Connect with us

Nedir?

Senkron relüktans motor nedir?

Yayın Tarihi:

-

Senkron relüktans motor eşit sayıda stator ve rotor kutupları içeren, yüksek verimlilik sunan bir elektrik motoru çeşididir. Bu motor çeşitlerinde rotor senkron hızda dönerken, rotordaki iletken kısımda akım ortaya çıkmaz ve standart AC motorlara kıyasla son derece düşük rotor kayıpları değerleri ortaya çıkar.

Senkron relüktans motorlar, asenkron motor ve kalıcı mıknatıslı senkron motorlar ile aynı stator yapısına sahip olmakla birlikte, relüktans farkı prensibine dayalı olarak moment ve güç üreten motor çeşitleridir. Genel olarak 4 ya da 6 kutuplu olarak üretilmektedirler.

Senkron relüktans motorların özellikleri nelerdir?

  • Senkron relüktans motorlar daha az malzeme kullanılarak üretilir.
  • Yüksek verimlilik değerleri sunarlar.
  • Yapıları gereği rotor içerisinde bakır, alüminyum ya da mıknatıs gibi materyallere yer verilmediğinden herhangi bir elektrik kaybına yol açmazlar.
  • Son derece dayanıklı bir yapıya sahiptirler.
  • Düşük ısı değerleriyle çalışırlar.
  • Düşük hassasiyet gerektiren pozisyonlama uygulamalarında üstün bir performans sunarlar.

Senkron relüktans motorlar nerelerde kullanılır?

Bu motor türleri bir sürücü yardımıyla aktif edilir ve çok geniş bir alanda kullanılır. IE4 ve IE5 verimlilik sınıfında üretilen ürünler, son derece yüksek verimlilik değerleri sunabilmektedir. Senkron relüktans motor çeşitleri kompresör, havalandırma ve pompa sistemleri başta olmak üzere geniş bir alanda kullanılmaktadır. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com