Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Pozitif kesme işlemine sahip yüzey frezesi çıktıları artırırken maliyetlerini düşürüyor

Yayın Tarihi:

-

 

Büyük adetli işleme konusunda ortaya çıkan pek çok eğilim mevcuttur. Bunlar otomotiv gibi sektörlerde üretim mühendislerine rekabet avantajı sağlayabilecekleri çeşitli fırsatlar sunar. Bu eğilimler arasında neredeyse net şekil verilmiş dövme parçalara ve özel transfer hatlarının yerini alan esnek tezgahlara olan talebin artması sayılabilir. Bu yeni yaklaşımların sağlayacağı avantajları maksimum düzeye çıkarmaya ve aynı zamanda parça maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak için yeni frezeleme takımlarının geliştirilmesi büyük önem taşıyor. İşte bu düşünceden hareketle Sandvik Coromant, pozitif kesme işlemine sahip kesicisi bulunan ilk çift taraflı ve çok kenarlı yüzey frezesini sunuyor.

 

Toplam 14 adet gerçek kesme kenarına sahip olan CoroMill® 745 verimli bir yüzey frezeleme, düşük kesme kuvveti ve düşük parça başı maliyet gibi ön koşulların bulunduğu uygulamalarda iyi bir çözüm sunmak üzere tasarlanmıştır. Bu yenilikçi kesicinin birçok gelişmiş özelliği arasında ana kesici kenarda geniş, pozitif bir açı sunması için tasarlanan ve böylece hem mükemmel talaş oluşumu hem de düzgün, yumuşak bir ses ve düşük kesme kuvvetleri sağlayan alışılmadık uç eğim açısı bulunur.

Pozitif düşünce

Kuşkusuz, çift taraflı uçlar uzun bir süreden beri kullanılmaktadır; ancak bu konsept tek taraflı alternatiflere göre genellikle daha yüksek kesme kuvveti oluşturur. Sonuç olarak, Sandvik Coromant hem hafif kesme kuvvetleri hem de iyi talaş oluşumu sağlayacak çift  taraflı ve çok kenarlı bir kesici geliştirmeye koyuldu. Esnek transfer hatlarında kullanıldığında veya maksimum takım kullanımı önemli olduğunda da avantajlar sağlandı. Bu verimli ve çok yönlü yüzey freze kesicisi, sunduğu uzun takım ömrü ve daha düşük parça başı maliyet sayesinde yoğun bir şekilde kullanılacak gibi görünüyor. Dahası, işleme prosesinde düşük kesme kuvvetine ihtiyaç duyan ve kurulumun özellikle güçlü olmadığı düşük güçlü tezgahları kullanan mühendislerin ellerindeki seçenekleri de önemli ölçüde zenginleştirecektir.

Daha iyi parça başına maliyet

CoroMill 745 çelik ve döküm demir iş parçaları üzerinde (ISO P ve ISO K malzemeler) kaba talaş işlemeden yarı ince talaş işlemeye kadar olan işlemler için geliştirilmiştir. Bu çift taraflı ve çok kenarlı kesiciyi kullanmanın sonucunda üretim ekonomisi ve parça başı maliyet büyük ölçüde iyileştirilebilir. İşin esasında pozitif kesme işlemi, tek taraflı konsepte sahip bir yüzey frezesinin işlemini yansıtır; ancak yeni kesicide ucun her iki tarafında birden kesme kenarları bulunur. Sunulan 14 kesme kenarı sayesinde 5,2 mm (0,205”) kesme derinliğine kadar olan tüm yüzey frezeleme işlemlerinin bundan yararlanması beklenir.

Yenilikçi kesme işleminin ve güçlü uçların sağladığı yüksek verimlilik, güvenilir performans ve parça başına düşük maliyet özellikle genel mühendislik sektörü için yararlı olacak olsa da, otomatik üretimin daha yaygın olduğu diğer endüstrilerdeki üreticiler de bundan büyük avantajlar sağlayacaktır. Örneğin, insansız üretime dayanan fabrikalar kesicinin yüksek güvenliğinden ve öngörülebilir performansından yararlanabilecektir. CoroMill 745 uzun yola çıkan ve çıkmayan taşıtlardaki motor bloğu, bağlama kolu, üniversal mafsal, şanzıman ve arka aks gibi geleneksel otomotiv parçalarında da uygulama ve maliyet avantajları sunar. Bu, kesicinin geliştirilmesi aşamasında güvenilirliğin ön planda tutulmasının bir sonucudur. Örneğin, sorunsuz ve güvenilir bir işleme ortamı talep eden pek çok tezgah imalathanesi için güvenli uç konumlandırma bir ön koşuldur. Dahası, CoroMill 745’in uçları yüksek hassasiyet ve sağlam bir kesme işlemi sağlamak üzere özellikle kalın, güvenli, güçlü ve keskin kenarlıdır; hassas taşlanmış geometrisi ise döküm demir ile çalışırken kesicinin parçadan çıktığı tarafta sıklıkla görülebilen iş parçasındaki tanecik kopması sorununu önleyecek biçimde tasarlanmıştır.

