Connect with us

Genel

Özel bir kişi: Mayr’ın kıdemli CEO’su Fritz Mayr’ın ardından

Yayın Tarihi:

-

Mayr’ın CEO’su olarak yarım asrı aşkın bir sürenin ardından, yakınları ve sevdikleriyle çevrili olarak huzur içinde 18 Ocak tarihinde 96 yaşında hayata veda eden Fritz Mayr, 24 Ocak Salı günü defnedildi. Aile şirketi, son derece saygın patronunun yasını tutuyor.

Şirket çalışanları, Fritz Mayr’ın ardından şunları söylüyor:

Fritz Mayr’ı her gün şirkete getiren taksiden inerken yardımcı olmak gibi günlük hayatında destek sağlayan kadın çalışan, “Kesinlikle dolu bir hayat sürdü ve iyi bir yaşa kadar yaşadı ancak yine de çok üzüldüm. Her sabah, kendini iyi hissetmediği zamanlarda bile, beni bir gülümsemeyle karşıladı.”

Ofisten bir meslektaşı, “Onunla randevular her zaman hoş geçmeyebiliyordu ama bana verdiği yeni görevlerden biri üzerinde çalışırken, bunu neden benim düşünmediğimi birçok kez merak ettim. Öneriyi yapan, fikri bulan kişi ben olmalıydım, çok daha gençtim. Ama her seferinde büyük resmi görüyordu ve önceden, bilmeden en son trendi fark ediyordu. Ondan bu kadar çok şey öğrenebildiğim için çok minnettarım.”

Spontane bir şekilde sorulan üretim hattı çalışanı, “Bay Fritz Mayr’ı düşündüğümde, öncelikle şunu söylüyorum: Bay Mayr beni hiçbir zaman sadece bir işçi olarak değil, bir insan olarak gördü; onunla birlikte başarıya ulaşan bir kişi. Kişisel etkileşim Bay Mayr’ın ana ilkesiydi, karşılıklı saygı en yüksek önceliğe sahipti ve bu kesinlikle Mayr şirketinin bugünkü haline gelmesine en büyük paya sahip. Bay Mayr’ın dünya çapında güç aktarım teknolojisi pazarları, şirketimizin gelişimi ve ayrıca benim kişisel gelişimim üzerindeki etkilerine dönüp baktığımda, büyük saygımı ve takdirimi hak ediyor. Şahsen Bay Mayr için çalışmaktan kesinlikle keyif aldım.”

Yaşam felsefesi: Güvenlik tavizlere izin vermez

Mauerstetten’deki mayr® güç aktarım tesisinden gelen debriyajlar, kaplinler ve frenler günden güne dünyanın her yerindeki makinelerdeki hareketleri güvence altına alıyor. Bu misyon, kaliteden herhangi bir ödün verilmesine izin vermiyor. Sonuç olarak, emniyet frenleri ve kavramaları, makine ve sistemlerde insanların ve ayrıca malzemelerin korunmasını, güvenilir bir şekilde sağlaması gereken bileşenlerdir. Diğer bir deyişle, acil bir durumda hareketleri hassas ve anında kesintiye uğratan, fren yaparak durduran veya milimetrik hassasiyetle belirli konumları koruyan bileşenler. Acil bir durumda hayat kurtarabilecek bileşenler. Bu nedenle güvenlikte tavizsizliği temsil ediyorlar: Bu da tam olarak Fritz Mayr’ın yaşam felsefesiydi: “Gelenek ve yenilik, nesiller boyu istikrarımızı garanti eden destekleyici kolonlardır. Giderek daha hızlı hareket eden ve belirsizleşen bir dünyada güvenilirlik ve uzun vadeli güvenlik anlamına gelir. Ürünlerimiz aynı zamanda emniyet ve güvenilirliği de temsil ediyor. Yani başka bir deyişle ‘güvenlik’ konusu sadece düşüncelerimizi değil, eylemlerimizi de şekillendiriyor.”

Fitz Mayr: 1926 – 2023

3 Nisan 1926’da doğan Fritz Mayr, Rus esaretinden Almanya’ya döndükten sonra 1948’de Münih Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği eğitimine başladı. 1952’de mühendislik derecesi (Diplom-Ingenieur) ile mezun oldu. Württembergische Metallwarenfabrik’te (WMF) genç bir mühendis olarak çalıştıktan sonra, 1956’da üçüncü kuşağı temsilen Kaufbeuren’deki aile şirketine katıldı. Şirket, 19. yüzyılın sonunda bir değirmenci atölyesi olarak kuruldu. 1950’lerde şirket, düz kayış kasnakları gibi zamanın tahrik teknolojisi için bileşenler üretmeye devam etti. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından, Gablonz sanayisinde Mayr şirketi için yeni müşteri ortaya çıktı. Savaştan önce, bu sanayi bölgesi kuzey Bohemya’daki Gablonz’da bulunuyordu ve burada önemli bir ekonomik sektörü temsil ediyordu. Çekirdek ürünler, cam, taş veya adi metaller gibi çeşitli malzemelerden yapılmış takılar, aksesuarlar ve dekoratif öğelerdi. Almanya’da şirketlerin çoğu sıfırdan başlamak zorunda olduğundan, endüstriyel bileşenlere olan ihtiyaç önemliydi. Mayr, şirketlere ihtiyaç duydukları her şeyi sağladı ve onlara yardımcı oldu: Cam parçalarını kesmek için taşlama taşları, düğme üretimi için üst ve yan delme makineleri, 10 tona kadar sıkıştırma kuvvetine sahip manivela ve vida presleri, gravür topları ve lamba pensesi. Ancak ilk öncü yenilikler de bu dönemde geliştirildi. Örneğin, şirket kurucusunun torunu olarak o sırada babasıyla birlikte şirketi zaten yöneten Fritz Mayr, yaygın kullanılan el ile enjeksiyon kalıplamayı otomatikleştirdi.

