Connect with us

Hareket Kontrolü

Ağır hizmet aracı bağlantı elemanları: Performans ve verimliliğin dengelenmesi

Published

on

İçten yanmalı motorun icat edilmesinden bu yana, ağır hizmet kamyonları ve arazi araçları, Avrupa’nın büyümesinde belki de en önemli etken oldular. Bu tür araçlar motorize olmanın başından itibaren ulusları inşa ettiler, hasatlarını kaldırdılar ve ihtiyaçlarını karşıladılar. Örneğin, Avrupa’da tüm yük tonajının %71’si kamyonlarca taşındı.

Ne var ki, Avrupa emisyon standartlarının ortaya çıkmasıyla, bu araçların tasarımı ve üretiminin bu standartlara uygun hale getirilmesi gerekiyordu. Bu araçları bu kadar hayati kılan özellikleri korurken, bu çevresel kaygıları gidermenin bir yolu var mıydı?

Dünya çapında bir bağlantı elemanı ve tedarik zinciri çözümleri tedarikçisi olan Optimas’da Avrupa Mühendislik Direktörü olan Ian Carvell, parça yenilikleri ve bilgili bir yaklaşımın, verimlilik ve uygulama gerekliliklerini nasıl dengeleyebileceğini araştırıyor.

Ağır hizmet araçlarının performansı, doğrudan kârlılıklarına bağlıdır. Bu tür araçlardan faydalanan işletmeler, büyük ölçüde bu araçların ağır yükleri taşıyabilmesini, hasat makinalarının güvenli olmasını ve madencilik ekipmanlarının dayanıklı olmasını sağlamak üzere yatırım yaparlar. Geçmişte, OEM üreticileri en yüksek çekme mukavemetine veya en hacimli yapıya sahip bağlantı elemanlarını seçme eğilimindeydiler. Ancak, bu parçalar tüm aracın yüksüz ağırlığını önemli ölçüde artırabiliyordu. Bu konu, 20. yüzyılın sonlarına kadar bir sorun teşkil etmezken, son zamanlarda yerel hava kalitesi ve yakıt ekonomisini geliştirme çabaları, parçaların aşırı spesifikasyon olumsuzluklarını odak noktası haline getirdi.

Şimdi üreticilerin ip cambazlığı yapması gerekiyor: Performans kriterlerini iyileştirirken, aynı zamanda yakıt verimliliğini artırmak için ağırlığı azaltmalılar. Ağır hizmet araçları zorlu çalışma koşullarına sahiptir, bu nedenle araçlarının kullanılması son kullanıcılar için kârsız hale geleceğinden, güvenilirlik konusunda OEM üreticisi tarafından herhangi bir fedakârlık yapılamaz. Bunu başarmak için parça seçiminde entegre bir bağlantı elemanı teknolojisine ve Optimas gibi bir uygulama uzmanına sahip olmak kilit noktadır.

Bir uygulama için uygun bir bağlantı elemanı seçimi, üreticinin endişelerini kapsamalıdır. Bu nedenle, belirli müşteri uygulama zorluklarını karşılamak için kapsamlı bir parça analizi gereklidir. Bu, devamlı daha yenilikçi malzemeler ve üretim teknikleri araştırılacağı için sürekli bir süreç olmakla birlikte, optimize bir bağlantı elemanı bir üretim süreci içinde yıllarca standart hale gelebilir. Bu standardizasyon, Malzeme Listesini (ML) optimize ederek ve uygulamanın algılanan zorluklarını hafifleterek, parçanın ömrü boyunca maliyet ve verimlilik avantajları sunacaktır.

Optimas, yüksek kalite, tasarım bağlantı elemanları tedarikçisi olarak 60 yıllık bir mirasa sahiptir ve uzun yıllardır yoğun bir şekilde ticari ve arazi araç endüstrisinin içindedir. Çok sayıda büyük OEM ağır hizmet araç üreticisi ve Tier 1 tedarikçinin tasarım, mühendislik ve tedarik ekipleri ile yakın bir şekilde çalışmak Optimas mühendislerinin sektör ve taleplerine yönelik gerçek bir bakış açısı kazanmasını sağladı. Düzenli uygulama toplantıları ve geri dönüş yeteneği, üreticinin özel bağlantı elemanı gereksinimlerinin hızla karşılanmasını sağlamaktadır.

Bu yaklaşımın faydaları önemli olabilir. Bir inşaat taşıtı üreticisi, uygulamanın gerektirdiği tutarlılık ve korozyon direncini sağlayan yeni, daha hafif bir bağlantı elemanından faydalanabildi. Bu bağlantı elemanını kapsamına almak için üretim sürecini daha fazla optimize ederek, üretici aynı zamanda montaj hattı süreci zamanında da %30’luk bir eksiltme yaratmayı başardı.

Diğer bir örnek, her bir kilometre başına maliyeti azaltmak için pazarda verimlilik savaşının yaşandığı ağır kamyon endüstrisinden geliyor. Yine, verimliliği artırmak için ağırlık tasarrufu birincil endişeydi, ancak güvenilirliği artırmak da müşteri için bir odak noktasıydı. Optimas, kamyon şasisindeki bir takım ağır naylon muadillerinin yerini alan tek bir hafif metal kilit somunu üretmek için üreticinin tasarım ekibi ile yakın iş birliği içinde oldu. Parça korozyona karşı dayanıklıydı, daha fazla tork gerilimine sahipti ve kamyondaki toplam bağlantı elemanı ağırlığını %10 azalttı. Naylon parçaların çıkarılması aynı zamanda envanter alanını genişletti ve üretimi hızlandırdı.

