Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Mayr’ın 100 yılı aşan mazisinden güç alan kalite ve güvenlik vizyonu

Yayın Tarihi:

-

Fren ve kavrama sistemleri ile kaplin ürün gruplarında dünya çapında tanınan bir marka olan Mayr’ın Türkiye Ülke Müdürü Murat Sarı ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Mayr’ın hem global hem de yerel düzeydeki faaliyetleri hakkında bilgiler sunan Murat Bey, Türkiye piyasasına ilişkin de görüşlerini paylaştı bizlerle.

Bir asrı aşan mazisiyle güç aktarım sektöründe global bir öncü olan Mayr markası ve ürün grupları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mayr, Almanya merkezli global bir güç aktarım firmasıdır. 1897’den beri endüstriye hizmet veren köklü firmamızda, Mayr ailesinin 4. kuşak üyeleri görev başındadır. Geçmişten gelen gelenek ve inovasyon ile harmanlanmış bir yönetim anlayışı ile “emniyetten hiç ödün vermeme” prensibi ile çalışmaktayız. Almanya fabrikamızın yanı sıra Polonya ve Çin’de de üretim tesislerimiz bulunmaktadır. Dünyada ise 48 farklı noktada şube ve bayilerimiz ile global olarak hizmet vermekteyiz. Geniş ürün portföyümüz içerisinde emniyet frenleri/kavramaları, kaplinler ve tork limitleyici çözümlerimiz bulunmaktadır.

Fren ve kavrama sistemleri çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Fren ve kavrama sistemleri ana ürün gruplarımız arasındadır ve bu grupta çok geniş bir ürün çeşitliliğimiz bulunmaktadır. Fren grubunda; Roba-stop serisi elektromanyetik motor frenleri, Roba-lineerstop rod frenleri, Roba-guidestop kılavuz ray frenleri, asansör frenleri, servo motor frenler, sessiz çalışan sahne frenleri, liman vinçleri için özel frenler, rüzgar türbinleri için özel frenler gibi hem elektromanyetik hem hidrolik hem de pnömatik fren çözümlerimiz vardır. Firmamın temel prensibi güvenlikten ödün vermemek olduğu için bu tip fren çözümleri sıklıkla asılı yükleri tutma gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Zira asılı yükler veya dikey eksen yükleri birçok durumda insanın bulunduğu işletmelerde karşımıza çıkar. Herhangi bir acil durum duruşunda, bu yüklerin insan ve makineye zarar vermeyecek şekilde tutulabilmesi veya durdurulması gerekiyor. Bu yüzden kalite ve güvenilirlik çok büyük önem arz eder. Kavrama ürün grubumuzda ise tork limitleme çözümlerimiz yer almaktadır. Bu ürün grubumuz da makine emniyeti ile yakından alakalıdır. Zira tork limitleyicilerin temel amacı aşırı yükleri engellemek ve makinada oluşabilecek hasarların önüne geçmektedir. Bu sayede müşterilerimiz yedek parça kullanım adedini azaltabilir, tahrik sistemlerinde oluşacak hasarları önleyebilir ve en önemlisi plansız duruşların önüne geçme olanağı sağlayabilirler.

Bir diğer önemli ürün grubunuz da kaplinler. Bu alandaki çözümleriniz hakkında neler söylersiniz?

Kaplin ürün grubunda ağırlık verdiğimiz çözümler genellikle boşluksuz çalışan kaplin gruplarıdır. Bu tip kaplinlerin servo motorların kullanıldığı hemen her yerde kullanılması beklenir. Çünkü servo sistemlerde pozisyonlama, hız ve güç çok önemlidir. Roba-ES, Smartflex ve Roba-DS gibi kaplin çözümlerimiz ile bu beklentileri fazlasıyla karşılamaktayız. Diğer farklı uygulamalar için de çözümlerimiz tabii ki mevcuttur. Örneğin Roba-DS kaplin gruplarımız; torsiyonal rijitlik, yüksek tork kapasitesi, farklı montaj metotlarına olanak vermesi, çelik/karbon fiber gibi ara uzatma parçaları takma imkânı ve paslanmaz çelik lamelli yapısı ile bakım istemeden birçok uygulama için doğru çözüm olmaktadır.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz ve hedeflediğiniz sektörler hangileridir?

