Connect with us

Sektör Haberleri

Sanayinin gözünden Covid-19’un etkileri anketinin sonuçları

Yayın Tarihi:

-

Global çapta tüm dengeleri sarsan Covid-19 sürecinin Türk sanayisine etkilerini araştırmak üzere online bir anket düzenledik. Makine imalatçılarından satış ve servis yetkililerine, inşaat sektöründen fuar organizatörlerine kadar geniş bir yelpazede katılımın olduğu anketimizin sonuçlarını sanayi temsilcilerinin değerlendirmesine sunuyoruz.

Türkiye ekonomisinde büyük daralma bekleniyor

Katılımcılara ilk olarak “Covid-19’un Türkiye ekonomisini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?” sorusunu yönelttik. Bu soruya yüzde 89,7 gibi büyük oranda “yüksek” cevabı verildi. “2020 yılında Türkiye ekonomisinde ne kadarlık bir daralma/büyüme öngörüyorsunuz?” sorusuna ise yüzde 40,5 oranında “Yüzde 6’ya kadar daralma” cevabı verildi. “Önümüzdeki dönemde işsizliğin artmasını bekliyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 56,4 oranında “Önemli ölçüde artar” cevabı verildiği görüldü. Bu soruya “Artar” diyenlerin oranıysa yüzde 33,3. Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru ise “Önümüzdeki dönemde bütçe açığının artmasını bekliyor musunuz?” oldu. Bu soruya “Önemli ölçüde artar” cevabı verenlerin oranı yüzde 59 olurken, yüzde 38,5 oranındaki katılımcı “Artar” seçeneğini işaretleri.

Krizin etkileri bir yıldan fazla sürebilir

“Bugünü baz alacak olursanız, Türkiye’de Covid-19’a bağlı oluşan ekonomik etkilerin ne kadar zaman sonra son bulacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna yüzde 48,7 oranında “12 aydan fazla” yanıtı gelirken, yüzde 28,2’lik bir kesim “6 ile 9 ay arası” şıkkını işaretledi. “Covid-19’un faaliyet gösterdiğiniz sektörü nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?” sorusuna ise yüzde 60,5 oranında “Yüksek derecede etki”, yüzde 34,2 oranında ise “Orta derecede etki” cevabı verildi. Katılımcılara yöneltilen “Covid-19’un şirketinizi nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?” sorusuna ise yüzde 64,1 oranında olumsuz yanıtı verildi. Bu soruya “Çok olumsuz” yanıtı verenlerin oranı yüzde 20,5 olurken yüzde 10,3’lük bir kesim “Etkilemedi” şıkkını işaretleri. Ankete katılanların yüzde 5,2’si ise bu soruya “Olumlu” cevabı verdi. Şirketlerin bu dönemdeki çalışma düzenini anlamak için yöneltilen “Çalışanlarınızı Covid-19 salgınından korumak için aşağıdaki önlemlerden hangilerini gerçekleştirdiniz?” sorusuna ise yüzde 38,5 oranında “Tüm çalışanlara evden çalışma” yanıtı verildi. Bu soruya “Yalnızca beyaz yaka çalışanlara evden çalışma” diyenlerin oranı yüzde 25,6, “Dönemsel evden çalışma (haftanın belirli günleri)” diyenlerin oranı ise yüzde 30,8 oldu. Bu dönemde “Vardiyalı evden çalışma veya kısa çalışma” düzenine geçtiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 30,8.

Yurtiçi kaynaklı satışlarda büyük düşüş

Katılımcılara yöneltilen “Lütfen Covid-19’un şirketinizde etki ettiği alanları seçiniz” sorusuna ise şu yanıtlar verildi:

Yurt içi kaynaklı satışlarda düşüş: Yüzde 66,7

Finansmana erişim sıkıntısı: Yüzde 30,8

Likidite sıkıntısı: Yüzde 28,2

Tedarik zinciri sıkıntıları: Yüzde 28,2

Üretim maliyetlerinde artış: Yüzde 28,2

İhracat kaynaklı satışlarda düşüş: Yüzde 25,6

Müşteri kaybı / sözleşmelerin yenilenmemesi: Yüzde 25,6

İş gücü problemleri: Yüzde 15,4

BT ve diğer teknik altyapılarda oluşan problemler: Yüzde 5,1

Ankete katılanlara yöneltilen “2020’nin ilk yarısında Covid-19’un etkilerine karşı şirket içerisinde aldığınız önlemlerin, 2020 cironuzu ne şekilde etkileyeceğini öngörüyorsunuz?” sorusuna ise düşüş beklemiyoruz ve yüzde 2 ilâ 20 arasında düşüş bekliyoruz şeklinde yanıt verenlerin oranları ortak şekilde yüzde 28,2 oldu. Şirket cirosunda yüzde 20 ilâ 40 arasında düşüş bekleyenlerin oranı yüzde 23,1 olurken, yüzde 40’tan fazla bir düşüş bekleyenlerin oranı yüzde 17,9. Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru ise “2020 yılı bütçelerinizde Covid-19 etkisiyle bir revizyon yapmayı öngörüyor musunuz?” oldu. Bu soruya “Orta derecede” yanıtı verenlerin oranı yüzde 43,6 olurken, “Önemli derecede” şıkkını işaretleyenler yüzde 25,6 oldu. Yüzde 20,5 sınırlı derken, yüzde 10,3’lük kesim “Düşünmüyoruz” cevabı verdi. “Çalışan maliyetlerini iyileştirmek adına aşağıdaki önlemlerden hangilerini gerçekleştirdiniz?” sorusuna ise şu yanıtlar verildi:

Çalışma saatlerini azaltma: Yüzde 33,3

Ücretli izin: Yüzde 30,8

Ücretsiz izin: Yüzde 12,8

İşten çıkarma: Yüzde 10,3

Şirket veya ekip kapatma: Yüzde 5,1

Çalışan maaşlarında azaltmaya gitme: Yüzde 2,6

Hiçbiri: Yüzde 41

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” yeterli bulunmadı

Ankete katılanlara son olarak “Lütfen, Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı hazırlanmış olan ekonomi paketindeki (‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’) desteklerin, firmanız için ne kadar kullanılabilir ve faydalı olacağını düşündüğünüzü 1 ile 5 arasında puanlayınız. (1 – Az, 5 – Çok)” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 61’i, 1 yani en az cevabını verdi. Bu soruya verilen yanıtlar şöyle:

1: Yüzde 61,5

2: Yüzde 5,1

3: Yüzde 25,6

4: Yüzde 2,6

5: Yüzde 5,1

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com