Connect with us

Elektrik Motorları

OMEC Motor, Türkiye pazarına giriyor: Hedef ilk 3 global markadan biri olmak

Yayın Tarihi:

-

PEJA Grubu bünyesinde; temiz enerjiden marine endüstrisine, petrol ve gaz endüstrisinden maden sektörüne, su arıtmadan ağaç, kağıt sanayi ve kimya endüstrisine hatta eczacılıktan otomotive kadar birçok sektöre uygun elektrik motoru sunan OMEC Motor, Türkiye pazarına giriyor. Pazara rekabetçi fiyat anlayışı, 85 yıla dayanan tecrübesi, kalite performans açısından üstün özelliklere sahip geniş ürün portföyü ile giren OMEC, ilk 3 yıllık iş planı çerçevesinde Türkiye elektrik motoru sektörünün güvenilen ve tercih edilen ilk 3 global markasından biri haline gelmeyi hedefliyor.

OMEC Motor, ülkemizde ilk ‘Dutchi’ adıyla çok yakından bilinen, 85 yıllık mazisi olan PEJA Şirketler Grubu’nun elektrik motorundaki yeni ismi. Sektör tarafından yakından tanınan ve birçok firmanın üst düzey yönetiminde görev almış Alkan Demircioğlu ile Türkiye pazarına giren OMEC, kalitenin yanında son derece rekabetçi bir fiyat anlayışı vadediyor. OMEC Motor Hollanda’nın Türkiye Ülke Müdürü olan Alkan Demircioğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, sektörü yakından ilgilendiren bu taze gelişmenin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

OMEC Motor ve çatı firması olan PEJA Grubu tanıyabilir miyiz?

OMEC Motor, PEJA Grubu şirketlerinden bir tanesi. PEJA Grubu, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana birçok sektörde farklı şirketler ile faaliyetlerini sürdüren dev bir firma. Elektrik motorları üretiminde alçak gerilimden orta gerilime, bilezikli motordan tek fazlı motorlara, exproof motorlardan frenli motorlara kadar bütün motor gruplarını ürün gamı içerisinde bulunduran OMEC Motor’un; genel yönetimi, mühendislik ekibi, lojistik merkezi, ana deposu, modifikasyon merkezi, atölyesi ve test merkezi kurulduğu yer olan Hollanda’nın Arnhem şehrinde bulunuyor. 

OMEC Motor, Alman menşeli Vem ve Kaiser markaları ile birtakım ortaklıklar kurmuş ve şirketleşmeler, satın almalar yoluyla küresel bir marka haline gelmiş durumda. Bu büyümenin global ticarete bir yansıması olarak Hollanda’da bulunan üretim merkezlerini Çin’le birleştiren OMEC Motor, Hollanda’daki mühendislik ve tasarım gücünü Çin’deki üretim üsleriyle tüm dünyanın hizmetine sunuyor.

OMEC Motor’un, üretim şekilleri ve ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?

OMEC Motor hem alçak gerilimde hem de orta gerilimde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. 56 gövdeden 630 gövdeye kadar alçak gerilimde motor üretebiliyoruz. Alüminyumda üretimimiz 160 gövdeye kadar, dökümde üretimimiz ise 63 gövdeden başlıyor. Bu çok büyük bir üretim gücüdür. Özellikle demir-çelik sektörü için çok güçlü gövdeli, yüksek performanslı ve son derece rekabetçi fiyatlı motorlar sunabiliyoruz. Orta gerilimde 11kV besleme gerilimine ve 5MW güce kadar motor üretebiliyoruz. OMEC olarak özellikle, orta gerilim motorlarımız ile müşterilerimize son derece rekabetçi uygun fiyatlar ve kısa teslim süreleri sunabiliyoruz. Öte yandan bir diğer çok güçlü olduğumuz yanımız ise hızlı üretim sürelerimiz eşliğinde bilezikli motorlarımızdır. Bu yönde sanayimizden yeni yatırımlar doğrultusunda teklif taleplerini memnuniyetle bekliyoruz. OMEC Motor’un fiyatta en rekabetçi olduğu alanın özellikle büyük güçlü döküm gövde motorlarımız olduğunu söylemem gerekiyor. Son derece üstün performansa sahip, tüm verimlilik sınıflarında motorlarımız ile sanayimizin hizmetindeyiz. Bir diğer çok güçlü olduğumuz sektör ise exproof motorlarımızdır. Ülkemizin petrokimya sektörüne, Zone1 Ex d IIC T4 sıcaklık sınıfı exproof motorlarımız ile tüm desteğimizi vermek istiyoruz. Bir diğer çok iddialı olduğumuz motorlarımız da IP23 korumalı motorlarımız olacak. Bu motorlar özellikle vidalı kompresör uygulamalarında çok talep görmektedir. Fiyatta da cazip avantajlar sunabilmektedir. Sonuç itibarıyla OMEC Motor olarak, sahip olduğumuz son derece geniş ürün ağımızla, ülkemiz sanayisine gerek en doğru ürün seçimi gerek ürün ve sistem performansı ve gerekse de fiyat açısından en doğru hizmeti vermeyi kendimize hedef alıyoruz. 

