendikten sonra son adım sistemin kararlarına nasıl yanıt vermesini belirlemektir. Bu örnekte, görüş kontrolörü bir PLC’yi kabul edilen parçaların sorunsuz bir şekilde devam etmesine izin vererek reddedilen parçaları taşıma bandından başka bir teslim sistemine itmesi için harekete geçirmektedir. Kontrolör karar sonuçlarını kalite kontrol ve izlenebilirlik amacıyla da fabrika işletmesine gönderebilir.

İhtiyaçlarınızı Anlama

Makine görüşü, fabrika otomasyonunda üretim hatlarınızın kalite ve verimliliğini artırmada kilit bir teknolojidir. Görüş sistemi işlevlerinin dikkatli bir şekilde tanımlanması ve performans ölçütlerinin anlaşılması başarılı bir sistem tasarımında kritik bir aşama kaydedilmesini sağlar.  Hem mevcut hem de uzun vadeli ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek bir çözüm seçerek toplam sahip olma maliyetini en aza indirerek sistemin üretim ömrünü maksimize edersiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com