Connect with us

Genel

Siemens Sinamics V20

Yayın Tarihi:

-

Enerji verimliliği için benzersiz özellikler

 

Fabrikalardaki enerji verimliliğini arttırma uygulamalarından biri de, eğer proses şartları da uygun ise, fan-pompa yüklerini hız kontrol cihazları kontrol etmektir.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN BENZERSİZ ÖZELLİKLERSIEMENS SINAMICS V20

 

İşletmenin ihtiyacı olan debi azaldığında bu debiyi düşürmek için panjur, klepe, by-pass vb. konvansiyonel sistemler yerine ilgili fanın veya pompanın devrini düşürerek kontrol yapmak, bu yük karakteristiği de düşünüldüğünde, göz ardı edilemez bir enerji tasarrufunu gündeme getirmektedir.

Bu standart işi asenkron motor hız kontrol cihazlarının hemen hemen hepsi yapabilmektedir.

Peki, Siemens Sinamics V20 serisi AC motor hız kontrol cihazının hangi özellikleri,

 

 

 

bu standart görevin yanı sıra, enerji verimliliğini maximuma çıkarmaktadır?

 Fan & Pompa Uygulama Makroları:

Sinamics V20’ de bulunan uygulama makrolarından fan ya da pompa makrosu seçildiğinde uygulamanın ihtiyacı olan parametreler otomatik ayarlanır. Böylece hata payı azaltılarak sürekli bir çalışma sağlanırken,  V/ f eğrisi “parabolik ECO” moduna atanarak enerji verimliliğinin ilk start ile birlikte başlaması sağlanır.

Fan & Pompa Uygulama Makroları

ECO Modu :

Bu fonksiyonun aktif edilmesi ile özellikle düşük yük ile çalışan sistemlerde,  çıkış gerilimi kısılarak minumum giriş gücü ile çalışılır. Hız set bilgisi 5 sn boyunca değişmez ise çıkış gerilimi en verimli noktaya kadar düşürülür.

ECO fonksiyonu sayesinde önemli miktarda ek enerji tasarrufu sağlanır.

ECO Modu

Uyku Modu :

Bu fonksiyon aktif edildiğinde set edilen hız, minumum frekansa ulaştığında belli bir zaman gecikmesiyle motor duruşa geçirilir. Set edilen hız tekrar minumum frekansın üstüne çıktığında belli bir zaman gecikmesiyle motor tekrar start alır.

Bu mod özellikle PID fonksiyonu ile birlikte kullanıldığında sistemde tüketim olmadığında motoru minimum devirde döndürmek yerine motora stop vererek enerji tasarrufuna büyük katkıda bulunur.

Uyku Modu

Enstalasyon Verimliliği:

Sinamics V20 dizaynı itibariyle de enerji verimliliğine ek katkılar sağlamaktadır.

* Ortak DC bara kullanımı: Sinamics V20 serisi sürücülerde DC baralar güç klemensine ayrıca çıkarılmıştır. Motor ve generatör çalışmanın olduğu bir sistemde Sinamics V20 sürücülerin DC baraları birbirine bağlanarak sürücüler arası enerji alış-verişine imkân tanınır. Bu sayede şebekeden enerji çekmek yerine generatör çalışan bir yükten sistem beslenerek enerji tasarrufuna ek katkı sağlanır.

Ortak DC bara kullanımı

* Push-Through Teknoloji: Bu özellik sayesinde Sinamics V20’ nin soğutma plakaları pano dışında bırakılarak pano içindeki ısı minimuma indirilir. Böylece hem pano küçülür hem de pano içi soğutma ihtiyacı ortadan kalkar.

Push-Through Teknoloji

SIEMENS ENDÜSTRİ SEKTÖRÜ

HAREKET KONTROL SİSTEMLERİ

I DT MC

www.siemens.com.tr/SinamicsV20

hareketkontrol.tr@siemens.com

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com