Connect with us

Robot Teknolojileri

Robotlar için daha fazla özgürlük

Published

on

Stäubli robotlar için çalışmalarını STÖBER harici eksenlerini kullanarak genişletiyor.

Hassas, yüksek hızlı görevler için örneğin otomotiv, gıda, ilaç, plastik veya elektronik sektörü gibi sektörlerden şirketler çok çeşitli bileşenleri yüklemek ve boşaltmak, paletlemek, işlemek, sıralamak veya istiflemek için robotlara güvenir. Stäubli Robotik, dünyanın önde gelen robot tedarikçilerinden biridir. STÖBER’in harici eksen kullanımı, çok eksenli robotların tam bir özgürlükle yapılandırılmasına izin vererek maksimum esneklik sağlar. Bu, geleceğe yönelik bir ortaklıktır ve müşteriler için önemli bir katma değerdir.

Stäubli ve STÖBER’in iş birliği içinde ilk ortak projesinin amacı, STÖBER’in yedinci ve isteğe bağlı olarak sekizinci ekseni ile maksimum altı eksenli Stäubli robotların uygulama alanının genişletilmesiydi. Konsept hem ilerleme hem de dönme hareketlerini mümkün kılmak için yedinci ve sekizinci ekseni doğrusal bir yönde dinamik olarak hareket eden bir robot içerir. Bu, robotu hem son derece esnek, çok daha geniş bir çalışma aralığına sahip, hat üzerindeki çeşitli istasyonlarda çok çeşitli görevleri üstlenebilir ve hem de özgürce yapılandırılabilir hale getirmektedir. Harici olan yedinci ve sekizinci eksenlerin her biri için hareket kontrolü SD6 tipi sürücüsü kullanılır. Daha yüksek seviyeli bir kontrolöre bağlantı EtherCAT veya CANopen haberleşme protokolleri üzerinden sağlanabilmektedir.

Bu projede, her iki şirket de TX2-60 serisinden altı eksenli bir robotun STÖBER’in bir veya iki harici ekseni ile ne kadar verimli bir şekilde donatılabileceğini göstermek istedi. Ünlü bir Alman bisiklet üreticisi için bu proje hayata geçirildi. Uygulamada harici eksen (7. Eksen) olarak STÖBER’in PH_EZ tipi redüktörlü servo motoru, bisikletin çerçevesini hareket ettiren bir döner tabla ekseni olarak kullanıldı. Robotun çerçeveye iki kez dokunmasıyla çalışmaya başlayan sistemde, robot üzerine bağlanan takım ile düzensiz hareketlerle ve teması hiç kesmeden çerçeve üzerinde işlem yapmaktaydı. Bu işlemde, Stäubli’nin CS9 Kontrolcüsü ve STÖBER’in SD6 tipi servo motor sürücüsü kullanılmış olup haberleşme protokolü olarak da EtherCAT kullanılmıştır.

Stäubli ve STÖBER arasındaki iş birliğinin amacı, münferit müşteri ihtiyaçlarına mutlak esneklikle yanıt vermek için çözümler sunmaktır. Robot imalatçılarına, özellikle yapılan çok önemli ve kritik iş geliştirme adımlarında STÖBER ile yapmış oldukları bu tip iş birlikleri önemli katkılar sağlamaktadır. 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Robot Teknolojileri

Schaeffler, robotik ve endüstriyel otomasyon için yüksek kaliteli ürün yelpazesini sergiledi

Published

on

By

Küresel otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler, hassas gerinim dalgalı dişliler ve hassas planet redüktörlerinden oluşan eksiksiz ürün yelpazesini automatica 2023’te sergiledi. Bunun yanı sıra, endüstriyel otomasyon için modüler ve özelleştirilmiş hassas sürücülerini ve çeşitli sektörlerde robotik ve otomasyon çözümleri sunan Ewellix kızak ve lift kitlerini görücüye çıkaran Schaeffler, Ewellix zemin kilit aktüatörlerini de ilk kez burada tanıttı.

Cobot’lar ve hafif robotlar için hassas gerinim dalgası dişlileri

Schaeffler, yüksek tork sektörü için RT1 ve standart tork uygulamaları için RT2 Serisi kompakt hassas gerinim dalgalı dişlilerini, cobot’lar ve hafif robotların yanı sıra tıbbi uygulamalar için de çözüm olarak sunuyor. RT1 ve RT2 Serisi hassas gerinim dalgalı dişliler yaklaşık 300 Nm’ye kadar çıkış torkları için sunulurken; 300 Nm’den 5000 Nm’ye kadar çıkış torkları için PSC Serisi hassas planet redüktörler kullanılıyor.