Küresel pazar liderinliğine yükseliş: Allgäu bölgesinde ‘gizli şampiyon’

Güç aktarımı teknolojisi alanındaki atılım, şirkete bu dönemde belirleyici bir ivme kazandırdı: Tork sınırlayıcının geliştirilmesi. Tork sınırlaması için zaten çözümler vardı piyasada mevcuttu ancak bunlar, yüksek hassasiyette debriyaj açısından Fritz Mayr’ın tasavvur ettiği şey değildi. Bugün yaygın olan tork sınırlayıcılar henüz mevcut değildi ve Fritz Mayr, niteliksel olarak üstün çözümler için fırsatın farkına vardı. Mayr, konut fanları için tork sınırlayıcılar sunarak bu alanda başarılı bir çıkış yaptı. EAS® tork sınırlayıcılar 1963 yılında piyasaya sürüldü ve kısa sürede şirketin en çok satan ürünü oldu. 1965 yılında, Fritz Mayr şirketin yönetimini resmen babasından devraldı ve vefatına kadar yönetim ekibinin bir parçası oldu.

Şirketin Kaufbeuren’deki tesisleri, savaş sonrası dönemdeki istikrarlı büyüme nedeniyle kısa sürede çok sıkışık hale geldi: Şirketin 1897’deki kuruluşundan bu yana kullandığı Kaufbeuren’deki genel merkez sadece 1.400 metrekarelik bir alana sahipti. 1972’de şirket nihayet bugün hala bulunduğu Mauerstetten’e taşındı. Şirket tesisleri yaklaşık 33.000 metrekarelik bir alanı kapsıyor. 750’den fazla çalışan bulunuyor.

Mayr, 1960’lardan beri uluslararası pazarda faaliyet gösteriyor. Gittikçe daha fazla ülkede temsilcilikler ve iştirakler, şirketin farklı pazarlarda varlığını sağlamlaştırıyor. 1994’te Polonya’da ve 10 yıl sonra Çin’de bir fabrikanın kurulmasıyla üretim de nihayet uluslararası hale geldi. Şirket, teknik yenilikleriyle yeni şubelere girmek için küresel varlığını defalarca kullandı. Örneğin 1997 yılında şirket asansör pazarına girdi ve bugüne kadar asansör frenleri alanında pazar liderliğini elde etti.

Bugün, ağ oluşturma ve dijitalleşme, güç aktarımı alanında da büyük konulardır. Mayr, yenilikçi çözümlerle bu zorlukların üstesinden geliyor. Örneğin, güvenlik frenlerinin ek sensörler olmadan iletişim kurmasını ve bunları tamamen kontrol etmesini sağlayan elektronik modüller.

Kararlılığa odaklanma

Fritz Mayr için şirketin felsefesinin en önemli unsuru istikrardı. Bu ilke en başından beri şirketin vazgeçilmez özelliği oldu ve üründen teslimata, hizmete, yeniliklere ve genel olarak şirketin uyum ve tutarlılığına kadar tüm alanlara yansıdı. Durgunluk zamanlarında bile, şirket her zaman tüm işlerini sürdürebildi ve hiçbir zaman personel çıkarmak zorunda kalmadı. İstikrar her şeyden önce geldi. Bu yol gösterici ilke, 2015 yılında gelecekteki hissedar yapısı için sağlam bir temel oluşturan holding şirketi ‘Mayr Familien KG’nin kuruluşuna da yansıdı. Bu süreçte, Fritz Mayr’ın torunu Ferdinand Mayr şirketi devraldı. 2018 yılında Yönetim Kurulu’na katılan Ferdinand Mayr, 2022 yılında emekli olan Günther Klingler’den CEO görevini devraldı.

Birlikte daha güçlü

mayr® ile ilgili özel olan şey de aile şirketi olma yönelimidir. Mayr ailesi kuruluşundan bu yana şirketi destekledi. Ferdinand Mayr, durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Şirketimizi tüm çalışanlarıyla birlikte büyümüş Mayr ailesi olarak görüyoruz. Bu nedenle, elbette pek çok kişi özellikle de Fritz Mayr’ın uzun süreli meslektaşları ve yoldaşları, şimdi onun vefatına çok üzülüyor ve pek çoğu, eski CEO’nun ölümüne yürekten sempati duyduğunu ifade ediyor.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com