Takım tezgahları, asansör sistemleri, rüzgar türbinleri, paketleme/dolum makinaları, vinç/kaldırma grupları, medikal uygulamalar, savunma sanayii uygulamaları, test stantları ve sahne teknolojileri gibi çok geniş bir ürün portföyü ile hemen hemen her sektöre hitap eden ürün gruplarımız mevcuttur. Vinç/kaldırma gruplarında kullanılan fren gruplarında uluslararası standartlarda üretim yapan ve yüksek emniyet sağlayabilecek çözümlerimiz ile bu sektör hedef sektörlerimizden bir tanesidir. Bir diğer hedef sektörümüz ise ülkemizde son dönemde üretimi hızlanmaya başlayan servo motorlara yönelik fren çözümlerimizdir.

Mayr markasını global bir lider yapan özellikler nelerdir sizce?

Mayr, çok köklü bir markadır. 1897’den beri endüstriye aktif olarak hizmet eden bir üreticidir. Bu köklü geçmişin getirmiş olduğu altyapı sayesinde global çapta bir markayız, 48 ülkede faaliyetimiz devam ediyor, 3 tane fabrikamız var. Bizim özellikle emniyet ürün gruplarında, fren olsun, tork limitleyici kavramalar olsun, kalite anlayışımız ve sunduğumuz hizmet kalitesi bizi globalde öne çıkaran etkenler arasındadır. Mayr, özellikle fren grubunda, asansör frenleri olsun, sahne teknolojileri frenleri olsun, global ve tüm dünyada bilinirliği olan bir markadır. Aynı şekilde tork limitleyici ürün gruplarında da dünyada sayılı imalatçılardan bir tanesiyiz. Bu ürün gruplarında lideriz. Diğer ürün gruplarında da lider konuma ulaşmak adına gayret sarf ediyoruz.

Türkiye piyasasını ve rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’deki ve Almanya’daki müşteri potansiyeli arasında belirli farklar var. Türkiye’deki müşteri grupları satış süreçlerinde satıcı müşteri ilişkisine önem veriyorlar ve memnun kalındığı noktada uzun soluklu çalışmalar oluyor. Biz müşterilerimize sunduğumuz hizmetle ön plana çıkıyoruz. Müşterilerimiz bize direkt uygulamasıyla ilgili bilgileri iletebiliyor ve biz de buna göre kaplin, tork limitleyici ya da fren, ihtiyaç neyse bunun direkt seçimini yapabiliyoruz. Bu noktada büyük bir güvene de sahibiz. Mayr tarafından seçilen ürün uygundur, kullanım için idealdir denilerek kabul ediliyor karşı tarafça. Böyle olunca da müşterilerle ciddi bir bağ yakalıyoruz ve uzun soluklu çalışabiliyoruz. Bu noktada ikili ilişkilerin de büyük katkısı oluyor. O yüzden de rekabet ortamından bir nebze sıyrılıyoruz. Bizim ürünlerimiz kaliteli ve kalitenin de bir maliyeti var. Sağladığımız bu hizmet ve kalitenin getirdiği güven vasıtasıyla rekabet ortamından pozitif olarak sıyrılıyoruz. Tabii bazı sektörlerde fiyat algısı çok yüksek. Buralarda bir parça zorlanıyoruz ancak müşteri bir problemle karşılaşıp çözüm bulamadığında devreye girdiğimizde ve çözüm sunduğumuzda vazgeçilmez oluyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Çeşitli müşterilerimizle birçok farklı projemiz devam ediyor elbette. Ancak özellikle son dönemde servo motor imalatçılarıyla olan yakın ilişkilerimiz bizi belki de Türkiye’nin servo motor freni tedarikçisi pozisyonuna getirebilir. Bu konuda ciddi gayretlerimiz, çalışmalarımız var. Bunu orta ve uzun vadeli olarak değerlendirebiliriz. Bunun dışında, bizim Türkiye’deki pozisyonumuz gereği büyüme planlarımız var, her geçen gün satış rakamlarımız artıyor. Belki bölgesel kontak ofisleri olabilir ileride. Bayi ağımızı güçlendiriyoruz bir yandan da. Stoklu çalışma mantığına geçiyoruz stok tutulabilecek ürünlerimiz için. Bu şekilde uzun vadeli planlarımız mevcut.

Murat Sarı kimdir?
Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum, ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansımı yaptım. Toplam 12 yıldır büyük oranda güç aktarım ürünlerinin satışı, iş geliştirmesi, teknik desteği ve bayi yönetimi gibi pozisyonlarda uluslararası firmalarda çalıştım. 5 yıldır, Mayr Türkiye’nin bölge müdürü olarak çalışmaktayım.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com