Connect with us

Hareket Kontrolü

Ağır hizmet aracı bağlantı elemanları: Performans ve verimliliğin dengelenmesi

Yayın Tarihi:

-

İçten yanmalı motorun icat edilmesinden bu yana, ağır hizmet kamyonları ve arazi araçları, Avrupa’nın büyümesinde belki de en önemli etken oldular. Bu tür araçlar motorize olmanın başından itibaren ulusları inşa ettiler, hasatlarını kaldırdılar ve ihtiyaçlarını karşıladılar. Örneğin, Avrupa’da tüm yük tonajının %71’si kamyonlarca taşındı.

Ne var ki, Avrupa emisyon standartlarının ortaya çıkmasıyla, bu araçların tasarımı ve üretiminin bu standartlara uygun hale getirilmesi gerekiyordu. Bu araçları bu kadar hayati kılan özellikleri korurken, bu çevresel kaygıları gidermenin bir yolu var mıydı?

Dünya çapında bir bağlantı elemanı ve tedarik zinciri çözümleri tedarikçisi olan Optimas’da Avrupa Mühendislik Direktörü olan Ian Carvell, parça yenilikleri ve bilgili bir yaklaşımın, verimlilik ve uygulama gerekliliklerini nasıl dengeleyebileceğini araştırıyor.

Ağır hizmet araçlarının performansı, doğrudan kârlılıklarına bağlıdır. Bu tür araçlardan faydalanan işletmeler, büyük ölçüde bu araçların ağır yükleri taşıyabilmesini, hasat makinalarının güvenli olmasını ve madencilik ekipmanlarının dayanıklı olmasını sağlamak üzere yatırım yaparlar. Geçmişte, OEM üreticileri en yüksek çekme mukavemetine veya en hacimli yapıya sahip bağlantı elemanlarını seçme eğilimindeydiler. Ancak, bu parçalar tüm aracın yüksüz ağırlığını önemli ölçüde artırabiliyordu. Bu konu, 20. yüzyılın sonlarına kadar bir sorun teşkil etmezken, son zamanlarda yerel hava kalitesi ve yakıt ekonomisini geliştirme çabaları, parçaların aşırı spesifikasyon olumsuzluklarını odak noktası haline getirdi.

Şimdi üreticilerin ip cambazlığı yapması gerekiyor: Performans kriterlerini iyileştirirken, aynı zamanda yakıt verimliliğini artırmak için ağırlığı azaltmalılar. Ağır hizmet araçları zorlu çalışma koşullarına sahiptir, bu nedenle araçlarının kullanılması son kullanıcılar için kârsız hale geleceğinden, güvenilirlik konusunda OEM üreticisi tarafından herhangi bir fedakârlık yapılamaz. Bunu başarmak için parça seçiminde entegre bir bağlantı elemanı teknolojisine ve Optimas gibi bir uygulama uzmanına sahip olmak kilit noktadır.

Bir uygulama için uygun bir bağlantı elemanı seçimi, üreticinin endişelerini kapsamalıdır. Bu nedenle, belirli müşteri uygulama zorluklarını karşılamak için kapsamlı bir parça analizi gereklidir. Bu, devamlı daha yenilikçi malzemeler ve üretim teknikleri araştırılacağı için sürekli bir süreç olmakla birlikte, optimize bir bağlantı elemanı bir üretim süreci içinde yıllarca standart hale gelebilir. Bu standardizasyon, Malzeme Listesini (ML) optimize ederek ve uygulamanın algılanan zorluklarını hafifleterek, parçanın ömrü boyunca maliyet ve verimlilik avantajları sunacaktır.

Optimas, yüksek kalite, tasarım bağlantı elemanları tedarikçisi olarak 60 yıllık bir mirasa sahiptir ve uzun yıllardır yoğun bir şekilde ticari ve arazi araç endüstrisinin içindedir. Çok sayıda büyük OEM ağır hizmet araç üreticisi ve Tier 1 tedarikçinin tasarım, mühendislik ve tedarik ekipleri ile yakın bir şekilde çalışmak Optimas mühendislerinin sektör ve taleplerine yönelik gerçek bir bakış açısı kazanmasını sağladı. Düzenli uygulama toplantıları ve geri dönüş yeteneği, üreticinin özel bağlantı elemanı gereksinimlerinin hızla karşılanmasını sağlamaktadır.

Bu yaklaşımın faydaları önemli olabilir. Bir inşaat taşıtı üreticisi, uygulamanın gerektirdiği tutarlılık ve korozyon direncini sağlayan yeni, daha hafif bir bağlantı elemanından faydalanabildi. Bu bağlantı elemanını kapsamına almak için üretim sürecini daha fazla optimize ederek, üretici aynı zamanda montaj hattı süreci zamanında da %30’luk bir eksiltme yaratmayı başardı.

Diğer bir örnek, her bir kilometre başına maliyeti azaltmak için pazarda verimlilik savaşının yaşandığı ağır kamyon endüstrisinden geliyor. Yine, verimliliği artırmak için ağırlık tasarrufu birincil endişeydi, ancak güvenilirliği artırmak da müşteri için bir odak noktasıydı. Optimas, kamyon şasisindeki bir takım ağır naylon muadillerinin yerini alan tek bir hafif metal kilit somunu üretmek için üreticinin tasarım ekibi ile yakın iş birliği içinde oldu. Parça korozyona karşı dayanıklıydı, daha fazla tork gerilimine sahipti ve kamyondaki toplam bağlantı elemanı ağırlığını %10 azalttı. Naylon parçaların çıkarılması aynı zamanda envanter alanını genişletti ve üretimi hızlandırdı.

Erken tanımlanmış ve uygulanmış tutarlı bir entegre bağlantı elemanı yaklaşımı, yalnızca çevreci özellikleri geliştiren yetkin bir parçadan fazlasını sunabilir. Her iki örnekte de aracın beklenen performansı korunurken, daha fazla yakıt verimliliği ve çevreci özellikler sağlamak için ağırlık azaltılmıştır. Ayrıca, ilgili verimlilik kazanımları ve hizmet maliyetlerinin azaltılması, yeni parçaların uygulanması için bir teşvik, ürün yaşam döngüsü boyunca eklenecek faydalar sağladı.

Tanımlayıcı faktör, entegre bir bağlantı elemanı uzmanı ile operasyonlarda artan hız ve minimum rahatsızlık ile uygulanabilen bağlantı elemanı bilgisidir. Dolayısıyla, Optimas gibi işletmeler, ağır hizmet OEM araç üreticilerine performans ve verimlilik arasında ihtiyaç duydukları dengeyi sunarken, bu araçların sektördeki her zamankinden daha sıkı emisyon standartlarına ayak uydurmasını sağlayabilir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com