Connect with us

Rulmanlar

Oynak makaralı rulmanlar zorlu ortamlara dayanır

Yayın Tarihi:

-

 

NSK, zorlu ortam uygulamalarında kullanılan konveyör kayışı tahrik kasnakları için, kurulumu basit, sızdırmazlık verimi mükemmel yeni oynak makaralı rulmanlar geliştirmiştir. Yeni inşa edilen konveyörler için ideal olmasının yanısıra, standart, ISO uyumlu boyutların kullanılması mevcut konveyör sistemlerine de yeniden uyarlanabilecekleri anlamına gelir.

 

NSK’nın yeni oynak makaralı rulmanlarında, boşluğu ölçmek için kurulum esnasında çıkartılabilen bir keçe vardır. Konveyör kayışı tahrik kasnaklarında kullanılan makaralı rulmanların hizmet ömrü, özellikle maden ve taş ocağı gibi konveyörlerin uzunluğunun kilometrelerce olabildiği sektörlerde sistem uygunluğunun ve güvenilirliğinin yönetilmesinde  önemli bir etkendir. Seçilen rulmanlar sadece yüksek yüklere dayanıklı olmakla kalmamalı, aynı zamanda çalışma ortamında mevcut olan ince taneciklerin penetrasyonuna karşı da dayanıklı olmalıdır.

Oynak makaralı rulmanlar tipik olarak bu tür uygulamalar için seçilir çünkü ağır yükler taşıyabilir ve tahrik şaftı bükülmesini telafi edebilirler. Şimdiye kadar, arasından seçim yapacak iki tür tasarım vardı. Seçeneklerden biri keçesiz açık rulmanların kullanılmasıydı. Bunların kurulumu kolaydı ve hata riski yoktu çünkü rulman boşluğunu ayarlamak kolaydı. Ancak, bazıları çok aşındırıcı olan yabancı parçacıkların penetrasyonu nedeniyle bu rulman türünde erken arızalanma bekleniyordu. Bunun alternatifi keçeli oynak makaralı rulmanların kullanılmasıydı ama bunların dezavantajı, rulman takılıyken rulman boşluğunun ölçülememesiydi ve bu da kurulum hatası riskini arttıriyordu. Ayrıca, yük değeri potansiyelinin maksimize edilmesini sağlamak için keçelerin ilave alana ihtiyacı vardı. NSK bu etkenleri düşünerek, maden ve taş ocağı gibi sektörlerdeki konveyör kayışı tahrik kasnağı 

uygulamaları için özel  olarak yeni oynak makaralı rulmanlar geliştirdi. Bu rulmanların hizmet ömrü daha uzundur, yük değerleri daha yüksektir, sızdırmazlık mükemmeldir ve boyutları daha önce kullanılan rulmanlar ile aynıdır. Buna ilave olarak, rulman boşluğu, kurulum esnasında herhangi bir zamanda ölçülebilir. Rulmanın temel özelliklerinin yanı sıra NSK, iç ve dış bilezikler için özel çelikler geliştirmiştir, özel tavlama prosesleri ile yük kapasitesi arttırılır ve tasarım çok kompakt hale gelir. Sonuç olarak, keçe mevcut alana sığabilir ve yeni oynak makaralı rulmanların geleneksel rulmanlardan daha yüksek dinamik yüklere dayanabilmesini sağlar.

Özel çelik malzemeler, az yağlandıklarında bile olağanüstü iyi performans gösterirken verimli keçe pek çok başka zorlu ortam uygulamalarında direncini kanıtlamıştır. En önemlisi, keçe rulman yatağına vidalanan bir kolla bağlanır. Böylece, rulmanın  radyal boşluğunun ölçülmesi için kurulum esnasında çıkartılabilir. Bu özellik, iç bilezikte sıkıca oturtulduğunda boşluğun çok küçük yapılmadığını garantiler. Bu da rulmanın erken hasar görmesini engeller. NSK, bu yeni oynak makaralı rulmanların geleneksel alternatiflerinden dört kat daha uzun hizmet ömrü sunduğunu tahmin ediyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com