Connect with us

Motorlar

Sanal gerçeklik ve servo motorlar: Dinamik bir ortaklık

Yayın Tarihi:

-

Bugünlerde servo motorlar sadece endüstride ve mekanik mühendisliğinde değil sanal gerçeklik gibi yenilikçi alanlarda da kullanılıyor. Bu bağlamda KOLLMORGEN’in yüksek performanslı motor ve tahrik teknolojilerinin namı Hindistan’a kadar yayılmış durumda. KOLLMORGEN, Hindistan’da Smaaash’a yüksek teknolojili bir sanal gerçeklik uygulaması için 3 DOF platformuna tahrik vermek konusunda yardımcı oldu. KOLLMORGEN servo dişli motorları ve tahrikleri, lunapark treni simülatörünün heyecanını destekliyor.

Bu simülatörün koltuğuna oturan yolcular, tren virajlara nefes kesen hızlarda girerek yukarı ve aşağı ilerledikçe inkâr edilemez bir adrenaline ulaşıyor. Yolcular koltuklarında sağa sola sallandıkça kahkahalar ve çığlıklar, hız coşkusunun heyecanını kanıtlıyor. Eğlence merkezini ziyaret etme fikrini aslında hoş kılan şey servo motor dinamiklerini sanal gerçeklik ile harmanlayan Finger Coaster adlı yeni bir uygulama. Lunapark treni koltukları ve sanal gerçeklik gözlükleri ile yolcular simülatörde sanki gerçek bir deneyim yaşıyormuş gibi hissediyorlar. KOLLMORGEN, Hindistan’ın Mumbai şehrinde bulunan uluslararası hareket ve simülasyon oyun fabrikası Smaaash ile iş birliği yaparak teknoloji ve dijital dünyayı harmanlamak için gereken tahrik gücünü sağlıyor.

Servo motorlar ile gerçekçi lunapark treni hissi

Ek olarak, KOLLMORGEN servo motorları yüksek verimlilik, yüksek performans ve dayanıklılık sunuyor. Ayrıca servo motorlar devir ve tork bakımından belirli bir uygulama için hassasiyetle derecelendirilmiş ve özelliklendirilmiş bulunmakta. Tüm bu faktörler Smaaash uygulamaları için çok önemli faktörler ve bu sebeple şirket üç yıldan beridir KOLLMORGEN motorlarının performansına güvenmekte.

Geçmişte KOLLMORGEN ve Smaaash benzer başka projelerde iş birliği yapmış ve şimdi de Finger Coaster uygulamasını başarıyla gerçekleştirdiler. Mumbai merkezli şirket yüksek teknolojili sanal gerçeklik oyunları ve sanal gerçeklik eğlencesi geliştirmesi konusunda uzman. Sallanıp duran bir planör ile gezi uçuşlarından baş döndüren yüksekliklerde denge hareketlerine ve hatta süpersonik bir kaleciye penaltı atışlarına kadar Smaaash, sanal gerçeklik severlerin kalbini hızlıca attıracak her şeyi sunmakta. Son çıkardığı sanal lunapark treni için şirket KOLLMORGEN ile bir kez daha iş birliği yaptı ve AKM Servo Motorlarını ve AKD Servo Tahriklerini kullanmaya karar verdi. Motorlar ve kontroller sayesinde tren koltuklarının karakteristik hareketlerinin gerçek bir lunapark trenine çok fazla benzemesi sebebi ile sanal gerçeklik trenindeki yolculuk gerçek ve canlı bir deneyime dönüşüyor. Hareket kontrolü ile yolcular, sanal gerçeklikte yeni bir seviyeyi deneyimliyorlar. Finger Coaster’ın kilit noktası, yolcuların dokunmatik olarak kendi rotalarını oluşturabilmeleri. Lunapark treninin ne kadar heyecanlı olup olmayacağına tamamen kendiniz karar verebiliyorsunuz.

Sanal gerçekliğin yarınları için birlikte çalışıyoruz

KOLLMORGEN’in Hindistan Bölge Müdürü Vinod Sharma, Smaaash ile yeniden üretken bir iş birliği yapmaktan heyecan duyduğunu söyledi. Ve şöyle devam etti: “Smaaash ile yaptığımız ortaklık bizim için çok önemlidir.  Küresel ayak izimizi güçlendirecek ve ilginç teknik zorluklar üzerinde yeniden ve yeniden çalışma fırsatı doğuracak. Bu da bizim mühendislik kabiliyetimizi genişletmekte.”

Smaaash Baş Teknoloji Memuru Kaizad Bajina da mutlu olduğunu belirtti: “Diğer yandan tabii ki yüksek kaliteli ürünlerden ve KOLLMORGEN ile olan iş birliğinde yıllara dayanan deneyimden memnunuz. Sanal gerçeklik simülatörlerimiz için uzun vadede bile tamamen dayanıklı olabilecek motorlara ihtiyaç duyarken KOLLMORGEN’in dünyaya yayılmış olan küresel desteğinden de faydalanıyoruz. Bunun sonucunda kısa bir seçim aşamasından sonra tüm hareket ile alakalı dünya seviyesindeki bileşenlere tek bir çatı altında ulaşabildik.”

Gelecekte Smaaash, kurulum hacmi küçük kalırken performansı %30 tork yoğunluğu ile artıran yeni AKM2G Servo Motorlarına geçmeyi düşünüyor. Yani motorlar aynı yeri kaplayarak ciddi biçimde daha fazla güç sunabiliyor. Yüksek derecede doğru, güvenlik tehlikesi taşıyan ve yüksek derecede dinamik uygulamalar, optimize edilmiş güç yoğunluğu sayesinde daha da verimli oluyor.

Vinod Sharma da Smaaash ile çalışma konusunda şöyle değindi: “Finger Coaster projesi önceki sanal gerçeklik simülatörü projeleri gibi oldukça heyecan vericiydi. KOLLMORGEN’in portföyünde yarım milyondan fazla AKM Servo motor bulunmaktadır. Bu sayede neredeyse her uygulama için destek verebiliyoruz ancak Smaaash’in sanal gerçeklik uygulamaları için yaptığımız çalışma oldukça özel. Özellikle AKM2G Servo Motor serimiz olmak üzere geleceği sabırsızlıkla bekliyoruz. Motorlarımızın optimize edilmiş performansı bu uygulamalar için yeni olanaklar doğurmakta.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com