Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Kromel, yüksek hijyen standartları için NGI rulman yataklarını tercih ediyor

Yayın Tarihi:

-

Süt ürünleri sektörünün önde gelen makine ve ekipman tedarikçisi Kromel firmasına konuk olduk ve Satın Alma Yöneticisi Ömer Sayan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Kromel’in üretim süreçleri hakkında bilgiler sunan Ömer Bey, Habasit ve NGI markalarıyla kurdukları iş ortaklıklarıyla ilgili de değerlendirmeler de bulundu.

Ürün gruplarınız ve hedef sektörleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Gıda sanayiinde; sert ve yarı sert peynir grupları, beyaz peynir ve türevleri, yeni nesil geleneksel ve yerel peynir grupları, eritme peynir grupları ve krem peynir gruplarına hizmet eden makine ve ekipmanlarımız, markalaşmış birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede firmalarımız müşterilerine kaliteli ve standartlara uygun ürünleri gönül rahatlığı ile sunabilmektedirler. Ürettiğimiz makine ve ekipmanları fiyat, yüksek verimlilik ve kapasite özelliklerinden dolayı tercih eden Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkan, Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetler, kendi yöresel peynirlerinin yanı sıra, isim olarak markalaşmış ürünleri de rahatlıkla üretebilmektedir. Ayrıca makinelerimiz ile kendi pazarlarına ve müşterilerinin taleplerine hitap edebilmektedirler. Devamlı temas halinde olduğumuz bu üreticiler ile ürettiğimiz makine ve aksama ilişkin müşteri odaklı geliştirmeleri sürekli şekilde yinelemekte ve kendimizi geliştirmekteyiz. 

Süt ürünleri sektöründe geniş bir yelpazede pek çok farklı uygulama için çözümler sunuyorsunuz. Bu uygulama ve çözümler hakkında neler söylersiniz?

Son yıllarda özellikle otomasyon sektöründeki yurtiçi ve yurtdışındaki yenilikleri takip eden firmamız, ürün portföyündeki makinelerini daha işlevsel hale getirmek ve müşterilerine daha kullanışlı alternatifler sunmak için makinelerine birçok yeni özellik katmakta ve ürünlerini daha cazip hale getirmektedir. Bu nedenle ürün geliştirme ve üretim sürecinde yapmış olduğumuz yenilik çalışmaları için bizler de teknolojiyi sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Böylelikle ürünlere kazandırılan; üretimde süreklilik, standartlaştırma ve otomatikleştirme gibi nitelikler, kullanıcılarına maliyet düşüşü, kalite artışı, zamandan tasarruf ve iş kazalarının azalması gibi birçok artıyı da beraberinde getirmektedir. 

Kromel, teknolojik alt yapısı ve üstlendiği misyon çerçevesinde, hijyenik ve sağlığa yararlı gıda ürünlerinin tüketimini artıracak tüm yeniliklerin öncüsü olmaya ve bu amaçla her gün yeni bir teknolojiyi ülkemize katma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam etmektedir. 

Endüstri 4.0 ve IoT teknolojileri giderek daha fazla kullanım alanı buluyor. Ürünlerinizde teknolojik gelişmeler ışığında ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

4. Sanayi Devrimi’yle insan makine etkileşimi artmakta ve akıllı teknolojiler küresel anlamda yaşamımızın her alanına hızla nüfuz etmektedir. Yaşanan çevresel, ekonomik, sosyal ve teknolojik değişimler karşısında bizler de bu yeniliklere her zaman açık olmak zorundayız. Küreselleşen dünya ve ilerleyen teknolojiyi yakından takip ederek sağlam, dayanıklı, işlevsel, seçkin ve özgün makinalar tasarlayarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, firmamızı sadece ülkemizde değil, faaliyet gösterdiğimiz sektörün dünya rekabet alanında lider konumuna getirmektir. Makinelerimizin dahili enstrümantasyon ve otomasyonları ile tesis içerisindeki genel otomasyon sistemine bağlantıları günün koşullarına göre en üst seviyede gerçekleştirilmektedir. Operatörlere en az ihtiyaç duyacak şekilde ürün elde etmenin şartları sağlanmaktadır. Bunun için global tedarikçilerle (Siemens, Festo, Endress Hauser, Alfa Laval vb.) çalışmaktayız.

Habasit ve NGI ürünleri ile iş ortaklığınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Daha önce Habasit firması ile yurtiçinde bant konveyörler ile ilgili bir proje çalışması yaptık, ayrıca firmayı direkt yönlendirdiğimiz bazı projeler de oldu. Kritik ve zorlu projelerde Habasit firmasının ürün çeşitliliği ve teknik ekibinde bilgisine güvendiğimiz için kendileri bizim yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde partner olarak çalışmaktadır.

NGI ürünleri ile tanışmamız ise çok yeni olmakla birlikte hızlı bir şekilde ürünlerinin bazılarını kullanmaya başladık. Özellikle paslanmaz rulmanlı yataklar önceliğimiz oldu. İlerleyen aşamalarda vidalı ayak grupları ile bu ticaretimizi daha da genişletmeyi düşünüyoruz.  

Ürünlerin genel yapısı itibari ile bizim de ürünlerimize katma değer yaratacağını düşündüğümüzden bir çeşit sistem partnerliği durumuna doğru gitmektedir.

NGI markalı hijyenik rulman yatakları ve makine ayakları, hangi açılardan önemli ekipmanlardır? 

Özellikle rulmanlı yataklarda ürünün dışarıdan asit kostik ve benzeri ürünler ile yıkanması üründe pas kusmaları diye tabir ettiğimiz durumları ortaya çıkartmaktadır. Bu yüzden hijyenik rulmanlı yataklar makinelerimizi hem görsellik hem de kalite açısından ön plana çıkacaktır. 

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı, Habasit ve/veya NGI’ın rolü kısaca bu projelerde nasıl olacak?

Habasit bant konveyör grubu ile ilgili şu an için hazırda bir projemiz bulunmamakla birlikte Ar-Ge projesi için yapmayı düşündüğümüz özeli bir konveyörde kendilerinden gerek teknik gerekse ürün olarak destek almayı planlamaktayız.

NGI ürünleri ile ilgili olarak şu an için aldığımız aksiyon, bu ürünlerin kullanıldığı makine ve hatlarda hijyenik rulmanlı yataklara geçilmesi yönünde olmuştur.

İlerleyen aşamalarda vidalı makine ayakları ile ilgili çalışmalarımızı da başlatmayı düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Uluslararası çalışan iki firmanın partnerliğinden çok daha kaliteli, görsel olarak daha iyi, daha hijyenik ekipmanların çıkacağından eminim.

Ömer Sayan kimdir?
1978 Sakarya doğumluyum, Sakarya Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 17 yıldır Satın Alma birimlerinde çalışmaktayım. 10 yıldır da Kromel firmasında Yönetim Direktörlüğü’ne bağlı olarak Satın Alma Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com