Connect with us

Genel

Sandvik Coromant CoroCut® QD ile kuralları yeniden yazıyor

Yayın Tarihi:

-

 

Uzun kullanma mesafelerinde kesme (dilimleme) ve derin kanal açma için yeni konsept

 

Çubuk beslemeli tornalanmış parçalar üreten imalathaneler sürekli olarak daha verimli malzeme kullanımı sunan çözüm arayışı içerisindedir. Bu sadece pahalı ham maddelerin toplam maliyetini kontrol altına almakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek çubuk besleme kapasitelerini destekler. Ancak bu proses güvenliğine zarar vermemelidir, sonuçta tahmin edilebilir ve tutarlı takım ömrü özellikle kesme (dilimleme) işleminde yeniden üretilebilir parça kalitesi sağlamak için önemlidir.

Uzman çalışma
Modern işleme operasyonlarının ihtiyaç duyduğu şekilde, son yıllarda kesme ve kanal açma, tornalama operasyonlarında bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Kesme (dilimleme), ana malzemesinden tamamen veya kısmen bir parça boşaltarak derin kanallar oluşturmak için kullanılan bir prosestir. Konsept maksimum takım ömrü ve minimum malzeme sarfı ile verimli, tekrar edilebilir, yüksek kaliteli performans sunar.

Kanal açma, kesmeye (dilimleme) benzerdir, kanalların farkı bir parçanın çubuk malzemeden tamamen ayrılmadan belirli bir derinliğe kesilmesidir. Kanal açma hem iç hem de dış yüzeyler ile birlikte parça yüzeylerinde de gerçekleştirilebilir. Kanal açma için gereken özellikler kesme için olanlar ile aynıdır, sadece daha fazla boyut hassasiyeti gereklidir.

SAN725_131015_HR

SAN725_131015_HR

Rekabetçi kazanç
Hesaplanabilir ve tutarlı takım ömrü başarılı kesme ve kanal açma operasyonları için vazgeçilmezdir. Takım ömrü doğru geometri ve kesme değerleri ile birlikte doğru kesme sıvısının kullanılması ve operasyon için doğru kurulum kullanılması ile optimize edilebilir.

Rekabetçi çözümler aynı zamanda yüksek proses güvenliği için mükemmel talaş kontrolü sunmalıdır. Kullanımları kolay olmalıdır, mükemmel yüzey kalitesi sunmalıdır ve düşük kesme genişlikleri sayesinde malzeme tasarrufu sağlamalıdır. Çözümler aynı zamanda verimli olmalıdır, çünkü ana kural işleme maliyetlerinin %3’ünün takım maliyeti ile ilgili olduğunu söylemektedir; bu nedenle gerçek kazanç daha fazla parçayı daha hızlı üretmektedir.

Bir parça kesilirken en önemli faktörler arasında minimum kesme kuvveti, mükemmel talaş kontrolü ve verimli malzeme boşaltma bulunmaktadır. Kesici uç mümkün olduğunca dar olmalıdır ve kesme operasyonunun yüksek maden talaşı kontrolü ve yüzey kalitesine sahip olabilmesi için talaşı kanaldan daha dar hale getiren bir geometriye sahip olmalıdır. İş parçasında daha az gerilim yaratma ile birlikte, serbest akan talaşlar ile daha hızlı kesme karmaşık bir işi hem güvenli hem de daha kolay hale getirir.

Zorlu uygulamalar
Tabi ki geleneksel durumlar içinde bu hedeflerin başarılması zorlu bir iştir ancak derin kanallar ve uzun kullanma mesafeleri içeren uygulamalar için gerekli olduğunda zorluk çok daha ağır hale gelir. Bunu aklımızda tutarak, çok zorlu uygulamalar için geliştirdiğimiz yeni bir kesme (dilimleme) konseptinin merkezinde daha yüksek proses stabilitesini kolaylaştırmak için yeni takım malzemesi ve yeni bir takım tasarımı bulunuyor. CoroCut® QD’nin geliştirilmesinde Sandvik Coromant yeni ve güncellenmiş kesme geometrilerinin geliştirilmesine önem verilmiştir.

Konseptin önemli kullanıcı avantajları sağladığından emin olmak için CoroCut QD’de çok sayıda tasarım yenilikleri bulunmaktadır. Örneğin kesici uç indeksleme akıllı ve kullanıcı dostu bir bağlama mekanizması ile sağlanmıştır. Kesici uç yuvası 20° eğilmiştir ve yüksek kesme kuvvetlerine dayanmak için bir arka durdurucuya sahiptir. 2 mm ve üzerinde kesici uç genişlikleri için kesici uç arabirimi de stabiliteyi artırmak amacıyla bir raya sahiptir.

SAN725_132958_HR

Tak ve çalıştır kesme sıvısı
CoroCut QD HPC’de (yüksek hassaslıkta kesme sıvısı) yapılan bir başka önemli yenilik de kesme lamaları ve takım blokları/adaptörleri sadece kolay bağlantı için tak ve çalıştır kesme sıvısına sahip değildir aynı zamanda stratejik olarak kesme kenarının üstüne ve altına konumlanmış kesme sıvısı deliklerine sahiptir. Bu delikler kesme ve derin kanalların üretiminde çok faydalıdır çünkü doğru kesme sıvısı yönlendirmesini kolaylaştırırlar. Bu sadece talaşın boşaltılmasına ve proses stabilitesinin artırılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kesme bölgesinde sıcaklığı düşürür ve takım ömrünü artırır.

1 Mart 2014 tarihinden itibaren piyasada olacak yeni geliştirmede çok daha fazla tezgâh tipine uygun daha fazla CoroCut QD-uyumlu adaptörlerin eklenmesi ile tak ve çalıştır kesme sıvısı daha da kolaylaştırılacaktır. Tornalama merkezleri için örneğin, Coromant Capto®, HSK-T ve VDI adaptörler QS takım saplarını ve kesme lamalarını bağlamak için en çok kullanılan takım tezgâhı arabirimlerine uygun olacaktır. Basit bir valf cıvatası hem dış hem de iç kesme sıvısı kullanımına veya dış ve iç kesme sıvısı arasında geçiş yapmaya imkân tanır.

Geniş kapsamlı ürünler
CoroCut QD içerisinde beş kesme geometrisine ve tek bir tornalama geometrisine sahip kesici uçlar ile birlikte çelik, paslanmaz çelik, HSRA’lar, titanyum, döküm demir ve alüminyum dâhil olmak üzere çok sayıda malzeme tipini destekleyen ‘kendin yap’ taşlama ve talep üzerine imal edilen diğer seçenekler bulunmaktadır. Düşük, orta ve yüksek beslemeli kesme ve kanal açma operasyonları silici ile veya silici olmadan kesici uç kaliteleri, geometrileri, yuva ölçüleri ve kesme genişlikleri ile kolaylaştırılabilir. Bundan daha fazlası, yenilenmiş PVD kesici uç kaplaması daha iyi yapışma, gelişmiş kenar çizgisi kaliteleri ve daha yüksek ER toleransı sunmaktadır.

Kesme ve SL lamaları, adaptörler, takım sapı ve İsviçre takımları (ve kesme (dilimleme) için yeni nesil kesici uçlar) içeren çözümleri ile CoroCut QD artık modern imalathane isteklerinin karşılanabileceği anlamına gelmektedir. Konsept, kanıtlanmış Sandvik Coromant Q-Cut ve CoroCut ürün grupları üzerine kurulmuştur ve üreticilere sunulan seçenekleri esnek, kullanımı kolay, seçmesi kolay takım ürün grupları ile genişletmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com