Türkiye pazarında sizi öne çıkaracak özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

OMEC Motor ile çok uzun süredir Türkiye pazarı hakkında birlikte çalışıyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre, Türkiye alçak gerilim motor pazarında çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyeli sadece ülkemizden ibaret görmemek, gelişen Türkiye’nin etrafındaki gelişen pazarları da dikkate almak gerekiyor. Türkiye pazarına son derece sağlam bir ürün ve global anlamda rekabetçi fiyatlarla giriyoruz. OMEC olarak, markamızın 85 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile geliştirilen üstün performanslı, yüksek verimli, uygun teslim süreli ve son derece rekabetçi fiyatlara sahip ürün ve çözümlerimiz ile hem ülkemiz coğrafyasında hem de çevre coğrafyalarda son derece başarılı projeler gerçekleştireceğimize ve müşterilerimiz tarafından kısa zamanda en çok tercih edilen elektrik motoru markası olacağımıza inanıyoruz.

Global bir marka olan OMEC Motor olarak, yüksek kaliteli ürünümüz ve global referanslarımız ile ülke pazarımıza giriyoruz. Arzu eden müşterilerle tüm dünyaya yayılan global referanslarımızı paylaşıyoruz: Hangi ülkelerle, hangi son kullanıcılarla, hangi makine imalatçılarıyla, hangi sektörlerde iş yaptığımızı, soran müşterilerimize aktarıyoruz. Firmamızın özellikle Avrupa kıtasında gerçekleştirmiş olduğu çok güzel referans işler var. Bu referans projelerine örnek vermek gerekirse; Hydac, Volkswagen, Flender ve benzeri projeler gösterilebilir. 

Tesisinde ilk defa OMEC Motoru kullanmayı düşünen müşterilerimiz eğer arzu ederse, Hollanda ve Almanya’da bulunan tesislerimizdeki test çalışmalarına bizzat eşlik edebilmektedirler. OMEC Motor olarak bir diğer güçlü olduğumuz konu da Hollanda merkezimizde hazırda bulundurduğumuz güçlü motor stoklarımızdır. Yaklaşık 15 milyon euro değerinde hazır motor stokumuz mevcuttur. Müşterilerimiz, bizzat kendileri ‘www.omecmotors.com’ web sitemize girip, ihtiyaçları olan motoru hemen sipariş verebilirler. Stokumuzda, exproof motorlar dahil olmak üzere en küçüğünden en büyük güce kadar motorlarımız hazırda mevcuttur.

Türkiye pazarındaki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Hollanda merkezimiz ile yaptığımız analizler ışığında, yakın gelecekte ülkemizdeki sanayicinin elektrik motoru konusundan en çok güvenip en çok tercih ettiği ilk 3 global markadan biri olmak istiyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için öncelikle çok kaliteli ve yüksek performans sunan bir ürünümüz olduğunu biliyoruz. Global bir marka olmamız avantajıyla üretim maliyetleri açısından geniş bir ürün gamımız ve piyasaya sunabildiğimiz son derece rekabetçi fiyatlarımız var. Dolayısıyla müşterilerimiz kısa zamanda, Omec Motor olarak hem kendilerine sunacağımız ürün performansından hem de fiyat avantajlarımızdan yana memnun kalacaklar. Uygulamaya yönelik en doğru ürünü, en kısa sürede ve en uygun fiyatlarla müşterilerimize sunmak en büyük hedeflerimizden biridir. İlk adımda, ürünümüzü ülkemize daha hızlı ve geniş coğrafyada temin edebilmek amacıyla bayilikler vermeyi hedefliyoruz. Hemen yanında OEM makine imalatçılarımıza ve elbette son kullanıcılara ulaşmak istiyoruz. Bilhassa exproof motorlarımız ve OG motorlarımız ile ülkemiz ağır sanayisinde yakın gelecekte en çok tercih edilen marka olmak istiyoruz.

BAYİ VE ÇÖZÜM ORTAKLARI ARIYOR

Alkan Demircioğlu, ilk olarak bayilik ağını oluşturmak istediklerini dile getiriyor. 

OMEC Motor Türkiye’deki satışlarını hangi kanallar üzerinden gerçekleştirecek? 

