Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Paslanmaz çelik konveyör sistemleri daha fazla hijyen sunabilir mi?

Yayın Tarihi:

-

Paslanmaz çelik konveyörler, düzenli yıkamaların günlük üretim rutininin kritik bir parçası olduğu yiyecek ve içecek endüstrisinin katı hijyenik gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak, bunları üretim hattınızda nerede kullanacağınızı bilmek size çok para kazandırabilir.

Çoğu durumda, en pratik ve uygun maliyetli çözüm, alüminyum ve paslanmaz çelik konveyörlerin bir karışımını kullanmaktır. FlexCAM Teknik Satıl Mühendisi Rob Winterbottom şunları söylüyor: “Hiç şüphesiz paslanmaz çelik konveyörler, kontaminasyon veya kimyasal maruziyetin potansiyel bir risk olduğu zorlu üretim ortamları için tercih edilen çözümdür. Ancak, bu risklerin bulunmadığı üretim alanlarında, alüminyum konveyörler uygun maliyetli bir alternatif sunuyor.” 

Günlük yıkamalarda kostik temizlik ürünlerinin kullanımı, yiyecek, içecek, süt ürünleri ve fırın ürünleri gibi çeşitli endüstrilerde yaygındır. Bu kostik temizlik ürünleri, bu kimyasalların aşındırıcı doğasına dayanmak için sağlam malzeme işleme çözümleri ve ekipmanı gerektiren yüksek bir alkali içeriğe sahiptir. Üreticiler genellikle üretim hatlarının kritik kısımlarına alüminyum yüzeyler yerleştirme ve temizlik ürünlerinin makineleri üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını düşünmeme hatasına düşüyorlar. Alüminyum parçalar, ürün güvenliğini ve hattın bakımını olumsuz etkileyebilecek şekilde oksitlenebilir ve aşınabilir. Hasarlı parçaların onarılması imkansız hale gelir ve aksi takdirde gerekenden çok daha büyük bir konveyör hattının değiştirilmesine neden olur.

Paslanmaz çelik konveyörler, bu kimyasalların aşındırıcı doğası ile baş edebilecek şekilde tasarlanmıştır ve bu kimyasalları doğrudan gıda ile temas eden alanlarda kullanım için güvenli ve hijyenik hale getirir. Uygun bakım ile paslanmaz çelik konveyörlerin sınırsız kullanım ömrü vardır. Kaliteli konveyörler kullandığınızda, zamanın testine dayanacak dayanıklı hareketli ve aşınan parçalar garanti edilir. 

Önde gelen paslanmaz çelik konveyör sistemlerinin bir diğer önemli özelliği, yüksek hızlarda bile tamamen yağlama olmadan çalışabilmeleridir. 

Özetle, sık sık yıkama gerektiren zorlu üretim ortamları, güvenli ve temiz operasyonları desteklemek için paslanmaz çelik konveyör sistemleri için güçlü adaylardır. Paslanmaz çelik sistemlerde peşin yatırım daha yüksekken, operasyonun kritik olmayan kısımlarına alüminyum profiller takılarak bu maliyet azaltılabilir. Bu, optimum sistem maliyeti ve düşük toplam sahip olma maliyeti sağlayacaktır. (Kaynak: foodmag.com.au)

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com