Connect with us

Yazılım

Schaeffler’den OPTIME™: İşletmelerdeki döner makine varlıklarının dengesi için maliyet etkin, ödüllü koşul izleme çözümü

Yayın Tarihi:

-

En son Red Dot Tasarım Ödüllerini iki kategoride kazanan Schaeffler OPTIME, tüm imalat işletmelerinde tüm iş merkezi araçlarının denge durum koşullarının kapsamlı bir şekilde izlenmesi için tasarlanmış verimli, kullanımı kolay ve düşük maliyetli bir çözüm olarak öne çıkıyor.

  • Schaeffler’den OPTIME: kapsamlı, otomatik koşul izleme
  • Yüksek derecede ölçeklendirilebilen kablosuz IIoT çözümü
  • Tek günde yüzlerce aracın kolay entegrasonu
  • 2021 Red Dot Tasarım Ödülü’nün iki kategoride sahibi

Küresel sanayi ve otomotiv tedarikçisi Schaeffler, büyük takdir toplayan Optime durum izleme çözümünü ABD ve Kanada’da piyasaya sürüyor. OPTIME, tüm imalat işletmelerinde tüm iş merkezi araçlarının denge durum koşullarının kapsamlı bir şekilde izlenmesi için tasarlanmış verimli, kullanımı kolay ve düşük maliyetli bir çözüm.

Maliyet nedenleriyle, kalıcı olarak kurlumu yapılan titreşime dayalı durum izleme sistemleri genellikle sadece doğrudan işleme katılan ya da kalite bakımından önem taşıyan imalat makinelerinde kullanılıyor. Gerçekten de imalat ve otomasyon sektörlerinde, işletmelerin neredeyse %95’inde araçların hiç izlenmemesi ya da sadece periyodik olarak iş akışına bağlı, manuel ölçümlerle izlemelerinin yapılması sık rastlanan bir durum. Schaeffler Amerika Koşul İzleme ve Endüstri 4.0 Servis Çözümleri Yöneticisi Frank Mignano, konuyla ilgili; “Ancak, Schaeffler’den OPTIME ile birlikte kapsamlı ve otomatik koşul izleme şimdi personel ve işletme operatörleri için güvenli, maliyet etkin bir çözüm getiriyor”, dedi.

Schaeffler uzmanlığından güç alan otomatik veri analizi

OPTIME, kablosuz, enerjisi bataryadan sağlanan titreşim sensörleri, hücresel ağ geçidi ve sonuç verilerini görselleştiren bir uygulamadan oluşan kolay ölçeklenebilir bir koşul izleme sistemidir. Sensörler tarafından alınan bu bilgi, Schaeffler’in teknik uzmanlığı, on yıllar boyunca geliştirilen ve rafine edilen oluşturulan geniş kütüphanesi ve Schaeffler’in rulman servis operasyonlarında edindiği engin tecrübesi ile oluşturulan algoritmalar kullanılarak analiz ediliyor.

OPTIME, elektrik motorları, fanlar ve pompalar gibi makinelerde meydana gelebilecek potansiyel hasarlar için gelişmiş uyarılar oluşturmak üzere tasarlandı. Aynı zamanda, dengesiz, yanlış hizalanmış ve gevşek yerleştirilmiş bileşenler için erken bildirimler de verir. OPTIME mobil uygulaması, durumları grafik formatında
görüntüler ve bunların önem derecesini trafik lambası renkleri, alarm düzeyleri ve diğer bilgileri kullanarak gösterir. Araçlar, kullanıcının gereksinimlerine göre gruplandırılabilir; durumları da gruplara özel görünümlerle sunulabilir. OPTIME ile firma ve dış sözleşmeli personeller, sorunların giderilmesi için gereken adımlarla ilgili özel tavsiyeler alırlar, bu da onların plan uygulama etkinliklerini, işgücü gereksinimlerini ve yedek parça teminlerini kolaylıkla planlamalarına imkan tanır.

Çabuk ve hızlı kurulum

OPTIME, koşul izlemeyle ilgili herhangi bir ön deneyimi olmaksızın kolaylıkla kurulabilir ve çalıştırılabilir. Birkaç yüz ölçüm noktasının kurulumu tek bir günde kolaylıkla yapılabilir. Titreşim sensörleri, izlenen bölümlere vida veya yapıştırıcı yardımıyla eklenirler, ardından da yakın alan iletişimi (NFC) yoluyla bağlantı sağlayan uygulama kullanılarak etkinleştirilirler. Kurulumu yapılan tüm sensörler, birbirleriyle ve ağ geçidiyle otonom iletişim kurarlar; bu biçimde de, günümüzde sanayide kullanılan en güvenilir ve enerji etkin IoT tipleri arasında yer eden bir ağ meydana getirirler.

OPTIME ağındaki sensörler, altı farklı titreşim okumasına ek sıcaklıkla, yedi ana performans indikatörünü,  Schaeffler IoT Merkezi yoluyla yakalarlar. Schaeffler Merkezi verileri analiz eder, sonuçlar da PC tabanlı panelde veya mobil uygulamada gösterilir. Mobil uygulama gösterimi, bakım personeli ve iş merkezi operatörleri arasında ortak kullanılan geniş bir aralıktaki cihazlarda desteklenir. Alternatif olarak, müşteriler de tanılama sonuçlarına, kendi BT ortamlarına REST API yardımıyla yapılan entegrasyonla da ulaşabilirler.

Gezinerek yapılan çalışma etkinliklerinin tamamlayıcısı

OPTIME, kullanıcının var olan koşul izleme programlarını, işletmenin makine varlığı tarafından üretilen verilerin tamamını toplayarak tamamlar, ardından da performans sorunları yaşayan araçları otomatik olarak tespit eder. OPTIME, aynı zamanda kompleks, firmaya özgü algoritma tabanlı analizleri sayesinde, çevrimiçi durum izleme sistemlerinin çoğundan daha doğru tanılama sağlar. Ayrıca, OPTIME’nin kompakt ebatları, kablosuz tasarımı ve kurulum kolaylığı, kalıcı şekilde kurulumu yapılmış durum izleme sistemlerinin daha önce ticari olarak operasyonunun mümkün olmadığı çok sayıda araçta kullanılabilmesine imkan tanır. Bu da OPTIME’yi tüm alt sistemlere ve donatı araçlarına kapsamlı olarak hitap eden bir makine durum görüntülemesi sağlayan ilk çözümü haline getiriyor.  Bu önemli, çünkü imalat işletmesindeki tüm makine varlıklarının koşullarının izlenmesi, plan dışı makine arızalarının ve işin durmasının güvenilir bir şekilde önlenmesinde en temel gerekliliktir.

2021 Red Dot Tasarım Ödüllerinde iki kategori kazananı

OPTIME, 2021 Red Dot Tasarım Ödüllerinde, sıra dışı ürün tasarımı, işlevsel yapısı ve yüksek düzeydeki yeniliğiyle “Akıllı Ürün” ve “Endüstriyel Tasarım” kategorilerinde kazanan oldu. Schaeffler AG CEO’su Dr. Stefan Spindler şunları dile getirdi: “Teknoloji ve yeniliğe olan tutkumuz Schaeffler DNA’sının temelini oluşturuyor. OPTIMEnin bu prestijli ödülü alması, müşterilerimizin faydalarını ön plana alan dijital hizmetlerle portfolyomuzu başarılı bir şekilde geliştirebileceğimizi gösteriyor” 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com