OMEC Motor olarak, uzun zamandır gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmaları ile sistemimizin altyapısını tasarladık ve bu tasarımı hayata geçirmek üzere Türkiye’deki faaliyetlerimize başladık. Öncelikli hedefimiz bayilik ağının oluşumu. Bayilik sistemi çok önemli bir noktayı oluşturuyor çünkü bayi, endüstrinin bütün kılcal damarlarına kadar ulaşabiliyor. Tüm coğrafyadaki müşterilerimize ürünümüzü sunabiliyor. Bir yandan müşterilerimizi mutlu ederken, bir yandan da Omec markasının ülkemizdeki bilinirliğini artırıyoruz. Biz, Türkiye sanayisinin OMEC Motor’un kalitesi ve teknolojisiyle tanışmasını istiyoruz. Türkiye’de dengeli, düzenli ve adaletli paylaştırılmış bir bayilik sistemi kuracağız. Tüm bayilerimize eşit kol mesafesinde olacağız. Onların ihtiyaçlarını yakinen biliyoruz ve aradıkları ürünü onlara sunacağız, tüm planlarımız bu yönde hazırdır. Ürünümüz, bayilerimizin rafına yerleştikten, Türkiye piyasasının kan dolaşımına girdikten sonra; endüstrinin en küçük işletmesinden en büyüğüne kadar tüm müşterilerimizin kullanımına sunulsun istiyoruz. 

Nitelikli bayilik sistemi ile pazara geniş bir coğrafyada ve en sağlıklı şekilde yerleşmeyi istiyoruz. OMEC Motor Bayiliği için özellikle işin tekniğine hakim, işin mutfağından gelen, altyapısı sağlam, finansal durumu güçlü, piyasada tanınırlığını sağlamış, geniş bir coğrafyaya seslenebilen, dinamik bir şekilde gezip proje kovalayan, müşterinin yanında olmayı seven, özellikle aktif olmayı seven firmalar ile çalışmak istiyoruz. Uzun yıllar bu sektörde çalışan biri olarak, Türkiye’deki elektrik motoru, redüktör ve konvertör piyasasındaki tüm aktörleri bizzat tanıyorum. Yakın bir zamanda OMEC Motor markasıyla bütünleşip bizlerle aynı hedeflerde buluşacak en doğru partnerler ile çalışmaya başlamayı hedefliyoruz.

Yol haritanızdan bahsedebilir misiniz?

OMEC Motor her geçen gün büyüyor. Şu an satışlarımızın yüzde 70’inden fazlasını Batı Avrupa ülkeleri olan İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, İspanya gibi ülkelerde gerçekleştiriyoruz. PEJA Grubu olarak, çatısının altında birçok üretim tesisi bulunduran OMEC hem Türkiye pazarına hem de diğer pazarlara çok hızlı ve dolu dolu geliyor. Türkiye çok büyük bir pazar ve Türkiye’nin stratejik konumu ile Doğu Avrupa ülkeleri, Ukrayna ve Rusya pazarı, Kuzey Afrika pazarı, Kafkaslar ve Orta Doğu ele alındığında, ülkemizin mevcut pazarı daha da büyümektedir.

Adım adım OMEC Motor markasını ülkemiz sanayisine yerleştirdikten sonra, hedeflerimizden biri de sektöre özel olarak düzenleyeceğimiz teknik eğitim turlarına başlamak. Ağır sanayi başta olmak üzere; vinç, konveyör, pompa/fan gibi kilit sektörlere ürün ve çözümlerimiz hakkında teknik seminerler vermek istiyoruz. 

Kendi bilgi birikimlerimize ve yaratacağımız birlikteliklere, sinerjilere ve partnerliklere güveniyoruz. Bu da Türkiye pazarında bize kesintisiz ve kuşkusuz başarıyı getirecek.

İletişim: alkan.demircioglu@omecmotors.com

Alkan DEMİRCİOĞLU kimdir?
1973 İstanbul doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında Yüksek Mühendis olarak mezun oldum. 1999 yılında SIEMENS’te iş hayatıma başladım. Sektöründe bir ekol olan SIEMENS’te geçirdiğim 17 sene süresince, satış ve pazarlamanın tüm kademelerinde çalıştım. Sonraki yıllarda yine ağırlıkla satış ve pazarlama alanı olmak üzere, sırasıyla ELK Motor’da, GRUNDFOS Pompa’da ve GAMAK’ta çeşitli görev ve sorumluluklar alıp başarıyla yürüttüm. 2021 senesi başlangıcından bu yana OMEC Motor Hollanda ile iletişimdeyim ve an itibarıyla da OMEC Motor’un tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olarak Türkiye ülke müdürü görevini yürütüyorum.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com