Ewellix kızak ve kaldırma kitleri, cobot’ların ve endüstriyel robotların yelpazesini genişletmek için montaja hazır, yatay ve dikey eksenler olarak tercih edilen ürün yelpazesine ideal bir ek oluşturuyor. Fuarda Ewellix zemin kilit aktüatörlerini de ilk kez tanıtan Schaeffler, bu çözümüyle Otonom Mobil Robotlar (AMR), mobil tezgahlar veya makine parçaları gibi mobil platformları hafifçe kaldırmak ve böylece zemine sıkıca sabitlemek için kullanılabilen çok kompakt kaldırma üniteleri sunuyor.

Ayrı ayrı yapılandırılabilir hassas sürücüler

Kullanıcı, hassas servo sürücüler için pazarda geniş bir tedarikçi seçeneğine ulaşır; ancak genellikle tasarımları üzerinde yalnızca sınırlı bir etkiye sahiptir. Schaeffler’in yeni hassas sürücüleri ile şirketler, bu bileşenlerin geliştirilmesine yatırım yapmak zorunda kalmadan sürücüleri uygulamalarına büyük ölçüde eşlenecek şekilde adapte edebilir. Temel olarak hassas sürücüler; Schaeffler’in seçili motorlar, isteğe bağlı enkoderler, entegre tork sensörü teknolojisi ve tak ve çalıştır özellikli tahrikler üretmek için ayrı ayrı uyarlanmış muhafazalar ve millerle tamamladığı RT1 ve RT2 Serisi hassas gerinim dalgası dişlilerinden oluşur. Bu şekilde üreticiler, makinelerinin geliştirilmesi sırasında temel uzmanlıklarına konsantre olabilir ancak özelleştirilmiş sürücülerden vazgeçmek zorunda kalmazlar.

Continue Reading

Robot Teknolojileri

Volkswagen’in 4 fabrikası, 1300 FANUC robotuyla güçlenecek

Published

on

By

Otomasyon endüstrisinde CNC kontrolör, robot ve makinelerin geliştirilmesine öncülük ederken aldığı büyük siparişlerle üretime değer katan FANUC, Alman otomobil devi Volkswagen’in dört fabrikası için 1300 robot tedarik edecek. Aylık 10 bin robot üretim kapasitesine sahip FANUC’a sipariş verilen 1300 robot, Volkswagen’in Almanya ve Slovakya’daki üretim tesislerinin yanı sıra grup şirketi Audi’nin fabrikasında da kullanılacak.

Geliştirdiği robot modelleriyle birçok sektörün üretim operasyonuna yüksek hız ve hassasiyette teknoloji üreten FANUC, otomotiv alanında dev bir sipariş aldı. Almanya’nın köklü otomobil markası Volkswagen’in Wolfsburg’daki ana fabrikası ile Slovakya’daki üretim tesisi ve grup şirketi Audi’nin Macaristan’daki fabrikası için 1300 robot üretecek olan FANUC, robotları 2022 yılının son çeyreği ile 2023 yılı içerisinde teslim edecek.

Uzun yıllardır devam eden iş birliği 1300 robot ile pekişti

Robotların her zaman otomotiv sektörünün öncelikleri arasında olduğunu aktaran FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, Volkswagen’den alınan siparişe dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Birçok lokomotif sektörde olduğu gibi lider otomotiv markalarının üretim tesislerinde de etkin rol oynuyoruz. Dev üreticilerin özel ihtiyaçlarına yönelik ideal çözümleri hem geniş ürün gamı hem de kullanıcı odaklı yazılımlarla sunarak otomobillerin üretim sürecindeki yolculuğuna destek oluyoruz. Bu doğrultuda otomotiv devi Volkswagen’in talep ettiği 1300 robot, tek seferde aldığımız büyük siparişlerden biri oldu. Halihazırda Volkswagen ile uzun süredir devam eden ve güvene dayalı iş birliğimiz mevcut. Bunu Bratislava tesisini de kapsayacak şekilde genişletebildiğimiz için çok mutluyuz. Wolfsburg’daki ana Volkswagen fabrikası da üreteceğimiz robotlardan büyük miktarda alacak. Tamamen elektrikli ID.3, 2023 yılından itibaren buradaki üretim hattından çıkacak ve robotlarımız gövde yapımında yardımcı olacak. FANUC robotları bunun yanı sıra markanın grup şirketi olan Audi’nin Ingolstadt’taki yeni akü montaj tesisinde e-mobilitenin genişletilmesine de katkıda bulunacak. Sipariş kapsamında robot tedarik edeceğimiz dördüncü fabrika ise Macaristan’ın Györ şehrindeki Audi fabrikası olacak.”

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et