Connect with us

Robot Teknolojileri

Robotlar için daha fazla özgürlük

Yayın Tarihi:

-

Stäubli robotlar için çalışmalarını STÖBER harici eksenlerini kullanarak genişletiyor.

Hassas, yüksek hızlı görevler için örneğin otomotiv, gıda, ilaç, plastik veya elektronik sektörü gibi sektörlerden şirketler çok çeşitli bileşenleri yüklemek ve boşaltmak, paletlemek, işlemek, sıralamak veya istiflemek için robotlara güvenir. Stäubli Robotik, dünyanın önde gelen robot tedarikçilerinden biridir. STÖBER’in harici eksen kullanımı, çok eksenli robotların tam bir özgürlükle yapılandırılmasına izin vererek maksimum esneklik sağlar. Bu, geleceğe yönelik bir ortaklıktır ve müşteriler için önemli bir katma değerdir.

Stäubli ve STÖBER’in iş birliği içinde ilk ortak projesinin amacı, STÖBER’in yedinci ve isteğe bağlı olarak sekizinci ekseni ile maksimum altı eksenli Stäubli robotların uygulama alanının genişletilmesiydi. Konsept hem ilerleme hem de dönme hareketlerini mümkün kılmak için yedinci ve sekizinci ekseni doğrusal bir yönde dinamik olarak hareket eden bir robot içerir. Bu, robotu hem son derece esnek, çok daha geniş bir çalışma aralığına sahip, hat üzerindeki çeşitli istasyonlarda çok çeşitli görevleri üstlenebilir ve hem de özgürce yapılandırılabilir hale getirmektedir. Harici olan yedinci ve sekizinci eksenlerin her biri için hareket kontrolü SD6 tipi sürücüsü kullanılır. Daha yüksek seviyeli bir kontrolöre bağlantı EtherCAT veya CANopen haberleşme protokolleri üzerinden sağlanabilmektedir.

Bu projede, her iki şirket de TX2-60 serisinden altı eksenli bir robotun STÖBER’in bir veya iki harici ekseni ile ne kadar verimli bir şekilde donatılabileceğini göstermek istedi. Ünlü bir Alman bisiklet üreticisi için bu proje hayata geçirildi. Uygulamada harici eksen (7. Eksen) olarak STÖBER’in PH_EZ tipi redüktörlü servo motoru, bisikletin çerçevesini hareket ettiren bir döner tabla ekseni olarak kullanıldı. Robotun çerçeveye iki kez dokunmasıyla çalışmaya başlayan sistemde, robot üzerine bağlanan takım ile düzensiz hareketlerle ve teması hiç kesmeden çerçeve üzerinde işlem yapmaktaydı. Bu işlemde, Stäubli’nin CS9 Kontrolcüsü ve STÖBER’in SD6 tipi servo motor sürücüsü kullanılmış olup haberleşme protokolü olarak da EtherCAT kullanılmıştır.

Stäubli ve STÖBER arasındaki iş birliğinin amacı, münferit müşteri ihtiyaçlarına mutlak esneklikle yanıt vermek için çözümler sunmaktır. Robot imalatçılarına, özellikle yapılan çok önemli ve kritik iş geliştirme adımlarında STÖBER ile yapmış oldukları bu tip iş birlikleri önemli katkılar sağlamaktadır. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com