Connect with us

Sektör Haberleri

Optimas’ın tedarik zinciri verimliliği

Yayın Tarihi:

-

Rosti Automotive, hassas kalıplı ürünler, sistem tertibatları ve gösterge grupları gibi ürünleri bünyesinde toplayan OEM otomotiv üreticilerine komponentler ve tertibatlar sağlayan bir ana tedarikçidir. Bu ürünlerin imalatını sağlamak için gereken parçalar büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Ancak, bir OEM müşterisiyle büyük bir anlaşmaya girmesiyle, Rosti Automotive’in, artan talebi karşılamak için tedarik zincirini yeniden yapılandırması ve optimize etmesi gerekti ve ortaklık için Optimas ile temasa geçti.

Odak noktası komponentlerin tedarikini son derece karmaşık bir tedarik zinciri ile gerçekleştiren Rosti Automotive’in Stamford Bridge ve Pickering’deki tesisleri oldu. Tedarik edilen komponentler, bağlantı elemanları, c-sınıfı komponentler, köpük, bant ve kauçuk parçalar dahil olmak üzere farklı ürün kategorileri kapsamında büyük değişiklik gösteriyordu. Artan talep nedeniyle yeni siparişin teslimatı için tedarik zincirini yönetmeye zaman ayırmak Rosti Automotive için bir sorun haline geldi. Optimas, bir çözüm sunmak için global ürün kategorisi portföyüne ve tedarik zincirlerini düzene koyan dağıtım hizmetleri uzmanlığına güvendi.

Optimas’ın ilk teklifi, Rosti Automotive’in tüm komponent sorunları için tek bir irtibat noktası sağlarken aynı zamanda gerekli parçaları temin ederek tedarik zincirini büyük ölçüde basitleştirdi. Bu, Pickering ve Stamford Bridge’in tedarikçi sayısının azalmasına neden oldu. Tedarik zincirini basitleştirerek ve merkezileştirmiş bir irtibat noktası yaratarak, ürün spesifikasyonu ve lojistik açısından verimlilik artırıldı. Optimas, tedarik zincirinin daha karmaşık yönleri yerine kendi komponent portföyünü sunarak, bu tür müşterilere sağladığı onlarca yıllık deneyimlerinden yararlandı. Bu uzmanlık, Optimas’ın, parçaları, Rosti Automotive’in ihtiyaçlarına göre değiştirebilmesini sağladı.

Sonuç olarak, Rosti Automotive plastik ve boya gibi temel ürünlerine ve ilave ürünler temin eden az sayıda üreticiye odaklanabildi. Sipariş vermek, parçaları ve genel akışı takip etmek için harcanacak zaman artık müsaitti ve Rosti Automotive’in kapasite kullanımında daha dinamik olmasına imkân verdi. Üretimde kullanılan parçaların büyük çoğunluğu için Rosti Automotive mühendisleri, ihtiyaç duyuldukça parçaların akışını aktif bir şekilde yönetmek için artık Optimas ile birlikte hareket edebiliyor.

Optimas, parça akışını yönetmek için, üretim hattına gerektikçe optimum sayıda parça temin eden (Optimas tarafından idare edilen) konteyner ve raflardan yararlanan bir Direkt Hat Besleme Sistemi oluşturdu. Bu yalın üretim yaklaşımı, verimliliği artırıyor ve aynı zamanda daha az parçanın tesiste depolanmasını gerektirdiği için depolama alanından tasarruf sağlıyor.

Küresel bir tedarik ortağı edinerek, Rosti Automotive hızlı büyümenin getirdiği zorlukların üstesinden gelirken aynı zamanda artan verimlilik kapısını açmış ve sonuç olarak teslimat sürelerini kısaltmıştır. Her iki işletme birlikte çalışarak, hem yeni tedarik politikalarını ve prosedürlerini sorunsuz bir şekilde uygulayıp, hem de, bağlantı elemanı gereksinimlerini belirleyebilmektedirler.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com