Yedi köşeli uçlar

Uç konumu ve yedi kenarlı (yedi köşeli) uç şekli, günümüzün zaman tasarrufu ve işlemede “yeşil ışık” taleplerini karşılamaya yardımcı olmak için kolay değişim ve sökülüp takılabilme sağlar. Gerçekte, ucun sökülüp takılması için operatörün eldivenlerini çıkarması bile gerekli değildir. Uç değişimi sırasında operatörler ucun tasarımı ve uç yuvasındaki konumu sayesinde uçları takarken yuva içinde tutma olanağına sahiptir. Aslında ucun konumu büyük M7 vidasını sıkıştırmadan sabitlenebilir (vida, uygulama güvenliği için fazladan takılmıştır). Ek bir fayda olarak, büyük vida deliği sayesinde Sandvik Coromant’ta ucun üretimi sırasında daha az toz kullanılır ve böylece çevre için bir avantaj sağlanır.

Üretim mühendislerine yarar sağlayan diğer bir benzersiz özellik ise düşük titreşimin çok önemli olduğu kaba işleme operasyonları için 160 mm (6”) çapa kadar diferansiyel hatve (MD hatve) kullanabilme olanağıdır. Bu orta boy MD hatve tasarımı, rezonansa veya yankılanmaya eğimli parçaların işlenmesi sırasında titreşimi azaltmak üzere genel kapsamlı ileri algoritmalar kullanılarak geliştirilmiştir. Burada, uç konumu, eşit bir talaş yükü sağlayacak biçimde radyal olarak telafi edilir. Sandvik Coromant MD’yi titreşim sorununa karşı bir sorun giderici olarak özel bir şekilde tasarlamıştır. Böylece genel uygulamalar için M ve daha yüksek verim için dar olan H hatvesi, hatvelere iyi bir alternatif olarak sunulmuştur. Uç geometrileri bakımından, Sandvik Coromant CoroMill 745 için başlangıç olarak E-M30 ve E-M50 tiplerini sunmaktadır. E-M30 çelik ve döküm demir iş parçalarında ilk tercihtir ve ayrıca titreşim açısından hassas uygulamalarda ve daha düşük güç harcaması gerektiğinde kullanılabilir.

Diğerinin aksine, E-M50 ise daha tok bir geometri olarak daha zorlayıcı işlemlerde veya daha yüksek verimlilik ihtiyacı olduğunda kullanılabilir. E-M50 aynı zamanda çeşitli otomotiv uygulamalarında ve sfero döküm demir (NCI) işlemede yaygın biçimde bulunan gri döküm demir (GCI) iş parçaları için de seçilmelidir. Sonuçta, bu hassas geometriler ile takımın yapısından gelen pürüzsüz kesme işlemi birleştiğinde daha düşük güç tüketimi sağlamaya ve operatörün duyduğu gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilir; böylece daha iyi bir çalışma ortamı sağlanır.

Şirket genelindeki avantajlar

Standart ve yedekli bir kesici olarak sunulan CoroMill 745, yüzey frezeleme işlemlerinde tüm şirket açısından avantajlı bir dönüşüm sağlayacaktır. Arbor, Coromant Capto® ve CIS arbor bağlama türleri arasından seçim yapılabilir ve 160 mm (6”) çapa kadar kesicilerde içten kesme sıvısı kullanılabilir. Tüm CoroMill 745 frezeleme takımı gövdeleri 42° giriş açısı sunar; bununla birlikte bu serinin geleceğine yönelik planlarda 25° boşluk açısı ile 0,7 mm/diş (0,028”/diş) ilerleme hızına ulaşabilecek yüksek ilerlemeli bir model de bulunmaktadır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com