Connect with us

Rulmanlar

NSK çamaşır makinesi rulmanları iki kat daha uzun çalışma ömrü sunar

Yayın Tarihi:

-

 

NSK’nın ağır hizmete uygun BNEQARTET rulmanları sürtünmeyi azaltıyor ve sonuç olarak evlerde kullanılan çamaşır makinelerinde ve diğer endüstriyel uygulamalarda hizmet ömrünü iki katına çıkarıyor.

 

Tüketici talebi doğrultusunda, çamaşır makinesi üreticilerinin çamaşır kapasitesini arttırmak amacıyla tambur çaplarını genişletmeye başladığı görülmektedir. Genellikle pek çok modern makine 9 kg’a kadar tekstil ürününü yıkayabilir. Ancak, bu durum tambur şaftı destek rulmanlarına daha fazla kuvvet uygulanmasına neden olur. Avrupa’da popüler olan önden yüklemeli çamaşır makineleri, üstten yüklemeli makinelerin aksine rulman geliştiricileri için daha büyük sorunlar yaratır. Burada, yüklenen tambur ağırlığının tümü bir tarafa uygulanır, sonuç olarak rulmanlar yüksek yüke maruz kalır. Bu durum dengesiz dönen kütle ile şiddetlenir ve rulmana daha yüksek gerilim uygulanır.  Rulmanın daha büyük yapılması çözüm olabilir ancak, yer ve maliyet kısıtlamaları nedeniyle tercih edilmez. Bu tür bir hareketin neden olacağı sürtünmenin ve elektrik tüketiminin daha yüksek olacağını belirtmeye bile gerek yok.

 

Bunun yerine, geliştirme çabaları üç alternatif yaklaşıma odaklanabilir: yeni malzeme geliştirmek, rulman iç geometrisini optimize etmek veya yağ seçimi aracılığıyla performansı değiştirmek. İç tasarımı geliştiren ve yağ seçimini değiştiren NSK mühendisleri malzeme iyileştirme üzerinde çalışmaya başladı. İlk amaç mevcut NSK özel çeliğinin kimyasal bileşimini, çatlakların ve çukurların uyarılmasını ve ilerlemesini önleyecek şekilde iyileştirmekti. Rulmanın alt yüzeyinde oluşan ve yüzeyde pullanmaya neden olabilen mikro yapıda hatalara yol açan dönme temas yorgunluğuna da özel dikkat gösterilmektedir. Burada, saf çelik alaşımın, sorunun giderilmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

 

BNEQARTET rulmanlarında gerçekleştirilen geliştirme çalışması standart rulmanlar ile karşılaştırıldığında hizmet ömrünü iki katına çıkarmaktadır. Aslında rulmanlar, olumsuz çalışma koşullarında çok daha uzun süre çalışır. Örneğin, kirli ortamlarda çalışırken rulman yuvarlanma yollarının yüzeyinde pullanma oluşması üzerine yapılan testlerde önemli ilerlemeler elde edilmiştir. Burada, NSK’nın BNEQARTET rulmanlarının kontaminasyona karşı daha dirençli olduğu belirlenmiştir.

 

Yüksek sıcaklıklarda çalışan BNEQARTET rulmanlarında yapılan testlerde de benzer başarılar elde edilmiştir. 150°C‘de, yaklaşık 1,5 kat daha uzun hizmet ömrüne ulaşılabilir. Hidrojen esnekliği veya duyarsızlığı NSK’nın BNEQARTET rulmanları için kullanılan malzemenin bir başka özelliğidir. Hidrojen molekülleri malzemenin derinine nüfuz edebildiği ve oda sıcaklığında bile gevrekleşmeye neden olabildiği için bu önemlidir.

 

Bu durum, özellikle nemli çalışma ortamlarında erken arızalanmalara yol açabilecek, rulman hasarına (beyaz yapı pullanması) neden olur. Bir materyal numunesinin hidrojenle temas ettiği ve eksenel itme yüküne maruz bırakıldığı testlerin sonuçlarına göre BNEQARTET rulmanları hizmet ömrünü, standart rulmanların hizmet ömrünün neredeyse iki katına çıkarmaktadır. Sabit bilyalı rulmanlar olarak mevcut olan NSK’nın BNEQARTET rulmanları, ideal olarak çamaşır makinelerinin tambur destek uygulamaları için uygundur. Aslında, bir tasarım mühendisi kontaminasyon aracılığı ile oluşan rulman temas yorgunluğunu ve/veya yüzey hasarını önleyerek hizmet ömrünü uzatmak istediğinde, BNEQARTET rulmanları önemli avantajlar sunabilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com