Erken tanımlanmış ve uygulanmış tutarlı bir entegre bağlantı elemanı yaklaşımı, yalnızca çevreci özellikleri geliştiren yetkin bir parçadan fazlasını sunabilir. Her iki örnekte de aracın beklenen performansı korunurken, daha fazla yakıt verimliliği ve çevreci özellikler sağlamak için ağırlık azaltılmıştır. Ayrıca, ilgili verimlilik kazanımları ve hizmet maliyetlerinin azaltılması, yeni parçaların uygulanması için bir teşvik, ürün yaşam döngüsü boyunca eklenecek faydalar sağladı.

Tanımlayıcı faktör, entegre bir bağlantı elemanı uzmanı ile operasyonlarda artan hız ve minimum rahatsızlık ile uygulanabilen bağlantı elemanı bilgisidir. Dolayısıyla, Optimas gibi işletmeler, ağır hizmet OEM araç üreticilerine performans ve verimlilik arasında ihtiyaç duydukları dengeyi sunarken, bu araçların sektördeki her zamankinden daha sıkı emisyon standartlarına ayak uydurmasını sağlayabilir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Hareket Kontrolü

EUROTRANS, ilk Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi’ni Hannover Messe’de düzenledi

Published

on

By

Avrupa Güç Aktarımı Komitesi (EUROTRANS) ve Avrupa Akışkan Gücü Komitesi (CETOP) tarafından Hannover Messe’de düzenlenen ilk Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi, 17-21 Nisan 2023 tarihleri arasında Almanya’da hayata geçirilen Hannover Drive Academy’de gerçekleşti.

EUROTRANS Başkanı Salim Haffar ve CETOP Başkanı Arjan Coppens’in ev sahipliğinde düzenlenen eşsiz etkinlik, güç aktarım sektörünün çatısı altında faaliyet gösteren en iyi profesyonelleri, dernekleri ve kuruluşları bir araya getirdi.

Bu eşsiz panelde; tartışmalar, münazaralar ve bağlantı oluşturma oturumlarıyla ilk olarak dijitalleşme, ekonomi ve sürdürülebilirliğe odaklanıldı.

Uluslararası Hareket ve Sürücüler Zirvesi’ndeki konuşmacılar ve konular:

Fluid Power Industry – Software enables a better CO2 footprint 

Dr Steffen Haack, Bosch Rexroth, Lohr 

Future-proof production – Sustainable, flexible, productive and resilient 

Prof Thomas Bauernhansl, Fraunhofer-Institut IPA, Stuttgart 

Counterfeits – A risk for suppliers and customers: How digitalization could help The WBA CheckApp 

Ingrid Bichelmeir-Böhn, Schaeffler Technologies, Herzogenaurach

Economic situation and perspectives in uncertain times 

Prof Stephan Thomsen, Leibniz University, Hanover 

A new European regulatory framework for the green transformation – Implications for the machinery industry 

Holger Kunze, VDMA Brussels

 

Continue Reading

Hareket Kontrolü

2022’de güçlü stok ve hızlı teslimatla fark yaratan ADEN, 2023’te doludizgin

Published

on

By

Modüler montaj sayesinde stoktan daha hızlı ürün verebilmek ve daha hızlı teslimatlar yapabilmek için devreye aldığı Wattdrive Weg Group montaj hattıyla 2022 yılında güçlü stok ve hızlı teslimatta fark yaratan ADEN Endüstriyel, 2023’te sektöre birçok yenilik kazandırmayı planlıyor: Yeni bir distribütörlük, screwjack ürün grubuyla ilgili montaj hattı ve sektöre yeni bir bilgi kaynağı olan Aden Endüstriyel TV’nin gelişimi.

Watt Drive Weg Group, Motive Group, Unimec ve Zambello gibi dünya lideri markalarla yürüttüğü özel distribütörlükler ve bunun yanı sıra marka fark etmeksizin sunduğu tamir, bakım ve onarım hizmetleriyle güç aktarım sektörünün büyüyen bir markası olan ADEN Endüstriyel, 2023’e doludizgin giriyor. Wattdrive Weg Group montaj hattıyla müşterilerine önemli avantajlar sağlayan Aden Endüstriyel, teslim sürelerinde sıkıntılar yaşanan 2022 yılında, güçlü stok ve hızlı teslimatta fark yarattı. Sağladığı avantajlarla müşteri kitlesini genişleten firma, iş hacminin artmasıyla beraber ekibini de güçlendirerek, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatını da artırdı. 2022 yılında tedarikin yanı sıra, birçok son kullanıcı firmaya bakım onarım hizmetleri de sağlayan ADEN, bakım onarım konusunda yeni ürünü olan Zambello markasına ait ZMS İzleme Sistemi ile kestirimci bakıma da destek oldu.

2022 yılında artan ihracatını 2023 yılında daha üst seviyelere çıkarmayı hedefleyen ADEN Endüstriyel, distribütörlüğünü üstlendiği Wattdrive Weg Group, Unimec, Motive ve Zambello markalarının yanı sıra, yeni bir ürün grubu ile yeni bir distribütörlüğü Türkiye pazarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 2023 yılında Wattdrive montaj hattını geliştirirken, screwjack ürün grubuyla ilgili de montaj hattı için ön görüşmelere başlayan firma, yeni yılda çok daha güçlü iş birlikleri sağlamak için emin adımlarla ilerliyor. 2022 yılında devreye aldığı Aden Endüstriyel TV ile sektöre bilgi kaynağı oluşturacak çalışmalara imza atan firma, bu platformu daha da geliştirmeye devam ediyor. Hem satış hem montaj ekibini güçlendiren ADEN, 2023 yılında da yüksek ürün ve hizmet kalitesinden taviz vermeden, müşteri memnuniyeti sağlamaya devam ediyor. 

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et