Connect with us

Elektrik Motorları

Mitsubishi Electric’ten yeni nesil otomasyon platformu

Published

on

Mitsubishi Electric’in üretim alanında sahip olduğu global uzmanlık ve deneyimiyle geliştirilen geleceğin PLC’si iQ-R Serisi, tüm otomasyon bileşenlerini tek platformda birleştiren iQ Platform yapısının en yeni nesli olarak dikkat çekiyor. Fabrikalara yüksek katma değer sağlayan iQ-R Serisi, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory’e hazır platform sunuyor. Kullanıcıların üretkenlik, mühendislik, bakım, kalite, bağlanabilirlik ve uyumluluk konularındaki sorunlarına çözüm sunmak amacıyla tasarlanan seri; maliyetlerin azaltılması, verimliliğin artırılması, güvenilirlik ve yeniden kullanılabilirlik avantajı sunuyor.

 

Bir ürünün tüm otomasyon yaşam döngüsünde oluşturabileceği maliyetleri ve mühendislik zamanlarını azaltıp üretkenliği artıran ve sahadaki bilgiye ulaşımı kolaylaştıran Mitsubishi Electric iQ Platform, bu sayede ilk yatırım sırasındaki giderleri (TCO: Toplam sahip olma maliyeti)  minimize ediyor. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan iQ Otomasyon Platformu, aynı zamanda tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda birleştiren nadir ürün ailelerinden biri. Bu ailenin en yeni nesli ise geleceğin PLC’si iQ-R Serisi.

Sorunları çözmek için sıfırdan geliştirildi

Mitsubishi Electric’in uyarlanabilir ve güçlü kontrol platformu olan iQ Platform, fabrika hattı operasyonlarının işletme fonksiyonlarına tam entegrasyonunu sağlayarak şirketlerin otomasyon ve kontrol konularına stratejik bir şekilde yaklaşmalarını sağlıyor. iQ Platform yapısının en yeni nesli olan otomasyon platformu iQ-R Serisi ise fabrikalara yeni nesil otomasyon ortamı sunarak yüksek katma değer sağlıyor.

Birden fazla CPU’nun gerekli olduğu işlemleri tek bir CPU ile gerçekleştirmeyi mümkün kılan iQ-R serisi, bu sayede donanım maliyetlerinde yüksek oranda tasarrufa imkan tanıyor. Kullanıcıların donanım yerine yazılım yükseltmeleri ile güncellemelerden kolayca yararlanmalarını sağlayacak yenilikçi bir yükseltme yolu sunan iQ-R serisi, geliştirme ve bakım maliyetlerini azaltırken sistem arıza riskini de düşürüyor. Performans standartlarında yeni kriter belirleyerek verimlilik artışı sunan otomasyon kontrolörü iQ-R serisi; 0,14 milisaniye tarama süresi, milisaniye başına 419 komuta kadar işletme kapasitesi ve 0,98 nanosaniyelik LD komut hızına sahip.

Yüksek performanslı otomasyon sistemleri 

Mitsubishi Electric iQ-R serisi en zorlu otomasyon ortamlarında dahi kriter standartlarda işleme performansı ve senkronizasyon yeteneği sağlıyor. Ayrıca ardışık kontrol, hareket kontrolü ve güvenlik kontrolünü tek bir arka panel üzerinde entegre etme yeteneği sunarak iQ Platform’a daha yüksek bir performans kazandırıyor. Kullanıcıların üretim ve işletim performanslarına katkı sağlamaya odaklı olarak tasarlanan iQ-R serisi, düşük maliyetli sürekli bakım ile daha iyi performans sunan gelişmiş otomasyon sistemleri oluşturmayı mümkün kılıyor.

Aktarım gecikmeleri önlenerek üretim kalitesi artırılıyor

Yeni nesil iQ-R serisi, aktarım gecikmelerini önlemek ve üretim kalitesini artırmak için senkronize PLC ve ağ taraması sunuyor. Buna ek olarak tüm çıkış modülleri, pozisyon saptama sensörleri ihtiyacını ortadan kaldıracak ve toplam sistem maliyetlerini azaltacak şekilde daha hassas kontrol için senkronize ediliyor.

Güvenli veri depolama ile sistemin durması önleniyor

Mitsubishi Electric iQ-R serisi, tüm parametreleri ve CC-link IE Field ağ cihazları dahil tüm PLC sistemi verilerini yedekleyebiliyor ve geri yükleyebiliyor. Örneğin ağ çöktüğünde ve PC veri tabanı sunucusu ile haberleşme durduğunda tüm otomasyon sisteminin durmasının önüne geçiliyor. Reçeteler gibi önemli üretim bilgileri iQ-R dahili veri tabanında depolanabiliyor.

Bakım çalışmaları azalıyor

Bakım çalışmalarını ve maliyetlerini azaltan bir dizi özellik ve işlevi bir araya getiren Mitsubishi Electric iQ-R serisi sayesinde hata ve olaylar otomatik olarak dahili SD kartta saklanacak şekilde tanımlanabiliyor. Bir hata durumunda PLC, SD kartın çalışma kayıtları dahil olmak üzere ilgili tüm işlem bilgilerini, hata ve olay kayıtlarını saklayabiliyor. Bu veriler daha sonra kolayca analiz edilebiliyor. Böylece sistemde kesinti yapılarak gerçekleştirilen bakım çalışmaları azaltılıyor.

Kesintisiz cihaz bağlantısı sağlıyor

iQ-R serisi, CC-Link IE, CC-Link IE Field veya Ethernet üzerinden diğer cihazlara bağlıyken, kullanıcılar ağda herhangi bir yerdeki cihazı izlemek ve cihazdan veri toplamak için “Mitsubishi Electric Seamless Message Protocol” (SLMP) sisteminden yararlanabiliyor. Bu doğrultuda, haberleşme kurulumu için kod yazmaya gerek kalmıyor. Haberleşme için kullanıcıların PLC ve bağlı cihazları etkinleştirmek amacıyla haberleşme protokolünü ve etiketleri seçmeleri yeterli oluyor.

Sistem güvenliği artıyor

Mitsubishi Electric iQ-R serisinin bir özelliği de CPU içine bir donanım güvenlik anahtarının takılabilmesi. Bu anahtarlar olmadan CPU modülü çalıştırılamıyor ve anahtardaki verilerin şifreli ve yabancılar tarafından kopyalanamıyor oluşu güvenliği artırıyor. Ayrıca, yetkilendirilmiş cihazlara ilişkin IP adresleri tanıtılabiliyor ve bu sayede bilgisayar korsanlığı ya da yetkisiz personelin PLC programını değiştirmesi riskini azaltacak şekilde cihazlara erişim kısıtlanabiliyor.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et