Connect with us

Motorlar

Servo motor nedir?

Yayın Tarihi:

-

Servo motor, üzerinde hız, ivme, pozisyon kontrolü yapabileceğiniz, belirlenen pozisyonu yeni bir komut gelmediği sürece değiştirmeyen, herhangi bir hatayı ise denetleyip geri bildirim gönderen bir motor çeşidi olup, tüm bunları farklı motor türlerine göre çok daha yüksek bir hassasiyetle gerçekleştirirler. Servo motorlar, özellikle robot teknolojisinde yaygın olarak kullanılır.

Tahrik sistemlerinin içerisinde çoğunlukla bu tip motorlar kullanılmakla birlikte, AC ya da step motor çeşitlerinden biri de kullanılabilir. 

Servo motorların özellikleri

Servo motor çalışma prensibi sistemdeki hatayı denetlemeye ve geri bildirim yoluyla hatalı çalışmayı engellemeye dayanır. Bu sistemler motorun belirli bir yönde ve açıda dönmesi istenen durumlarda kullanılır. Bununla birlikte motorun yüksek hızlarda dinamik olarak hareket etmesi gereken ya da belirli aralıklarla pozisyon alması gereken uygulamalarda da servo motorlar tercih edilmektedir. Asenkron motorlar ile kıyaslandıklarında yüksek hızlarda bile tork kaybı yaşatmayan servo motorlar, gövde yapıları gereği de son derece kompaktırlar.  Kullanıcılarına enerji tasarrufu sağlarlar. Yine genel olarak 6V’luk gerilimle çalışan DC modeller üretilmekle birlikte çok daha yüksek gerilim değerleri sunan AC servo motor çeşitleri de bulunmaktadır.

Servo motorların çalışma prensibi

Servo motor sistemlerinde mile bağlı bir enkoder bulunur ve enkoder vasıtasıyla dönüş yönü, açısı ve hızı gibi parametreler sürekli olarak kontrol edilir, sürücüye sinyal gönderilir. Sürücü bu parametrelere göre servo motora komut iletir. Geribildirim sinyalleriyle sürekli bir kontrol süreci mevcuttur. Servo motor sistemlerinde motorla birlikte bir dişli mekanizması ve bir de sürücü devresi yer almaktadır.

Servo motorlar nerelerde kullanılır?

Servo motor özellikleri itibariyle robot teknolojisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu motor çeşitleri şu uygulama ve sistemlerde de kullanılırlar: 

  • Metal işleme makinaları
  • Pompalar
  • Paketleme makinaları
  • Endüstriyel taşıma sistemleri
  • İklimlendirme sistemleri
  • Oyuncak imalat endüstrisi
  • Radar sistemleri

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com